Kefal Balığını Evde En Kolay Şekilde Yapmanın Üç Farklı Yolu: Kefal Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşadığımız için çok şanslıyız. Av yasağının bitmesiyle tezgahlarda yüzünü gösteren çeşit çeşit balık bize ihtiyacımız olan Omega-3 takviyesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sofralarımıza lezzet ve bereket de getiriyor.

Bu balıklardan biri de kefal. Her ne kadar hamsi ve palamut kadar sıklıkla tüketilmese de özellikle en yağlı ve lezzetli olduğu ocak ayında sıklıkla soframıza konuk olması gereken bir balık kendisi. Beyaz eti ve lezzetiyle kendini hemen sevdiren kefali peki nasıl pişirecek, nasıl yiyeceksiniz?

Balıkçılardan alıp eve geldiğiniz kefali birden fazla şekilde pişirmeniz mümkün. Gelin tek tek anlatalım.

Not: Diğer balıkların aksine kefal kirli ve bulanık sularda yaşayabildiği için onu sadece güvendiğiniz yerlerden almanızı tavsiye ederiz.

Kefal balığı nasıl pişirilir?

kefal-pisirme

"Kefal nasıl pişirilir?" diye merak edenler için önce onu doğru pişirmenin ne kadar önemli olduğundan bahsedelim. Özellikle sarıkulak adı verilen büyük kefali pişirirken etinin kurumamasına ve suyunun içinde kalmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Kefal balığını pişirme yöntemleri ise şöyle:

Kefal tava tarifi, nasıl yapılır?

Kefalleri marine ederek ya da direkt tavayla buluşturarak da kızartabilirsiniz. Ancak marinasyonla kefaller daha da lezzetlendiği için biz bu yöntemi tercih ediyoruz.

Fileto halinde kestiğiniz tefalleri soğan, sarımsak, kekik, tuz ve zeytinyağı ile marine ederek buzdolabında 1-2 saat dinlendirin. Ardından mısır ununa bulayarak kızgın yağda önlü arkalı olarak kızartın ve sıcak sıcak servis edin.

Fırında kefal tarifi, nasıl yapılır?

kefal-firinda

Pullarını temizleyip iyice yıkadığınız kefalleri tuzlayıp karabiberleyerek oda sıcaklığında bekletin. Bu sırada fırın tepsisine yağlı kağıt sererek üzerine halka halka doğradığınız soğanlarla ile havuçları dizin. Ardından kefalleri bu soğanların üzerine koyarak balıkların üzerinde kekik, limon suyu ve zeytinyağı gezdirin. Kefallerin üzerini de yağlı kağıtla kapattıktan sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırında kontrollü olarak 30 dakika boyunca pişirin.

Kefal ızgara tarifi, nasıl yapılır?

essexgirlcookshealthy

essexgirlcookshealthy

Temizleyip kenarlarına çizik attığınız kefalleri zeytinyağı, kekik, karabiber, tuz ve sarımsaktan oluşan marinasyon sosun içinde önlü arkalı ıslatın ve 1 saat buzdolabında dinlendirin. Marine olan kefalleri yağladığınız ızgarada orta ateşte çevirerek pişirin. Dilerseniz arada kendi suyuyla nemlendirebilirsiniz.

Afiyet olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?