İskilip Dolması Tarifi

Farklı Yörelerden Ana Yemek Gücünde 12 Nefis Pilav Tarifi

Favorilerime
Ekle

Öyle şanslıyız ki ülkemizin dört bir yanında ana yemeğinden mezesine, hamur işinden tatlısına, muazzam yöresel lezzetler yapılıyor! Biz de fırsat buldukça o güzelim yöresel tarifleri tek tek deniyor, sizin için orijinaline en yakın halini hazırlıyor, tariflerini de tüm detaylarıyla paylaşıyoruz bildiğiniz gibi. İşte bu çalışmamızın bugünkü konuğu da yöresel pilav tarifleri!

Her biri tek başına ana yemek gücünde olan, sofraya yemeğin yancısı olarak değil de ana yemek olarak çıkarabileceğiniz pilavlar onlar! Bulgurdan pirince, farklı malzemelerle hazırlanan bu nefis pilav tariflerini hemen şimdi kaydetmeyi ve her birini tek tek denemeyi unutmayın.

 • Duvaklı pilav tarifi

Diyarbakır mutfağının en özel lezzetlerinden biri olan duvaklı pilav, tane tane dökülen pirinç pilavının kıymalı muazzam bir harçla buluşmasıyla hazırlanıyor, bademlerin de işin içine dahil olmasıyla lezzeti daha da artıyor.

Kalabalık sofraların kurtarıcılarından: Duvaklı pilav tarifi

 • Perde pilavı tarifi

Farklı yörelerde farklı şekillerde hazırlanan, mutfaklarımızın en ihtişamlı pilav tariflerinden biriyle devam ediyoruz şimdi. Biz bu kez onu tavukla lezzetlendirdik ama siz dilerseniz et ya da köfteyle de yapabilirsiniz.

Her hali ayrı nefis: Perde pilavı tarifi

 • Kabune pilavı tarifi

Yöresel pilav tariflerimizin izindeki lezzet yolculuğumuza şimdi de Isparta mutfağıyla devam ediyor, görkemli sunumuyla en tok insanı dahi acıktıracak bu pilavla ilk fırsatta tanışın istiyoruz.

Teşekkürler Isparta: Kabune pilavı tarifi

 • Acem pilavı tarifi

Kahramanmaraş ve çevresinde sıkça yapılan bu nefis pilav, pilavı sadece etle yemek yerine onu havuç, soğan, badem, dolmalık fıstık gibi lezzetlerle daha da renkli bir hale getirmeyi tercih edenler için ideal.

Sunumuyla göz kamaştıran lezzet: Acem pilavı tarifi

 • Kepse pilavı tarifi

Hatay'a doğru ilerleyelim şimdi! Antakya mutfağının dillere destan baharatları bu pilavın yapımında da bize destek olmayı ihmal etmiyor, yasemin pirinci baharatlarla ve tavukla lezzetlenip sofralarımızdaki yerini alıyor.

Özellikle kalabalık sofralar için en ideal tercihlerden oluyor: Kepse pilavı tarifi

 • Etli firik pilavı tarifi

Pilav deyince aklınıza sadece pirinçle yaptığımız pilavlar gelmesin. Bakınız Gaziantep mutfağından çıkıp gelen bu pilavda başrolleri firik bulguru ve et paylaşıyor mesela.

Yanına da bol köpüklü ayran yapalım: Etli firik pilavı tarifi

 • Dövme pilavı tarifi

Rotamızda bu kez Adana var! Dövme, et suyu ve nohutla lezzetleniyor, tek başına ana yemek olarak yiyebileceğiniz gibi dilerseniz et, tavuk ya da sebze yemeklerinin yanında ikram edebileceğiniz şahane bir lezzet ortaya çıkıyor.

Onunla tanışmayan kalmasın: Dövme pilavı tarifi

 • Ankara tava tarifi

Bir pilavdan çok daha fazlası olan Ankara tava da arpa şehriye sayesinde doyuruculuğu artan, tek bir tarifle ziyafet sofraları kurmanızı sağlayacak kadar özel bir lezzet.

En özel akşam yemeklerine: Ankara tava tarifi

 • Trakya kapama tarifi

Pilavı kırmızı et yerine tavukla lezzetlendirmeyi sevenlerdenseniz Trakya kapama ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir. Üstelik bu kez sadece bulgur ya da pirinç kullanmıyor, ikisini bir arada menümüze dahil ediyoruz.

Birlikte çok daha güzeller: Trakya kapama tarifi

 • Antakya usulü mercimekli bulgur pilavı tarifi

Pilavı ana yemeğe dönüştürmek için mutlaka et kullanacak değiliz tabii ki, bakınız kendisi yeşil mercimek ve soğan sayesinde de tek başına ana yemek gücüne ulaşabilir.

Antakya mutfağından geliyor: Antakya usulü mercimekli bulgur pilavı tarifi

 • Divriği pilavı tarifi

Neredeyse iç pilav gibi bol malzemeli bir pilav tarifi için Sivas mutfağına uzanıyoruz şimdi. İçinde nohuttan kuşbaşı ete, kuru üzümden bademe, birbiriyle mükemmel bir uyum yakalayan malzemeler bir arada.

Bir kez tadına bakan sık sık yapmaya başlar: Divriği pilavı tarifi

 • İskilip dolması tarifi

İskilip Dolması Tarifi

İskilip Dolması Tarifi

Ça (Ca) dolması olarak da bilinen bu özel lezzet, Osmanlı zamanlarından bu yana yapılan geleneksel tariflerimizden biri aslında. Orijinalinde yapımı bir hayli emek isteyen bu yemeği, orijinal lezzetine en yakın haliyle evde yapmak isterseniz aradığınız tarif tam karşınızda.

Çorum'dan tüm sofralara: İskilip dolması tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?