Scotch Eggs Tarifi

Yumurtanın Büyük İhtimalle Daha Önce Hiç Denemediğiniz 12 Farklı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Yumurtanın nasıl efsanevi bir nimet olduğundan uzun uzun bahsetmeyeceğiz, çünkü zaten hepimiz az çok yumurtanın faydalarından haberdarız.

O yüzden bugün konumuz biraz daha değişik. Değişik diyoruz çünkü yumurtayı bu kez çok başka bir açıdan ele alıyor, onu omletin, yumurtalı ekmeğin ya da menemenin başrolü olmaktan çıkarıyor, yepyeni tariflere yol alıyoruz.

Hem lezzetiyle hem de faydalarıyla sabah kahvaltısından akşam yemeğine her öğüne yakışan yumurtayı belki de daha önce hiç bu hallerde görmemiştiniz ama bu değişik yumurta tarifleri ile tanışınca çok sevecek, her gün birini denemek isteyeceksiniz, eminiz.

O zaman buyursunlar, günün her anına uygun birbirinden nefis ve değişik yumurta tariflerimize doğru alalım sizi.

 • Çıtır yumurta

Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık ve akışkan bu yumurta tüm ezberlerinizi bozmaya kararlı. Hafta sonu kahvaltısı için mutlaka denemeniz gereken bu tarifle sofradaki herkese nefis bir sürpriz yapmak elinizde.

Çıtırtılar tüm evi sarsın: Çıtır yumurta tarifi

 • Yumurta dolması

Yine ister kahvaltıda isterseniz de öğle, hatta akşam yemeğinde değerlendirebileceğiniz, pratik ve tabii ki çok doyurucu bir yumurta geliyor... 6 çok basit malzeme ile hızlıca hazırlanmasıyla kalpleri bir kez daha çalıyor.

Hem pratik hem ekonomik: Yumurta dolması tarifi

 • Ekmek çanağında yumurta

Bir kahvaltı sofrası düşünün, üzerinden misler gibi tereyağı kokuları yükseliyor... Sofraya yaklaştıkta artan iştahınızı o tereyağına ekmek banarak gidermeye, yumurtanın başrolde olduğu, baharatlarla lezzeti katlanan bu lezzetin tadını doya doya çıkarmaya başlıyorsunuz....

Kokusu burnunuza geldiyse hemen buyurun böyle: Tereyağlı yumurta kapama tarifi

 • Ekmek çanağında yumurta

Tek bir tarifle, ekmeğinden peynirine kadar dev bir kahvaltı menüsü hazırlamak düşündüğünüzden kolay olacak. Üstelik bu sunumu gören herkes size teşekkür etmek isteyecek.

Hafta sonu kahvaltısı onunla güzelleşecek: Ekmek çanağında yumurta tarifi

 • Köfte çanağında yumurta

En başta söyledik, yumurtayı sadece tek bir öğüne sığdırmak, böyle bir lezzeti sadece kahvaltının yıldızı yapmak olmaz. Aslında o, en ala akşam yemeği tariflerinin de gözdesi olabilir.

Bakınız, yaptık oldu: Köfte çanağında yumurta tarifi

 • Yumurta-yı hümayun

Osmanlı mutfağının en özel ve en sevilen tariflerinden biri olan bu lezzet, hafta sonu geç saatlerde yapılan o uzun kahvaltılarda da pratik bir akşam yemeği hazırlamak isteyenlerin sofralarında da gözde olmaya geliyor...

Tam bir saraylı: Yumurta-yı hümayun tarifi

 • Çeşnili yumurta dolması

Haşlanmış yumurta biraz hassas bir konudur, kabul edelim. Kimi kokusuna dayanamaz, sırf kokuyor diye bu sağlık dolu lezzete burun kıvırır mesela. İşte tüm bunlar bu tarifle son bulacak.

Çeşnisiyle farkını ortaya koyacak: Çeşnili yumurta dolması tarifi

 • Scotch eggs (İskoç yumurtası)

Şimdi de biraz uzaklara gidelim, kökeninin 1700'lü yıllardaki İngiltere’ye dek uzandığı söylenen çok özel tariflerden biriyle sizi baş başa bırakalım.

Sunumuyla mest eder: Scotch gggs (İskoç yumurtası) tarifi

 • Yumurtalı Çin pilavı

Tam da uzaklardan söz etmişken Uzak Doğu'ya doğru da rotamızı kırmadan olmaz. Mutfağından çıkan birçok lezzete aşina olduğumuz Çin mutfağından bugüne dek belki de hiç denemediğiniz nefis bir pilav tarifi geliyor bu kez.

Tabii ki yumurtası eksik edilmiyor: Yumurtalı Çin pilavı tarifi

 • Yumurtalı köfte

Değişik yumurta tarifleri arayışımıza Şanlıurfa'dan da destek gecikmiyor ve bizi Urfa mutfağının en özel tatlarından biri olan yumurtalı köfteyle buluşmaya çağırıyor.

Bu çağrıya kulak verin: Yumurtalı köfte tarifi

 • Ton balıklı dev yumurtalar

Ton balığı ve yumurta... İlk bakışta insanı biraz düşündüren bir ikili gibi dursa da dener denemez ne kadar uyumlu olduklarını fark etmemek mümkün olmuyor.

"Neden daha önce keşfetmemişim" dedirtiyor: Ton balıklı dev yumurtalar tarifi

 • Avokadolu ve yumurtalı simit

Avokadolu ve Yumurtalı Simit Tarifi

Avokadolu ve Yumurtalı Simit Tarifi

Simit, avokado, yumurta ve peynir... Hem çok şık, hem çok lezzetli hem de çok doyurucu.

Fazla söze gerek yok, görüyorsunuz: Avokadolu ve yumurtalı simit tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?