alinazik-tarifi-one-cikan-yeni

Lezzetini İçindeki Yoğurda Borçlu Olan Farklı ve Nefis 12 Yoğurtlu Tarif

Favorilerime
Ekle

Yoğurt dediğin sütten gelen bir mucize desek yanlış olmaz sanıyoruz. Düşünsenize bir kere, tek başına kaşık kaşık yiyip sağlığınıza sağlık katabiliyor, yemeklerin yanında en ferah eşlikçi olarak ondan destek alabiliyor, yetmiyor tatlı haline getirip damakları şenlendirebiliyorsunuz.

Bu yoğurt, bize daha ne yapsın şimdi?

Ona en lezzetlisinden bir teşekkür etmek, e tabii bol bol da lezzetinden ve faydalarından istifade etmek için çeşit çeşit tarife dahil edelim istedik onu bugün.

Yanlış anlaşılmasın ama, yoğurtla birlikte lezzetini ikiye katlayan yemeklerden, yani yaprak sarma ya da karışık kızartma gibi tatlardan söz etmiyoruz. Yoğurdun başrolde olduğu, yemeğin yanına değil tarifin içine dahil olduğu yemeklerden söz ediyoruz.

Yoğurtla çorbasından ana yemeğine, tatlısından çeşit çeşit sos ve mezesine kadar o kadar çok şey yapabilirsiniz ki aslında!

Yaz ferahlığı olsun: Ayran aşı çorbası

Yoğurttan ayran olur, cacık yapılır da şöyle ferah bir çorbaya imza atılmadan durulur mu hiç? Asla. Üstelik bu tarif öyle bir lezzet ki ister sıcak ister ılık ya da soğuk olarak afiyetle tüketebiliyorsunuz, bizden söylemesi.

Kaşıklar hazırsa başlayalım: Ayran aşı çorbası tarifi

Ana yemek gücünde bir çorba isterseniz: Köfteli yoğurt çorbası

Yoğurdun besleyiciliği, köftenin doyuruculuğu güçlerini birleştirip kaselere dolarsa kim hayır diyebilir ki onlara?

Diyemeyenler bu tarifte buluşuyor: Köfteli yoğurt çorbası tarifi

Tahin desteğiyle: Tavuklu fette

Pide, tavuk ve nohut, yoğurtlu-tahinli efsane bir sosla buluşuyor, Arap mutfağından çıkan bu lezzet tüm dünyaya yayılması gerekenler arasında başı çekiyor.

Onunla bir an önce tanışmak için: Tavuklu fette tarifi

Anadolu'nun mis kokulu mutfaklarından çıktı: Borani

Anadolu'nun aşık olunası mutfağından çıkan, hemen her yörede ufak farklılıklarla da olsa yapılan borani, akşam yemeğinde sofrada yer almayı daha çok hak ediyor.

Ona hak ettiği değeri verin: Borani tarifi

Sırada bir saraylı var: Elbasan tava

Osmanlı saray mutfağının en özel tatlarından olan elbasan tava, kuzu etinin süzme yoğurtla lezzetini katlamasıyla ortaya çıkıyor. Bir dilimiyle tıka basa doyursa da...

İnsan bir dilim daha yemeden duramıyor: Elbasan tava tarifi

Patlıcan yoğurtsuz eksik kalırdı: Alinazik

Gaziantep mutfağını keşfetmek isteyenlerin baklavadan önceki lezzet duraklarından biri olması gereken alinazik, kırmızı etin patlıcanla, patlıcanın da tabii ki yoğurtla olan şahane uyumunu tabaklara taşıyor.

Var mı ötesi: Alinazik tarifi

Sadece üzerine koymakla olmaz: Yoğurtlu köfte

Başta söyledik size, bu yemekler sadece yoğurdu yancı olarak kullanmamaya kararlı. Bu kez köftenin sadece üzerine yoğurt sos yapmıyor, harcına da ekliyoruz.

Efsane oluyor efsane: Yoğurtlu köfte tarifi

Yoğurtla lezzetine kavuşan yufkalar: Siron

O her zaman kullandığımız, pek yakından tanıdığımız yufkalar rulo olup fırın kabına sıralanıyor, üzerine gelen yoğurtlu sosla lezzet buluyor. İşin içine bir de kıyma ve tereyağı girince...

Değmeyin keyfimize: Siron tarifi

Dost sofralarının aranan ismi olur: Tahinli tarator

Klasik tarator tarifine sınıf atlattık, onu tahinle buluşturduk. İçindeki yoğurdun lezzetini de göz ardı edemedik, bu listeye onu da ekledik. Dostlarınızla bir araya gelip etrafına kurulduğunuz tüm sofraların aranan ismi olacak, eminiz.

Her gün olsa bıktırmaz: Tahinli tarator tarifi

Biraz da ağzımızı tatlandıralım: Yoğurt tatlısı

Yoğurdu çorbalarda, soslarda, ana yemeklerde doya doya kullandığımıza göre biraz da tatlı kısmına geçelim diyoruz. İrmikle buluşan yoğurdun böyle muhteşem bir lezzete dönüşebileceğini nereden bilebilirdiniz ki?

Şerbetler kaynatılsın: Yoğurt tatlısı tarifi

Evde de şipşak yapılır aslında: Çikolatalı dondurma

Sadece 6 malzemeyle hazırlanıyor, 30 dakikanızı ayırmanız yetiyor. Dondurucuda bekleme süresi biraz sabır gerektirse de sabrettiğiniz her ana fazlasıyla değiyor.

Bu lezzet, bu yaz evlerden eksik edilmeyecek: Çikolatalı dondurma tarifi

Renklerden gelen lezzet: Yoğurt bar

Yoğurt Bar Tarifi

Yoğurt Bar Tarifi

O kendine has tatlarıyla yoğurda lezzet taşıyan kırmızı meyveler, Antep fıstığı ve doyuruculukta üstüne tanımayan isimlerden yulaf bir araya geliyor. Ortaya, günün her anına uygun enfes bir atıştırmalık çıkıyor.

Gözünüz gönlünüz ve tabii ki iştahınız açılır: Yoğurt bar tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?