https://yemek.com/tarif/babagannus/ | Babagannuş Tarifi

Doğanın Tadını Çıkarmanın En Leziz Yolu Olan Pikniklerde Yemelik 21 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Son yağmur da yağdıktan, son rüzgar da şiddetini gösterdikten sonra güneşli günlere yeniden kucak açıyoruz gibi duruyor. Havalar çok bunaltıcı bir hal almadan, şöyle gölgesinde serinleyebileceğimiz, güneşinde huzuru bulacağımız yerlere kaçsak ya bu hafta sonu.

Derler ya şehrin keşmekeşinden uzakta diye, işte tam öyle yerlere. Yanımızda sevdiklerimizle, belki elimizde en sevdiğimiz kitapla bir hafta sonu keyfi yaşasak mesela. O sırada piknik sepetinden çıkan mis gibi yemekler eşlik etse bir de... Çok güzel olmaz mıydı sizce de?

Sırf bunun için pikniğin olmazsa olmazı yemeklerinden yeni bir heyecan yaratacaklarına kadar tüm yemeklerimizi topladık. Artık piknikler daha uzun, sofralar daha zengin olacak.

Söylemeden geçmek olmaz, yemekleri yan taraftaki piknik komşunuza da ikram edebileceğiniz ölçülerde yapınız. Çünkü komşuluk bugünler için.

 • Rus salatası tarifi

rus-salatasi-tarifi-1-2

Patatesin bezelye, havuç ve salatalık turşusuyla da nefis bir lezzete dönüştüğünü kanıtlayan bu salata, mayonez eklendiğinde tam bir şahesere dönüşüyor.

Etin yanına çok yakışıyor: Rus salatası tarifi

 • Labneli patates salatası tarifi

Mayonezi ağzına bile sürmeyenler ama patates salatasının bu nefis lezzetinden de mahrum kalmak istemeyenler için geliyor. Labne peynirin o kendine has lezzetiyle bu salatayı yedikçe yemek isteyeceksiniz, eminiz.

Üstelik az yağlı olduğu için çok daha hafif: Labneli patates salatası tarifi

 • Şalgamlı kısır tarifi

salgamli-kisir-tarifi

Mangal yapmak güzel, hoş ama mangalda pişirilecek yemekleri beklemek pikniğin en zor kısmı. Bu kısmı boş geçirmeyin diye geliyor bu kez kısır. Hem de rengarenk.

Pikniğe renk kat: Şalgamlı kısır tarifi

 • Hatay usulü kısır tarifi

Klasik kısır tarifi bir yana, kısırın farklı hallerini keşfetme zamanı şimdi. Şalgamlı kısırdan sonra şimdi de Hatay usulü nefis bir kısır var sırada. Bugüne kadar yaptığınız tüm kısırları unutturacak, sıra dışı yapılış şekliyle şaşırtacak, lezzetiyle yeni favorilerinizden olacak bu lezzet piknik için hazır!

Siz de hazırsanız buyurun başlayalım: Hatay usulü kısır tarifi

 • Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Yaprak sarmalar bir gün önceden misler gibi hazırlanır, piknik sepetindeki yerini alır. Siz daha mangalı yakamadan onlar çoktan sofranızın baş köşesine oturmuş olur.

Piknik keyfi onunla güzel: Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

 • Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma tarifi

Yaprak sarmaları hazırlamak konusunda kendinizi pek yetenekli görmüyorsanız, "Keşke incecik, kalem gibi sarmanın daha kolay bir yolu olsa" diye düşünüyorsanız aradığınız tarif karşınızda.

E bir tencere yaparsınız artık: Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma tarifi

 • Mayalı poğaça tarifi

İçine ekstra malzeme koymadan hazırladığımız bu puf puf poğaçalar, bütün gün sürecek eğlencenizde acıktığınız her an yanınızda olmayı hedefliyor. Pikniğe gitme heyecanıyla almayı unutabileceğiniz ekmeğin boşluğunu da seve seve doldurur.

Hayat kurtarır: Mayalı poğaça tarifi

 • Tam ölçülü mayasız poğaça tarifi

"Poğaça nefis fikir ama mayalanmasını bekleyecek kadar vaktim yok" derseniz derseniz mayasız bir şekilde de yumuşacık, puf puf poğaçalar hazırlayabileceğinizi söylemek isteriz. Ölçüleri yerinde, sizi çok uğraştırmadan oluverecek bu poğaça piknik sepetinize girmek için can atıyor.

Onu da çağırın pikniğe: Tam ölçülü mayasız poğaça tarifi

 • Sigara böreği tarifi

Yapacağınız piknikte mangal olsa da olmasa da en çok rağbet gören yiyecek sigara böreği olur. Sofrada sultanlar gibi karşılanır, beş dakikada biter. Saltanatı kısa sürse de akıllardan çıkmaz.

Damakta onun tadı kalır: Sigara böreği tarifi

 • Patatesli sigara böreği tarifi

Aranızda peynir sevmeyenler varsa ya da sigara böreğini farklı bir dokunuşla hazırlamak istiyorsanız patatesten de destek alabilirsiniz.

Pikniğe çıtırtılar hakim: Patatesli sigara böreği tarifi

 • Çoban salatası tarifi

Bu tarif yapıp yanınıza alacaklarınızdan değil, biliyoruz. Ama malzemelerini yıkayıp temizleyip sepete koymalısınız. Piknik alanında mangaldan bile önce girişilecek olan bu salatadır. Çünkü çoban salatası olmayan bir piknik henüz yapılmadı.

Kaşıklar hazırlansın, geliyor: Çoban salatası tarifi

 • Nergizleme tarifi

Özellikle Diyarbakır mutfağında kendine çok sık yer bulan, içindeki yumurta sayesinde doyuruculuğu garantilerken yeşilliklerle ferahlatan bir tarif o. "Ama yumurta piknik alanına kadar kokar" diye düşünenler için önerimiz: Yeşillikleri ve kabuklu haşlanmış yumurtalarınızı ayrı ayrı yanınıza alıp piknik alanında hızlıca bir araya getirebilirsiniz.

Mis olur mis: Nergizleme tarifi

 • Zeytinyağlı biber dolması tarifi

En az yaprak sarma kadar biber dolması da piknik sofralarına yakışır! Şöyle bolca zeytinyağıyla hazırlanıp ışıl ışıl parıldayan, içindeki her bir pirinç tanesine teşekkür etme isteği uyandıran bir lezzet nereye yakışmaz ki zaten?

Mangal olana kadar karınlar onunla doyar: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

 • Karışık kızartma tarifi

Yaz deyince en taze halleriyle ortaya çıkan biberler, domatesler, kabaklar, patlıcanlar... Tabii ki piknikte de yanımızda olacaklar. Hem de yazın en çok sevdiğimiz hallerinden biriyle...

Kokusu şimdiden burunlara geldi: Karışık kızartma tarifi

 • Mercimek köftesi tarifi

Kısırın en yakın arkadaşlarından mercimek köftesini de unutmak olmaz. Kendisini evde tam kıvamında hazır edip piknik sepetinize koyabilir, piknik örtünüzü serer sermez onunla ziyafete başlayabilirsiniz.

Hiç bitmesin isteyeceksiniz: Mercimek köftesi tarifi

 • Barbekü sos tarifi

Mangal yapacaksak her şey tam olsun diyenlerdenseniz sosunu da evde misler gibi hazırlayabilirsiniz. Malzemesi bol, yapımı da emek isteyen bu nefis sos, verdiğiniz tüm uğraşa değer.

Mangala seviye atlatır: Barbekü sos tarifi

 • Kırmızı köz biber kızartması tarifi

Köz Biber Kızartması Tarifi

Mangalda sadece et yapılmaz; biberler, domatesler, soğanlar da sırayla yerini alır o dumanlı sahnede. Hele kıpkırmızı biberler, lor peynirle buluştuysa assolist olması kaçınılmazdır.

Kokusuyla mest eder: Kırmızı köz biber kızartması tarifi

 • Babagannuş tarifi

Sadece kırmızı biberle de olmaz piknik. Domatesler, patlıcanlar da eklenmeli bu eğlenceye ki tadı çıksın. Nar ekşisi ve sarımsakları da yanınıza almayı unutmayın.

Sebzelerin büyük buluşması: Babagannuş tarifi

 • Patlıcanlı mercimek salatası tarifi

Dilerseniz evde, fırında yapacağınız patlıcanlarla hazırlayıp yanınıza alabilir, dilerseniz haşladığınız mercimekleri ve diğer tüm malzemeleri yanınıza alıp patlıcanları mangalda közledikten sonra hazırlayabilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin ama ona en az bir kez şans verin. Zaten bir kez deneyince...

Bir daha onsuz bir piknik düşünemeyeceksiniz: Patlıcanlı mercimek salatası tarifi

 • Kolay baton kek tarifi

O kadar yemek hazırlandı, sepetler malzemelerle dolduruldu. Tatlısız olur mu sandınız? Bunca nefis yemeğin üzerine şöyle iki renkli mis gibi bir kek paklar artık bizi.

Mideler bayram eder: Kolay baton kek

 • Elma şekeri tarifi

Küçüklüğümüzde elimizden düşürmediğimiz elma şekerleriyle enfes bir nostalji yapsak ya dedik, piknik alanını panayıra çevirmeye karar verdik. Bol bol yapıp etrafta koşuşturan çocuklara ikram etmeyi de sakın ama unutmayın. Çünkü çocukluğun tadı elma şekeriyle daha bir güzel çıkar.

Yazılı tarifi için şöyle de alabiliriz: Elma şekeri tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?