Katmer Tarifi

Gaziantep Mutfağının En Az Baklavası Kadar Ünlü Olması Gereken 14 Yöresel Tarifi

Favorilerime
Ekle

Bizi Instagram'dan takip edenler bilir, her hafta bir "haftanın yöresi" belirler ve tüm hafta boyunca o yöreden çıkan nefis lezzetleri birlikte keşfederiz.

İstedik ki dört bir yanından lezzet fışkıran ülkemizin enfes yörelerine ait lezzetleri sadece Instagram hesabımızdan tanıtmayalım, tüm Yemek.com takipçileri için Anadolu'yu adım adım gezip lezzet dolu bir yolculuğa çıkalım.

Geçtiğimiz haftalarda Hatay lezzet turuna çıkıp tepsi kebabından kömbe kurabiyeye, enfes Hatay lezzetlerinin tadına birlikte bakmıştık, hatırlarsınız. Bu kez de sırada Gaziantep var! Ülkemizin en gurme şehirlerinden biri olan, mutfağından çıkan hemen her lezzetin ünü çoktan ülke sınırlarını aşmış olan Gaziantep mutfağına binlerce kez teşekkürlerimizle diyor ve sizi birbirinden efsane Gaziantep yemekleriyle baş başa bırakıyoruz.

Unutmadan, Instagram hesabımızı hala takip etmiyorsanız "Haftanın Yöresi" başta olmak üzere tüm içeriklerimize kolayca ulaşmak için sizi hemen böyle alalım: Yemek.com Instagram hesabı

 • "Yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel bonusla başlıyoruz: Mutfağının Ünü Ülke Sınırlarını Aşan Gaziantep’ten 6 Muhteşem Tarif

Yuvalamadan pirpirim aşına, simit kebabından nohut dürüme... Gaziantep'in enfes yemekleri bu tariflerle mutfağınıza gelsin!

Yazılı tariflerimize ulaşmak için şurayı ziyaret etmeniz yeterli.

 • Alinazik

Patlıcan ve kırmızı etin bir araya geldiği her tarifi ayrı bir seviyoruz ama söz konusu alinazik olduğunda hemen hepimiz için akan sular duruyor. Üstelik evde hazırlaması da düşündüğünüzden çok daha pratik.

İşte bu kadar: Alinazik tarifi

 • Kabaklama

İçine eklenen nohut ve dana eti sayesinde bugüne dek görüp görebileceğiniz en doyurucu ve besleyici kabak yemeğine dönüşen bu efsane lezzet de Gaziantep mutfağının en özel tatlarından biri. Ana yemeklerin en sevileni...

Suyuna ekmek banmalık: Kabaklama tarifi

 • Etli firik pilavı

Firik bulgurunun başrolü kaptığı, Gaziantep yemeklerinden neredeyse hiç eksik olmayan kırmızı etin ve nohutların da yine iş başı yaptığı efsane bir pilav geliyor...

Bugüne dek yediğiniz tüm pilavları unutun: Etli firik pilavı tarifi

 • Ezogelin çorbası

Tıpkı mercimek çorbası gibi sofralarımıza en çok konuk ettiğimiz çorbalardan olan ezogelin çorbasının geçmişinin de Gaziantep mutfağına dayandığını söylesek? Evet, belki her gün içecek kadar çok sevdiğiniz bu lezzetin Gaziantep mutfağından çıktığını bilmiyordunuz ama onun Gaziantep’in Uruş (Dokuzyol) köyünde yaşamış olan Ezo Gelin'e dayanan hikayesini öğrenince şaşıracaksınız.

Tarifini ve hikayesini öğrenmek için: Ezogelin çorbası tarifi

 • Ekşili semizotu çorbası

Bir mutfak düşünün, sadece çorba çeşitliliği bakımından bile oldukça zengin olsun, insanı her bir çeşidiyle ayrı bir şaşırtsın. İşte Gaziantep mutfağı tam da onlardan biri! Yörede "pirpirim aşı" olarak da anılan bu çorba semizotunu sevmeyenlere bile onu kaşık kaşık yedirir.

Yanına da yoğurt: Ekşili semizotu çorbası tarifi

 • Yuvarlama

Gaziantep'e özgü bir diğer lezzete, "yuvalama" olarak da anılan yuvarlamaya geçiyoruz. İçine eklenen köfteleri, kuşbaşı eti, nohudu ve yoğurduyla tam bir ana yemek gücünde olan bu yemeği biraz daha sulu halde hazırlayarak çorba gibi tüketmek de mümkün.

İster ana yemek de, ister çorba gibi tüket: Yuvarlama tarifi

 • Kurutulmuş haylan kabağı dolması

Antep mutfağının belki de en az bilinen ama bir an önce herkes tarafından keşfedilmesi gereken lezzetlerinden biri de haylan kabağı. Gaziantep ve Kilis yörelerinde sıklıkla yapılan, kurutulmuş haline aktarlardan kolayca ulaşabileceğiniz haylan kabağı dolmasıyla bir kez tanışınca her gün yemek isteyeceksiniz.

Öylesine lezzetli: Kurutulmuş haylan kabağı dolması tarifi

 • Zeytin böreği

Kahvaltılarınızı bambaşka bir boyuta taşıyacak, yeşil zeytini büyük ihtimalle daha önce hiç kullanmadığınız bir şekilde, iç harç olarak kullanmanızı sağlayacak enfes bir börek tarifi geliyor.

Tarif defterlerinize hemen not edin: Zeytin böreği tarifi

 • Köy kahkesi

Antep mutfağının en özel, en mis kokulu tariflerinden biriyle devam ediyoruz. Özellikle Ramazan Bayramı'nda sıklıkla yapılan gelenksel lezzetlerden biri haline gelen, içindeki baharatların çeşitliliğiyle hem misler gibi kokan hem de lezzetine lezzet katılan bu lezzet çayınıza çok yakışacak.

Çay saatlerinizin aranan ismi haline gelecek: Köy kahkesi tarifi

 • Nohut dürümü

Hep et yiyecek, dürümleri hem et kullanarak yapacak değildik ya. Bu kez proteinimizi nohuttan alıyor, ona eşlik eden renk renk biberler, soğan ve baharatlarla lezzeti doruklara çıkarıyoruz.

Hemen bu akşam yapmalık: Nohut dürümü tarifi

 • Gavurdağı salatası

Çoban salata ile birlikte en çok sevdiğimiz, özellikle et yemeklerinin yanında mutlaka sofrada görmek istediğimiz bir lezzet o. Gaziantep mutfağına hayran olmak için tek başına bir neden!

Nar ekşisini bol tutun: Gavurdağı salatası tarifi

 • Alaca çorba

Yukarıda söylemiştik, sadece çorba çeşitliliğiyle bile birçok dünya mutfağına bedel olan Gaziantep mutfağının en özel çorbalarından biri de o. İçinde kullanmaya pek alışık olmadığımız ama bir kez tanıyınca çok seveceğinizden emin olduğumuz tarhun otunun tüm lezzeti, şifası ve kokusu gizli.

Öyle de doyurucu ki: Alaca çorba tarifi

 • Katmer

Biliyorsunuz, konu tatlılara geldiğinde de Gaziantep mutfağı üzerine tanımıyor. O mis gibi Antep fıstıklarının bol bol kullanıldığı, çıtır çıtır yufkasıyla kalpleri eriten katmer, Gaziantep tatlıları arasında kendine hatırı sayılır bir yer buluyor.

En sevilenlerden: Katmer tarifi

 • Fıstıklı baklava

Fıstıklı Baklava Tarifi

Fıstıklı Baklava Tarifi

Gaziantep mutfağının alametifarikası, ünü çoktan ülkemizin sınırlarını aşıp tüm dünyaya yayılmayı başarmış bir efsane o.

Fazla söze gerek yok: Fıstıklı baklava tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?