https://yemek.com/tarif/vartabit/ | Vartabit Tarifi

Az Bilinen Ama Bir An Önce Keşfedilmesi Gereken Pratik ve Farklı 11 Yöresel Meze Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sofranın kısa sürede bir anda zenginleşmesini sağlayan, yeri geldiğinde ana yemeğe hiç ihtiyaç duymadan, sadece onlarla doyduğumuz mis gibi mezeleri zaten çok seviyoruz ama bu kez gündemimizde daha farklı, daha lezzetli ve daha az bilinen mezeler var: Yöresel meze tarifleri!

Hep aynı mezeleri yapıyorsanız ve daha farklı tarifler keşfetmek istiyorsanız, kısa sürede hazırlayabileceğiniz nefis lezzetler öğrenmek istiyorsanız bu tarifleri hemen şimdi kaydedip fırsat buldukça her birini tek tek deneyebilirsiniz.

Deneyince "Ben bunu neden daha önce keşfetmemişim" demeden edemeyeceğiniz, her gün olsa bıkmadan yiyeceğiniz kadar nefis yöresel meze tarifleri ile sizi baş başa bırakıyoruz. Bakalım sizin favoriniz hangisi olacak?

 • Pezzik cacığı tarifi

Yozgat'a doğru enfes bir lezzet yolculuğuna çıkıyor ve az bilinen ama bir an önce her mutfağa girmesi gereken faydalı, renkli ve nefis bir mezeyi birlikte keşfediyoruz.

Bildiğiniz cacıkları unutun: Pezzik cacığı tarifi

 • Hatay usulü babagannuş tarifi

Dahil olduğu tüm meze tariflerine sınıf atlatan patlıcan, bu kez Hatay usulü babagannuş olmak üzere mutfak tezgahına çıkarılıyor. Klasiğinden daha doyurucu bir lezzete dönüşüyor.

Yedikçe yeniyor: Hatay usulü babagannuş tarifi

 • Tahinli piyaz tarifi

Tek başına tıka basa doyuran en besleyici mezelerden piyaz, Antalya usulü haliyle karşımızda. Bu kez ona tahin, haşlanmış yumurta gibi tatlar da eşlik ediyor, size de şu ana dek denemediyseniz en yakın zamanda bu halini denemek düşüyor.

Öyle lezzetli ki bağımlılık yapıyor: Tahinli piyaz tarifi

 • Köpoğlu mancası tarifi

Şimdi de Trakya'ya doğru uzanıyor, Edirne başta olmak üzere tüm Trakya'da bolca yapılan ve sevilen lezzetlerden mancayı birlikte keşfediyoruz. YOğurtlu da nefis yoğurtsuz da.

Siz nasıl tercih edersiniz: Köpoğlu mancası tarifi

 • Eğin piyazı tarifi

Ülkemizin dört bir yanında birbirinden nefis piyazlar bizi bekliyor desek yanlış olmaz. Antalya'nın tahinli piyazından sonra sıra geldi Erzincan'ın Eğin piyazının tadına bakmaya.

Efsane lezzet: Eğin piyazı tarifi

 • Sıcak ot tarifi

Meze ve ot denince akla ilk gelen mutfaklarımızdan Ege mutfağını unutmak ne mümkün! Şöyle sıcak sıcak yiyebileceğiniz, bugüne dek belki de adını dahi bilmediğiniz otları kullanabileceğiniz nefis bir meze o.

Her sofraya yakışır: Sıcak ot tarifi

 • Vartabit tarifi

Fasulyeler haşlansın, tahin yeniden tezgaha çıkarılsın! Evde kalan bayat ekmekleri değerlendirmenin de enfes bir yolu olacak bu muazzam meze, kaşık kaşık afiyetle yensin.

Adana'ya teşekkürlerimizle: Vartabit tarifi

 • Patlıcan söğürme tarifi

Bir gurme şehrimizden diğerine uzandığımız listemizde Adana'dan sonra sıra Gaziantep'te. Antep'in meşhur lezzetleri bir yana, biz bu kez daha az bilinen mezelerine odaklanıyor, patlıcan söğürmeye önceliği veriyoruz.

Patlıcan sevmek için bir sebep daha: Patlıcan söğürme tarifi

 • Mamzana tarifi

Adını ilk kez duyuyorsanız "Mamzana da neymiş" diye düşünmeniz olası. Ancak ne olduğunu öğrenince ondan bir daha vazgeçmeniz neredeyse imkansız.

Edirne'den geliyor: Mamzana tarifi

 • Batırık tarifi

Bol ekşili tatları seviyorsanız, mercimek köftesi, kısır gibi lezzetlerimizi de seviyorsanız bu meze, tam sizlik demektik. Marul yerine asma yaprağı ile usulüne uygun olarak da yiyebilirsiniz, bizden söylemesi.

Hem İç Anadolu hem de Akdeniz mutfağı harikası: Batırık tarifi

 • Fasulye piyazlı hibeş tarifi

Fasulye Piyazlı Hibeş Tarifi

Fasulye Piyazlı Hibeş Tarifi

Rotamızı yeniden Antalya'ya döndürüyor, listemizi hibeş isimli muazzam bir sos eşliğinde bitirelim istiyoruz. Onunla henüz tanışmadıysanız bir an önce bol bol yapıp afiyetle tüketebilir, piyazlarınızı onunla lezzetlendirebilirsiniz.

Yapımı da çok pratik üstelik: Fasulye piyazlı hibeş tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?