Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Doğanın Tadını Çıkarmanın En Leziz Yolu Olan Pikniklerde Yemelik 11 Şahane Tarif

https://yemek.com/tarif/babagannus/ | Babagannuş Tarifi

Son yağmur da yağdıktan, son rüzgar da şiddetini gösterdikten sonra güneşli günlere yeniden kucak açıyoruz gibi duruyor. Havalar çok bunaltıcı bir hal almadan, şöyle gölgesinde serinleyebileceğimiz, güneşinde huzuru bulacağımız yerlere kaçsak ya bu hafta sonu.

Derler ya şehrin keşmekeşinden uzakta diye, işte tam öyle yerlere. Yanımızda sevdiklerimizle, belki elimizde en sevdiğimiz kitapla bir hafta sonu keyfi yaşasak mesela. O sırada piknik sepetinden çıkan mis gibi yemekler eşlik etse bir de... Çok güzel olmaz mıydı sizce de?

Sırf bunun için pikniğin olmazsa olmazı yemeklerinden yeni bir heyecan yaratacaklarına kadar tüm yemeklerimizi topladık. Artık piknikler daha uzun, sofralar daha zengin olacak.

Söylemeden geçmek olmaz, yemekleri yan taraftaki piknik komşunuza da ikram edebileceğiniz ölçülerde yapınız. Çünkü komşuluk bugünler için.

Piknik demişken Urban Picnic'den bahsetmemek olmaz. Bu sene ikincisini düzenlediğimiz Urban Picnic 12-13 Mayıs'ta, yani bu hafta sonu!

urban-picnic-2018-fb

Türkiye'nin ilk gece pikniği Urban Picnic'te sınırsız yeme içme, workshop'lar, sürprizler, konserler, Yeni Türkü... Her şey bilete dahil!

Detaylar burada, biletler Biletix'de. Tabii tükenmezse

Pikniğin en güzel eşlikçisi: Rus salatası

rus-salatasi-tarifi-1-2

Patatesin bezelye, havuç ve salatalık turşusuyla da nefis bir lezzete dönüştüğünü kanıtlayan bu salata, mayonez eklendiğinde de tam bir şahesere dönüşüyor.

Etin yanına çok yakışıyor: Rus salatası tarifi

Kısırsız piknik yavan kalır: Şalgamlı kısır

salgamli-kisir-tarifi

Mangal yapmak güzel, hoş ama mangalda pişirilecek yemekleri beklemek pikniğin en zor kısmı. Bu kısmı boş geçirmeyin diye geliyor bu kez kısır. Üstelik bu kez rengarenk.

Pikniğe renk katar: Şalgamlı kısır tarifi

Mangalla kapışacak lezzette: Zeytinyağlı yaprak sarma

Yaprak sarmalar bir gün önceden misler gibi hazırlanır, piknik sepetindeki yerini alır. Siz daha mangalı yakamadan onlar çoktan sofranızın baş köşesine oturmuş olur.

Piknik keyfi onunla güzel: Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Ekmekten rol çalar: Mayalı poğaça

İçine ekstra malzeme koymadan hazırladığımız bu puf puf poğaçalar, bütün gün sürecek eğlencenizde acıktığınız her an yanınızda olmayı hedefliyor. Pikniğe gitme heyecanıyla almayı unutabileceğiniz ekmeğin boşluğunu da seve seve doldurur.

Hayat kurtarır: Mayalı poğaça tarifi

İlk biten olur: Sigara böreği

Yapacağınız piknikte mangal olsa da olmasa da en çok rağbet gören yiyecek sigara böreği olur. Sofrada sultanlar gibi karşılanır, beş dakikada biter. Saltanatı kısa sürse de akıllardan çıkmaz.

Damakta onun tadı kalır: Sigara böreği tarifi

Onsuz bir piknik düşünülemez: Çoban salatası

Bu tarif yapıp yanınıza alacaklarınızdan değil, biliyoruz. Ama malzemelerini yıkayıp temizleyip sepete koymalısınız. Piknik alanında mangaldan bile önce girişilecek olan bu salatadır. Çünkü çoban salatası olmayan bir piknik henüz yapılmadı.

Kaşıklar hazırlansın, geliyor: Çoban salatası tarifi

Biraz şov, biraz damak tadı: Barbekü sos

Mangal yapacaksak her şey tam olsun diyenlerdenseniz sosunu da evde misler gibi hazırlayabilirsiniz. Malzemesi bol, yapımı da emek isteyen bu nefis sos, verdiğiniz tüm uğraşa değer.

Mangala seviye atlatır: Barbekü sos tarifi

Yine bir klasik: Kırmızı köz biber kızartması

Köz Biber Kızartması Tarifi

Mangalda sadece et yapılmaz; biberler, domatesler, soğanlar da sırayla yerini alır o dumanlı sahnede. Hele kıpkırmızı biberler ,lor peynirle buluştuysa assolist olması kaçınılmazdır.

Kokusuyla mest eder: Kırmızı köz biber kızartması tarifi

Koskoca tabak biter, anlamazsın: Babagannuş

Sadece kırmızı biberle de olmaz piknik. Domatesler, patlıcanlar da eklenmeli bu eğlenceye ki tadı çıksın. Nar ekşisi ve sarımsakları da yanınıza almayı unutmayın.

Sebzelerin büyük buluşması: Babagannuş tarifi

Tatlısız olur mu hiç: Nutellalı kek

O kadar yemek hazırlandı, sepetler malzemelerle dolduruldu. Tatlısız olur mu sandınız? Bunca nefis yemeğin üzerine nutellalı bir kek paklar artık bizi.

Mideler bayram eder: Nutellalı kek tarifi

Eski günleri yeniden yaşatır bonusu: Elma şekeri

Küçüklüğümüzde elimizden düşürmediğimiz elma şekerleriyle enfes bir nostalji yapsak ya dedik, piknik alanını panayıra çevirmeye karar verdik. Bol bol yapıp etrafta koşuşturan çocuklara ikram etmeyi de sakın ama unutmayın. Çünkü çocukluğun tadı elma şekeriyle daha bir güzel çıkar.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?