Döküm Tavada Patates Graten Tarifi

Fırından Çıktığı Gibi Yeme İsteği Uyandıran Ana Yemek Gücünde 8 Graten Tarifi

Favorilerime
Ekle

Beşamel sosun yemeklere nasıl yakıştığını ve onlara nasıl farklı bir lezzet verdiğini biliyoruz. Üzerine beşamel sos dökülüp fırının sıcaklığıyla üzeri sarımtrak bir tabakayla dışarı çıkan ve dışı sert, içindeki malzemelerin lokum gibi kalmasını sağlayan "graten" tariflere olan sevgimiz de işte bu yüzden çok büyük.

Fırında pişen tariflerde alttaki malzemenin sıcağa direkt temas etmemesini ve lezzetine lezzet katmasını sağlayan pişirme yöntemi olan graten tüm sofralara çok yakışıyor.

Hele ki böylesine farklı ve birbirinden nefis yemek tarifleri varken...

Kek niyetine: Patates graten

Patatesin her halini çok seviyoruz. Özellikle patates kızartmasına asla hayır diyemiyoruz ama diğer yandan da kızartmalardan da uzak durmaya çalışıyoruz. Bu durumda baharatlar ve cheddar peynirinin mucizesiyle bir harikaya dönüşen patates graten yardımımıza koşuyor ve patatese bir kez daha aşık oluyoruz.

Fırından yeni çıktı: Patates graten tarifi

Rengarenk bir tablo gibi: Sebze graten

İçinde domates de var, havuç da, kabak da. Tüm bunlar fırında beşamel sosla buluşuyor ve harikalar yaratıyor. Sebzeleri seçmek sizden, tarifi bizden.

Sebze sevdirir: Sebze graten tarifi

Vejetaryenler de bunu sevdi: Mantar graten

Beyaz sosların kraliçesi beşamel sosu bu sefer mantarları gözüne kestirdi. Leziz mi leziz, yemesi keyifli mi keyifli bir tarif arıyorsanız mantarın beşamel sosla birleşip fırında pişmesine izin verin.

Çok yakıştı: Mantar graten tarifi

Kıyma sosla çok daha farklı: Kabak graten

Diğer sebze gratenler bir kenara, kabak graten bir kenara. Çünkü onda sadece beşamel sosla yetinmiyor, bir de kıymalı sosla birleşmesini sağlıyor, sonra lazanyayı andıran bir tarifle bulutların üstüne çıkıyoruz.

Misafirlere şov zamanı: Kabak graten tarifi

Müthiş uyum: Pırasalı patates graten

Pırasayı yalnızca zeytinyağlı pırasa olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira kendisi patatesle güçlerini birleştirerek fırın kabında usulca pişen harika bir gratenin de başrolü olabiliyor ve ona bu rol çok yakışıyor.

Göze de hitap eder: Pırasalı patates graten tarifi

Böylesi daha pratik: Döküm tavada patates graten

Patates grateni daha önce denemiş olabilirsiniz, ancak iddia ediyoruz böylesini denemediniz. Çünkü bu sefer mutfağın en değerli araçlarından döküm tava da bize katılıyor ve pratik mi pratik patates gratene ayrı bir lezzet katıyor.

Sevmemek elde değil: Döküm tavada patates graten tarifi

Karnabaharın en güzel hali: Karnabahar graten

Küçükken çoğumuzun burun kıvırdığı karnabaharı artık her haliyle sevenlerdenseniz doğru tariftesiniz. Çünkü nazlı bir gelin gibi fırından çıkan karnabahar gratenle sonsuza kadar mutlu yaşamak mümkün.

Beyaz güzel: Karnabahar graten tarifi

Biraz da farklılık: Brie peynirli patates graten

Brie Peynirli Patates Graten Tarifi

Brie Peynirli Patates Graten Tarifi

Patates grateni çok sevdiğimizi söylemiştik. Ama onu farklılaştırmak da sizin elinizde. Bu sefer cheddar peyniri sahneden çekiliyor, yerini brie peyniri alarak patates grateni daha önce tatmadığınız kadar lezzetli hale getiriyor.

En güzel garnitür: Brie peynirli patates graten tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?