kahvalti-menuleri-one-cikan

Karadeniz'den Pazar Kahvaltısına Birbirinden Farklı 11 Kahvaltı Menüsü

Favorilerime
Ekle

Güne güzel bir kahvaltı yaparak başlamanın önemini de güzelliğini de uzun uzun anlatacak değiliz. Çünkü tahmin ediyoruz ki onca uzman önerisi, onca deneyim sonucunda artık bunu bilmeyen kalmadı.

O yüzden biz doğrudan konuya geçelim, size her gününüze uyacak enfes kahvaltı menüleri verelim dedik. Hafta içi sabahlarına uygun pratik tarifler de var burada, diyet ya da spor yapanlara uygun olanlar da...

Elbette Karadeniz sabahına uyanmışçasına bir ziyafet için gerekli olanları ya da hafta sonu arkadaşlarınızla Beşiktaş'taki kahvaltıcılarda buluşmuşçasına keyfini çıkarabileceklerinizi de unutmadık.

Sözün kısası, her anınıza, her modunuza uygun kahvaltı menülerimiz hazır. Artık seçin seçin yapın.

Şimdiden afiyetler, bol keyifler!

 

Kahvaltı menüsü 1: Hafta içi kahvaltısı

Hafta İçi Kahvaltısı: Ekmek Üzeri Çırpılmış Yumurta, 1 Dilim Beyaz Peynir, Çilek Reçeli, 1 Bardak Çay

Hafta İçi Kahvaltısı: Ekmek Üzeri Çırpılmış Yumurta, 1 Dilim Beyaz Peynir, Çilek Reçeli, 1 Bardak Çay

Yoldan hızlıca alınan bir simitle, bir pastane poğaçasıyla ya da klasik bir tostla geçiştirmeye alışık olduğumuz hafta içi kahvaltıları için en az bunlar kadar pratik ve çok daha lezzetli, çok daha doyurucu bir önerimiz var!

Hazırlaması sadece 10 dakika alacak ekmek üzeri çırpılmış yumurtayı hazırlayın, hazırlarken kızartacağınız ekmek dilimlerinin de sayısını biraz fazla tutun. Önce misler gibi çırpılmış yumurtanızı yiyin, ardından kalan kızarmış ekmekleri çoktan hazırlamış olduğunuz çilek reçeliyle buluşturun. Damağınızda mis kokulu çilek reçelinin tadı kalsın. E tabii tüm bunların yanına şöyle nefis bir çay demlemeyi, 1 dilim de beyaz peynir yemeyi unutmayın. Mis, mis.

Ekmekler şenlensin: Ekmek üzeri çırpılmış yumurta tarifi

Kahvaltının tatlı sonu olsun: Çilek reçeli tarifi

Kahvaltı menüsü 2: Pazar kahvaltısı

Pazar Kahvaltısı: Sucuklu Yumurta, Yumurtalı Ekmek, Kayısı Reçeli, Bal-Kaymak, Demleme Çay

Pazar Kahvaltısı: Sucuklu Yumurta, Yumurtalı Ekmek, Kayısı Reçeli, Bal-Kaymak, Demleme Çay

Hafta içi kahvaltılarının aksine pazar kahvaltısı dediğin sakindir, ağır başlıdır, uzun sürer, her anında mutluluğu garantiler. Elbette dillere destan pazar kahvaltıları için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur ama biz yine de atladığınız bir şey olmasın diye kahvaltı menümüzü şöylece bırakıyoruz.

Kokusuyla herkesi sofraya sürükleyecek sucuklu yumurta, kaç dilim yediğinizi unutturacak misler gibi yumurtalı ekmekler, bir anne klasiği olan kayısı reçeli başta olmak üzere sıra sıra dizilmiş rengarenk reçeller, bütün gün enerjik olmanızı sağlayacak bal-kaymak ikilisi ve elbette demlikler dolusu çay... E artık peynir-zeytin, domates-salatalık gibi lezzetlerden söz etmiyoruz bile, onlar sofradaki yerini ilk alanlardan olacak, eminiz.

Düşüncesi bile güzel: Sucuklu yumurta tarifi

Kokusuyla cezbeder: Yumurtalı ekmek tarifi

Anne eli değmişçesine lezzetli: Kayısı reçeli tarifi

Kahvaltı menüsü 3: Sporcu Kahvaltısı

Sporcu Kahvaltısı: Mantarlı Omlet, 1-2 Dilim Tam Tahıllı Ekmek, Fıstık Ezmesi, Taze Sıkılmış Portakal Suyu

Sporcu Kahvaltısı: Mantarlı Omlet, 1-2 Dilim Tam Tahıllı Ekmek, Fıstık Ezmesi, Taze Sıkılmış Portakal Suyu

Spordan spora fark etse de genel olarak kasları güçlendirmek, yağdan verirken kastan kazanmak için yapılan hemen her sporda bol bol protein almak şart. O zaman güne şöyle mis kokulu bir mantarlı omletle başlamanın, yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek yemenin, enerjinize enerji katacak fıstık ezmesinin ve içinizi ferahlatacak taze sıkılmış portakal suyunun tadını çıkarmanın tam zamanıdır şimdi.

Bu kahvaltının tadı damağınızda kalacak: Mantarlı omlet tarifi

Önceden hazırlayın, spordan önce bir kaşık yiyin: Fıstık ezmesi tarifi

Kahvaltı menüsü 4: Diyet kahvaltı

Diyet Kahvaltı: Kavanozda Hızlı Kahvaltı, Badem Sütü, Şekersiz Muzlu Pancake, Şekersiz Çilek Reçeli

Diyet Kahvaltı: Kavanozda Hızlı Kahvaltı, Badem Sütü, Şekersiz Muzlu Pancake, Şekersiz Çilek Reçeli

Diyet yapmak zordur, biliriz. Ama sırf diyet yapıyorsunuz diye kahvaltıda hiçbir şey yememeyi düşünenlerdenseniz büyük hata edersiniz. Tüm gün size yetecek o enerjiyi bulmak için, güne ağız tadıyla başlamak için iyi bir kahvaltı şart. Diyetinize destek olacak enfes kahvaltı fikirlerimize doğru alalım sizi.

Eğer vakitsizlikten yakınıyorsanız 10 dakikada hazırlayıp kavanoza koyabileceğiniz, içindeki malzemeler sayesinde sizi en sağlıklısından doyuracak kavanozda hızlı kahvaltı tarifimizi değerlendirin deriz. Ona eşlik etmesi için bir gün önceden nefis bir badem sütü de hazırlayabilirsiniz. Kahvaltıda tatlı yemekten kendini alamayanlardansanız bu diyet kahvaltıya en şekersizinden ama en tatlısından şekersiz muzlu pancake ve şekersiz çilek reçelini de davet edebilirsiniz.

Afiyet, bal, şeker olur: Kavanozda hızlı kahvaltı tarifi

Laktozsuz bir güzel: Badem sütü tarifi

Kahvaltıda sözü tatlı arayanlara: Şekersiz muzlu pancake tarifi

Onu hiç böyle görmediniz: Şekersiz çilek reçeli tarifi

Kahvaltı menüsü 5: Köy kahvaltısı

Köy Kahvaltısı: Patatesli Otlu Gözleme, Soğanlı Menemen, Keçi Loru, Bazlama, Demleme Çay

Köy Kahvaltısı: Patatesli Otlu Gözleme, Soğanlı Menemen, Keçi Loru, Bazlama, Demleme Çay

Hayallerdeki o "köye yerleşme" fikrinin en büyük destekçilerinden biri köy kahvaltısı desek yanlış olmaz. Her sabah şöyle en doğalından yetiştirilmiş domatesler, biberler, yumurtalarla hazırlanmış enfes menemenlere, el açması hamurunun lezzetiyle anlam kazanan patatesli otlu gözlemelere, ev yapımı nefis keçi loruna, bazlamaya uyandığınızı düşünsenize...

Bu lezzeti perçinleyecek demlikler dolusu çaylardan, taptaze domates ve salatalıklardan, bazlamaya sürmelere doyamayacağınız tereyağı-bal-kaymak üçlüsünden henüz söz etmedik bile, öyle düşünün.

Buyurun sofraya: Soğanlı menemen tarifi

Soğutmadan: Patatesli otlu gözleme tarifi

Taze taze tüketmenin tadı da bir başka: Keçi loru tarifi

Yedikçe yenir: Bazlama tarifi

Kahvaltı menüsü 6: Beşiktaş kahvaltısı

Beşiktaş Kahvaltısı: Sebzeli Pişi, Çikolatalı Pancake, Reçel, Çeçil Peyniri, Demleme Çay

Beşiktaş Kahvaltısı: Sebzeli Pişi, Çikolatalı Pancake, Reçel, Çeçil Peyniri, Demleme Çay

İlhamını serpme kahvaltı kültürünü tüm şehre yayan, İstanbulluların hafta sonu kahvaltısında ilk tercihleri olan Beşiktaş'tan alan bu kahvaltı menüsü, arkadaşlarla toplanılan hafta sonu kahvaltılarına en lezzetli alternatiflerden olacak.

Pişinin başrolde yer aldığı bu kahvaltıda, tuzlu sevenlere önerimiz sebzeli pişi, "Ben kahvaltıda tatlı yemeden duramam" derseniz çikolatalı pişi tarifimizi de şiddetle tavsiye ederiz.

Bitti mi, tabii ki hayır! Hafta sonu kahvaltısı dediğin gerekirse akşama kadar sürebilir. O sofrada renk renk reçeller, bal-kaymak ikilisi, uzayıp giden çeçil peynirleri, çikolatalı pancake'ler ve tabii ki demlikler dolusu sınırsız çay da yerini alır, almalıdır.

Çok yemeyin, daha yeni başlıyoruz: Sebzeli pişi tarifi

Pofuduk da buradaymış: Çikolatalı pancake tarifi

Ah bir de içinden oluk oluk akmıyor mu: Çikolatalı pişi tarifi

Kahvaltı menüsü 7: Karadeniz kahvaltısı

Görüp görebileceğiniz en dillere destan kahvaltı sofralarından biri karşınızda. Öyle ki kendisini sadece anlatmak olmaz dedik, enfes bir videosunu da hazırladık. İzleyenler ne demek istediğimizi anladılar bile.

Her sabah Karadeniz'de uyanmak için başlı başına bir neden olan muhlama ve ona banmalara doyamayacağınız mısır ekmeği bu kahvaltı menüsünün başrolleri. Yan rollerde de onlara Trabzon tereyağı, Karadeniz'in alametifarikası demlik demlik çay, söğüş domates ve salatalık eşlik ediyor...

Her gün olsun istersin: Muhlama tarifi

Tek başına bir ziyafet: Mısır ekmeği tarifi

Kahvaltı menüsü 8: Ege kahvaltısı

Ege Kahvaltısı: Boyoz, Katı Yumurta, Akhisar Katmeri, Limon Reçeli

Ege Kahvaltısı: Boyoz, Katı Yumurta, Akhisar Katmeri, Limon Reçeli

Bir kez tadına bakanın hep burnunda tüten lezzetlerden boyozla şenlenen kahvaltılara uzanıyoruz şimdi de. Ege mutfağının en özel lezzetleriyle bezeli enfes bir kahvaltı menüsü hazırlıyoruz. Boyoz yemek için her gün kalkıp İzmir'e gidemeyecek olanlara enfes bir boyoz tarifi veriyor, yanında mutlaka karabiberli katı yumurta yemeniz gerektiğini hatırlatmadan edemiyoruz.

Akhisar'ın tulum peyniri, maydanoz ve yumurta ile hazırlanıp ezber bozduran katmerini de unutmuyor, Ege mutfağında neredeyse her meyve ve sebzeden hazırlanan rengarenk reçellerden limon reçelini de kahvaltı soframıza davet ediyoruz.

Daha ne olsun: Boyoz tarifi

Yoksa siz hala yemediniz mi: Akhisar katmeri tarifi

Mis kokar: Limon reçeli tarifi

Kahvaltı menüsü 9: Ekonomik kahvaltı

Ekonomik Kahvaltı: Sütsüz Krep, Lor Peyniri, 3 Portakal ile 5 Litre Portakal Suyu

Ekonomik Kahvaltı: Sütsüz Krep, Lor Peyniri, 3 Portakal ile 5 Litre Portakal Suyu

Eğer aynı anda hem doyurucu, hem ekonomik hem de kalabalık bir şekilde oturacağınız sofralar için yeterli olacak bir kahvaltı menüsü arıyorsanız, yaklaşın böyle. Size en ekonomiğinden ama en lezzetlisinden önerilerimiz olacak.

Yumurta, sıvı yağ ve un ile kolayca hazırlayabileceğiniz sütsüz krep tarifiyle sofradakileri mutlu edebilir, kreplerin arasına koymak ya da yanında yemek için evde ellerinizle nefis bir lor peyniri hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz sadece 3 portakalla hazırlayabileceğiniz 5 litrelik portakal suyu da size eşlik edebilir hatta, bizden söylemesi.

Son olarak, eğer evinizde herhangi bir reçel ya da marmelat varsa onu da bu nefis sofraya çıkararakk dillere destan olacak, aynı zamanda da bütçenizi çok yormayacak efsane bir menü hazırlayabilirsiniz.

Süt olmadan da olur: Sütsüz krep tarifi

Nasıl da kolay: Lor peyniri tarifi

Devir, ekonomi devri: 3 portakal ile 5 litre portakal suyu tarifi

10+ aylık miniklere özel kahvaltı menüsü: Bebek kahvaltısı

Bebek Kahvaltısı: 8+ Aylık Minikler için Bebek Omleti, Bebekler İçin Krep

Bebek Kahvaltısı: 8+ Aylık Minikler için Bebek Omleti, Bebekler İçin Krep

Birbirinden özel kahvaltı menülerimizi el birliğiyle hazırladık ama minikleri de unutacak değildik. Siz yukarıdakiler arasından seçtiğiniz nefis kahvaltı menüsünün tadını çıkarırken onlar da adeta doğuştan gurme damaklarına uygun nefis lezzetlerle güne başlasın istedik.

8 ayını doldurmuş olan ve tabii ki yumurta başta olmak üzere içindeki herhangi bir malzemeye karşı alerjisi olmadığından emin olduğunuz bebeğinize misler gibi bir bebek omleti hazırlayabilirsiniz mesela.

Dilerseniz pişireceğiniz omletin yanına ya da ayrı bir kahvaltılık olarak yine sindirim sistemlerine uygun olarak hazırlayabileceğiniz ancak bu kez en az 10 ayını doldurmuş bebekler için uygun olan bebekler için hazırladığımız krep tarifine de göz atabilirsiniz.

8+ aylık miniklere ziyafet: Bebek omleti tarifi

Damak zevklerinin gelişeceği şimdiden belli: Bebekler için krep tarifi

Bonusların bonusu: Kurban Bayramı kahvaltısı

Kurban Bayramı Kahvaltısı: Kavurmalı Yumurta, Kavurmalı Tost, Söğüş Domates-Salatalık

Kurban Bayramı Kahvaltısı: Kavurmalı Yumurta, Kavurmalı Tost, Söğüş Domates-Salatalık

Senede yalnızca bir gün edilen ama özellikle etoburların o günü iple çekmelerine sebep olan bir kahvaltı menüsünde sıra. Kurban Bayramı sabahında edilen o kahvaltının diğer tüm kahvaltılardan farkı tabii ki kavurmanın söz konusu olması.

Yumurtayla bir araya getirip ekmek banmadan duramayacağınız kavurmalı yumurta da, bayramın tadını doya doya çıkarmanız için gelen kavurmalı tost da bu kahvaltının olmazsa olmazları arasında. Yalnız baştan uyaralım, öyle çok çok yemek hiç de sağlıklı bir tercih olmayacağından, sofraya mutlaka söğüş domates ve salatalık gibi hafif, midenizi yormayacak yancılar da çıkarın ve elbete kavurma konusunda ölçüyü asla kaçırmayın.

Ekmek banmalık: Kavurmalı yumurta tarifi

Bu tat unutulmaz: Kavurmalı tost tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?