Yeni Yılı Beklemenin En Keyifli Yanı Olan 11 Farklı Yılbaşı Sosu Tarifi

Favorilerime
Ekle

Yılbaşı gecesi demek, sofraya gelen nar gibi kızarmış bir hindi ya da tavuk demek. Yılbaşı gecesi demek yemeğin üzerine afiyetle yenecek yılbaşı tatlıları demek. Yılbaşı demek cipsleri dip soslara bana bana geri sayıma hazırlanmak demek.

Yılın son günü sossuz geçmez dedik ve yılbaşına yakışır birbirinden farklı sos tarifleriyle geldik. Hindiyi daha da lezzetlendirecek soslardan cips için dip soslara aradığınız her şey burada!

Mutlu yıllar!

 • Hindi sos tarifi

Yılbaşı hindisi olmadan yılbaşı sofrası kurulmaz diyenlerdenseniz hindinin pişerken bıraktığı leziz suyu kullanarak leziz bir hindi sos hazırlamayı unutmayın deriz. Demek ki ne yapıyoruz? Hindi pişirirken ortaya çıkan suyu asla dökmüyoruz.

Olmazsa olmaz: Hindi sos tarifi

 • Kolay hindi sos tarifi

Kabul, hindi sos öyle çok da pratik bir tarif değil. Çünkü ilk olarak hindinin pişmesi gerekiyor. Ancak zamanınız yoksa hindi pişmeden önceden de kolay bir hindi sos hazırlayabilirsiniz.

Böylesi daha pratik: Kolay hindi sos tarifi

 • Gravy sos tarifi

Yılbaşı sofrası için tercihiniz tavuk ise sırada onun aşık olduğu bir tarif var. Tavuk suyundan hazırlanan gravy sos tavuk yemeklerine öyle çok yakışıyor ki artık onları başka türlü yiyemeyeceksiniz.

Şipşak hazır: Gravy sos tarifi

 • Pancarlı dip sos tarifi

Haşlanmış pancar, haşlanmış nohut, süzme yoğurt, kimyon bir araya geliyor ve görüp görebileceğiniz en nefis renkli sosa dönüşüyor. Tarifi bizden, ona ne banacağınızı seçmek sizden.

Sofraya renk gelsin: Pancarlı dip sos tarifi

 • Nohutlu dip sos tarifi

Yılbaşı gecesi bu, her zamanki gibi televizyon izlerken yoğurtlu klasik cips sosa batırmayalım cipsleri. İşte bu yüzden atıştırmalıkların tadını da arşa çıkaran nohutlu bir dip sos yaptık.

Banmaz mısınız: Nohutlu dip sos tarifi

 • Karamelize soslu dip sos tarifi

Normalde soğan yemiyor olsanız bile karamelize soğanın tadına bayılıyorsanız onu bir de bu sos tarifiyle deneyin. Kuru kuru patates cipsi yeme devri onunla tarihe karışacak.

Çok farklı: Karamelize soslu dip sos tarifi

 • Avokadolu dip sos tarifi

Avokado, kahvaltıdan akşama kadar her öğüne sokmayı başardı kendini. Peki ondan neden nefis bir dip sos yapmayalım ki? Kolayca hazırlanan avokadolu sos rengiyle iştah açacak.

Parti var: Avokadolu dip sos tarifi

 • Chili thai sos tarifi

Acı severleri de unutmadık. Hayatın tüm acılarını bu senede bırakıp dertsiz tasasız yeni bir yıla girmek isteyenleri tüm acısını çıkarmak istercesine banacağı chili thai sosu pek çok atıştırmalık tarifle ikram edebilirsiniz.

Yılın son acısı: Chili thai sos tarifi

 • Taze sarımsaklı sos tarifi

Kokmaktan çekinmeyenler buraya! Sarımsak sevenlerin elinin ilk gideceği bu nefis renkli sos tarifinde sarımsak; nane, ceviz, fesleğen ve süzme yoğurtla buluşuyor.

Cesur yüreklere: Taze sarımsaklı sos tarifi

 • Karamel sos tarifi

Son olarak yılbaşı sofralarını tatlısız bırakmak istemeyenlere sesleniyoruz. Birçok tatlıya seviye atlatan bu ev yapımı nefis karamel sos sayesinde yıla mutlu sonla veda edeceksiniz.

Mükemmel son: Karamel sos tarifi

 • Ranch sos tarifi

Ranch Sos Tarifi

Ranch Sos Tarifi

Fast food zincirlerinde menümüzün yanına hemen almak isteyeceğiniz ranch sos sadece patates kızartmalarına değil tavuk ve et yemeklerine de çok yakışıyor. Üstelik evde yapması da sandığınızdan çok daha kolay.

Müdavimi çok: Ranch sos tarifiDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?