Hatay'ın Mutfağına Binlerce Kez Teşekkür Etme İsteği Uyandıran 12 Yöresel Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Ülkemizin her bir yanından çıkan lezzetlere ayrı ayrı hayran oluyor, daha keşfetmediğimiz, tadına bakmadığımız onlarca, yüzlerce lezzet olduğunu düşününce kendimizi yollara atma isteğiyle dolup taşıyoruz.

Tam da bu yüzden Instagram hesabımızda her hafta bir yöremizi ele alıyor, #haftanınyöresi etiketiyle o yöreye ait en lezzetli tarifleri tüm hafta boyunca paylaşıyoruz. İstedik ki bunu sadece Instagram hesabımızla da sınırlamayalım, size her yörenin kendine has lezzetlerinin tariflerini bir bir sıralayalım.

Bugün rotamızda mutfağından çıkan her lezzete ayrı ayrı hayran olduğumuz şehir, Hatay var!

Bildiğiniz ya da bugüne dek adını dahi duymadığınız Hatay yemeklerini görünce her birini tek tek denemek isteyeceksiniz, eminiz.

Hatay'a teşekkürlerimizle diyor ve başlıyoruz!

Unutmadan, Instagram hesabımızı hala takip etmiyorsanız "Haftanın Yöresi" başta olmak üzere tüm içeriklerimize kolayca ulaşmak için sizi hemen böyle alalım: Yemek.com Instagram hesabı

Çayın yanında yeni favoriniz olacak: Kömbe kurabiye

Hatay mutfağında sıklıkla kendine yer bulan çeşit çeşit baharatın en güzelleri var onun içinde. Aromasıyla bildiğiniz tüm kurabiyeleri unutturacak, lezzetiyle, faydasıyla özellikle kış aylarında mutfağınızdan onu eksik etmek istemeyeceksiniz.

Misler gibi kokusuyla, karşınızda: Kömbe kurabiye tarifi

Günün her anına uygun: Kaytaz böreği

Öğle ya da akşam yemeklerinde veya çay saatlerinde afiyetle yiyebileceğiniz, neredeyse günün her anına uygun bir lezzet o. Bakmayın fındık lahmacuna benzediğinde, aslında kendisi bir fındık lahmacundan hem çok daha doyurucu hem de çok daha dolu dolu.

Malzemesine dolgun: Kaytaz böreği tarifi

Böylesini denemiş miydiniz: Hatay usulü kısır

Herkesin kendi damak tadına göre yaptığı farklı bir kısır tarifi vardır, eminiz ama bu seferki önerimiz hepsinden çok daha başka! Hatay usulü kısırda bulguru su ile ıslatmıyor, ellerimizle bir güzel ıslatıp yumuşatıyoruz. Tabii tek farkı da bu değil...

Diğer farklarını görmek ve bu lezzetin tadına hemen varmak için: Hatay usulü kısır tarifi

Bu lezzetle tanışmayan kimse kalmamalı: Biberli ekmek

Hatay mutfağının en bilinen, en özel tariflerinden bir diğerinde sıra. Yine içinde bolca baharat ve adından da tahmin edebileceğiniz gibi bolca biber salçası bulunan, özellikle acılı bir şekilde hazırlandığında tadına doyum olmayan bir ekmek.

Bildiğiniz tüm ekmekleri unutun: Biberli ekmek tarifi

En özel akşam yemeklerinin başrolü olur: Belen tava

Adını Hatay'ın Belen ilçesinden alan yöresel lezzetlerden biri o. En özel akşam yemeklerinizde hiç çekinmeden başrolü ona verebilir, tüm misafirlerinizin yüzündeki o mutluluğu görünce ne kadar doğru bir seçim yaptığınızı anlayabilirsiniz. Çünkü doğruya doğru, et yiyip de onu sevmeyen yok.

Sofranın yıldızı belli: Belen tava tarifi

Meze severleri böyle alalım: Hatay usulü babagannuş

Eğer sofranızı mezelerle donatmayı, zenginleştirmeyi sevenlerdenseniz yaklaşın böyle. Patlıcanın mezelere çok yakıştığını zaten biliyorduk ama böylesine bayıldık.

Siz de çok seveceksiniz: Hatay usulü babagannuş tarifi

Dolmaların en özeli: Şıhıl mahşi

Klasik kabak dolması tarifini unutturacak, içindeki nohutla doyuruculuğu katlanacak bir dolma o. Hemen her dolma gibi üzerinden çırpılmış yoğurdunu da eksik etmemeli tabii.

1 tanesiyle tıka basa doyurur: Şıhıl mahşi tarifi

Biri içli köfte mi dedi: Oruk

İçli köftenin Hatay haliyle daha önce tanışma fırsatı bulmuş muydunuz? Eğer bugüne dek evde içli köfte yapmaya cesaret edemediyseniz ya da hep dışarıdan hazır olarak alıp yediyseniz şimdi kolları sıvayıp Antakya usulü nefis bir oruk hazırlamanın tam zamanı.

Malzemeleri hazırlayın: Oruk tarifi

Of of of: Tepsi kebabı

Böyle bir lezzet karşısında sadece Hatay mutfağına teşekkür ediyor ve sizi önce videomuza sonra da yazılı tarifimize doğru alıyoruz. Zaten izler izlemek siz de ize hak vereceksiniz.

Bu lezzet anlatılmaz, yaşanır: Tepsi kebabı tarifi

Tatlıların en renklisi: Haytalı

Genel olarak Adana'da çokça tüketilen bici bici ile karıştırılan,hatta bu karıştırılma nedeniyle sık sık tartışmalara konu olan Haytalı, adını çıktığı köyden alan bir Hatay harikası.

Hazırlaması da pek pratik: Haytalı tarifi

Gözleriniz onu aradı, biliyoruz: Künefe

Listemizin bu kısmına kadar geldiyseniz büyük ihtimalle içinizden "Hani künefe tarifi nerede?" diye düşünmeye başladınız, tahmin edebiliyoruz. Ama bilirsiniz, assolistler sahneye en son çıkar.

Şimdi sahneyi ona bırakıyoruz: Künefe tarifi

Mezelere doyum olmaz bonusu: Üç farklı Hatay mezesi

Hatay mutfağından çıkan ve ünü şehrin sınırlarını çoktan aşmış olan nefis lezzetlerle sizi buluşturduk ama mezelere doyamayanlar için şöyle izlerken acıktıran bir de video hazırladık. Yapması malzemeleri hazırlamaktan kolay bu mezeler, tarif defterlerinizdeki yerini alsın.

Rengarenk sofralara: Üç farklı Hatay mezesi tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?