et-marinasyonu-tursu-suyu-shutter-20

Sütten Turşu Suyuna Tüm Et ve Balık Çeşitlerine Yakışan 7 Farklı Marinasyon

Favorilerime
Ekle

Yumuşacık etlerin, baharatını içine çekmiş nefis tavukların, lezzetine doyum olmaz balıkların sırrıdır marinasyon. Uygulandığında lezzetlerini ortaya çıkarır, kuru kuru et, balık ya da tavuk yiyormuş hissi yaratamaz. En çok bilinenleri arasında ise zeytinyağı ile, sarımsak, kekik gibi malzemelerle marine etmek var. Ancak birbirinden farklı ve hiç tahmin edilmez lezzetlerle de marinasyon yapmak mümkün.

Kefir, turşu suyu ve mutfaklarımızda yer alıp, marinasyonlarda kullanıldıklarını hiç tahmin edemeyeceğiniz daha birçok malzeme... Gelin, damaklardan lezzetleri silinmeyecek etler pişirmek, tavuklar yapmak ve nefis balık sofraları kurmak için mutfağa beraber girelim.

Balığa dahi kullanılıyor: Süt

balik-sut-marinasyonu-shutter-12

Aslında süt ve süt ürünlerinden hep uzak tutulan balık, sütle marine edildiğinde bambaşka bir kıvam alıyor. Ancak balığın çok taze olması önemli. Deniz kokulu, göz kısımları parlak gözüken ya da yine deniz kokan fileto balıkları, taze olduğundan emin olduğunuz sütlerin içerisinde birkaç saat kadar bekleterek marine edebilirsiniz. Aynı durum kırmızı et için de geçerli.

Nefis baharatlarla özellikle kuşbaşı dana etlerini sütün içerisinde bekleterek, yumuşacık pişmiş etler elde edebilirsiniz. Ancak marinasyon süresini çok da uzun tutmayın. Zira sütün bozulabilen, dayanıksız bir yapısı var. Bu nedenle oda sıcaklığı yerine buzdolabında dinlendirmeyi tercih edin.

Özellikle mangalda pişecek tavuklara: Yoğurt

yogurtla-tavuk-marine-etmek

Hazır mangal mevsimi de açılmışken, şöyle içleri sulu sulu tavuklar pişirmek şahane olmaz mı? İşte, o tavukların o şekilde pişmesinin ana sırrı yoğurttan geçiyor. Özellikle süzme yoğurt, salça ve baharat karışımında mümkünse bir gece buzdolabında beklettiğiniz tavuk etleri, ister ızgara ister mangalda lezzet dolu sonuçları beraberinde getiriyor.

Yoğurt marinesi tavuklarla uzun süreli dinlenebilme özelliğine sahip olmasının yanı sıra, dış derilerinin de çıtır çıtır olmasını sağlıyor. Balık ve etlerle birlikte çok kullanılmasa da kırmızı, jülyen doğranmış etler ve zeytinyağıyla da yine yumuşacık etler elde etmenize destek oluyor.

Bizden söylemesi.

Kırmızın etin en iyi arkadaşı: Maden suyu

maden-suyu

Ünlü et restoranlarında önünüze konan o yumuşacık etlerin gerçek sırrını merak ediyorsanız toplanın! İşin ana malzemesi maden suyu. Maden suyunun içinde dinlenen etler, özellikle tavada pişirildiğinde damaklarınızdan silinmeyecek güzellikte etler pişirmenize yardımcı oluyor. Aman dikkat! Yapısının farklılığı nedeniyle maden suyunun içerisinde eti uzun süre bekletmek, dilediğiniz sonuçlardan uzaklaşmanıza neden olabilir. Maden suyunu, sütle birlikte karıştırarak da daha nefis sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak maden suyu yapı itibariyle balık ve tavuğa çok uygun değil. Hatırlatalım.

Özellikle fırın tavukları için: Kefir

kefir-tavuk-marinasyonu-shutter-14

Kefir, tıpkı yoğurt gibi beyaz etlere nefis yakışan, marinasyon sırasında etin lezzetini ikiye katlayan bir malzeme. Bolca zeytinyağı ve sarımsakla birleştiğinde özellikle tavuk kalça ve kanatlara çok yakışıyor. Onun yanında uzun süre marinasyona da gayet uygun bir yapısı var. Deniz ürünleri hariç kefiri gönül rahatlığıyla beyaz et ve kırmızı et çeşitlerinizde kullanabilirsiniz. Ancak kefirin taze hatta ev yapımı olduğundan mutlaka emin olun.

Şimdiden ellerinize sağlık.

Fırında yapılan balık tarifleri için birebir: Limon ya da portakal suyu

yogurtla-tavuk-marine-etmek2

Aslında bu marinasyon çeşidine her birimiz çok aşinayız. Özellikle portakal ve limon suyunu kullanmak etlere çok yakışıyor. Ancak asidik bir yapıya sahip oldukları için uzun süre marinasyona uygun değiller. Özellikle balık gibi lezzetlerin nötr tatlarını daha da lezzetlendirmek adına limon suyu ve portakal suyu kullanılıyor. Yine ünlü restoranlarda yediğiniz balıkların lezzet sırrı bu meyvelerin sularına ait. Hoş bir koku ve tat vermesi açısından da limon ve portakal kabuğu rendesi kullanılıyor. Bu şekilde balıklarınızı marine ederseniz maksimum 2-3 saat marine etmeniz en nefisi olacaktır. Aklınızda bulunsun.

Farklı lezzetler sevenlere: Şalgam suyu

salgam-suyu-et-marinasyonu-shutter-16

Marinasyon sırasında kullanabileceğiniz ilginç malzemelerden bir diğeri de şalgam suyu. Renginin tüm güzelliğini ete aktaran şalgam suyu, özellikle kırmızı etlere çok yakışıyor. Diğer etlerde pek kullanılmıyor. Uzun süre marinasyona da çok uygun değil, aklınızda olsun. Zira asidik bir yapıya sahip olması nedeniyle uzun süre marinasyonda etin tadını ve yapısını bozabiliyor. Bolca kekik, soğan ve sarımsakla da lezzetlendirerek 1-2 saat kadar marine edebilir, farklı lezzetlere şalgam suyuyla yelken açabilirsiniz.

Balık ve tavukların yeni Turşu suyu

et-marinasyonu-tursu-suyu-shutter-20

Yukarıda anlatılan birçok malzemeyi duymuşsunuzdur belki. Ama turşu suyunu aranızda ilk defa duyanların sayısı çoktur, eminiz. Turşu suyu, hafif asidik yapısı, tüm aromaları içinde barındıran lezzetiyle diğerlerinden çok farklı bir konumda. Balık ve tavuk etlerinin marinasyonunda özellikle salatalık turşusunun suyu kullanılıyor. Bir kilitli torbanın içerisinde, turşu ve turşu suyuyla marine ettiğiniz tavukları kızartarak kullanırsanız, soslara banmalara doyamayacağınız bir yemek haline gelir.

Birbirinden farklı malzemelerle hazırlayabileceğiniz ve yeni lezzet sırlarınız olacak bu marinasyonları mutlaka deneyin. Sonuçlarını da bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?