http://expertbeacon.com/managing-migraine-triggers-and-help-getting-treatment/ | expertbeacon

Çeken Bilir: Migren Nedir, Migrene Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

"Migren ağrısını yaşayan bilir." diyenlerdensiniz bu bilgiler ilginizi çekecek. Uzmanlardan aldığımız bilgiler ve araştırmalarımız sonucunda ulaştığımız bilgileri sizlerle paylaşalım istedik.

"Migrene ne iyi gelir?", "Ne yaparsam bu ağrı geçer?" dediğiniz günlerde, kim ne derse yapabileceğiniz bir ruh halinde olduğunuzun farkındayız. Ağrı çektiğiniz günlerde yaşam kalitenizin düşer, keyifsizlik bir yana yaşamaktan soğursunuz. Bu aşamada doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerin yanı sıra migreninize iyi gelecek gıda takviyeleri de yapabilir, bu sıkıntılardan hızlıca kurtulabilirsiniz.

Migrene ne iyi gelir?

Bu soru migreni olanların en çok  merak ettiği soru. Migren ağrısı öyle bir ağrıdır ki ışığa ve kokuya karşı hassas olur, kimseyle konuşmak istemezsiniz. Yalnızca düşünebildiğiniz ağrıyan tarafın bir an önce geçmesidir. Hatta kendi içimizde bazen "Şu tarafı kesseniz umrumda olmaz." bile deriz.

Tüm bu ağrıların geçmesine yardımcı olacak, tabii ki doktorunuzun tavsiyesi ve onayıyla devam edeceğiniz şeyleri sırasıyla yazıyoruz. Daha mutlu uyanabilmek, gün içinde sağlıklı kalabilmek, gece yatmadan önce ağrılarla uğraşmamak için migrene ne iyi gelir?

Bol su!

Migren ağrılarınız sırasında kusma yaşıyorsanız ve fazla miktarda kahve tüketiyorsanız vücudunuz susuz kalacaktır. Suya ihtiyacı olan vücudun susuz kalması durumunda migren ağrıları tetiklenir veya halihazırda var olan migren ağrınız geçmek yerine şiddetlenir. Bol miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.

Serotonin eksikliği 'baş' düşmanımız!

Pek çok sağlık probleminin de nedeni olan serotonin eksikliği baş ağrılarınızı tetikleyecektir. Ceviz, susam ve kabak gibi yiyecekleri düzenli tükettiğiniz zaman vücudunuzun serotonin dengesi korunacaktır.

Zencefil ve acı biberle ağrınızı hafifletin!

Zencefil ve acı biber tüketerek ağrınızı hafifletebilirsiniz. Cayanne biberi oldukça acı bir biberdir ancak migren ağrısının yanında bu acı size hiçbir şey yapmaz. Yine de ben bu kadar acıyı yemem demiyorsanız cayanne biberini bir bardak suyla kaynatarak içine de çok az bal katarak içebilirsiniz. Acı sayesinde ağrı eşiğiniz yükselecek ve migren ağrınızı hissetmemeye başlayacaksınız.

Nane yağıyla masaj!

Nane yağıyla başınıza masaj yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kokusu sizi rahatlatacak ve gevşetecektir. Masajı yaparken dairesel hareketlerle ovuşturmaya özen gösterin.

Uyku ve karanlık!

Hiç ışık girmeyen ve havadar bir odada sessizliğe önem vererek uyumaya çalışın. Uyuduğunuzda vücudunuzun dinlenmesiyle ağrınız hafifleyecek ve geçecektir.

Kahve ve çay tüketimine son!

bespokepost - kahve ve çay

bespokepost - kahve ve çay

Fazla kafein tüketimi migren ağrılarınızı tetikleyecektir. Yapmanız gereken kahve, çay gibi içeceklerden uzak durmak. Ayrıca alkol tüketimi de ağrılarınızı tetikler. Özellikle sizler için kırmızı şarap ve bira oldukça zararlı. Gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi ağrılarınızın gitgide şiddetlenmesine neden olur. Uzak durmanızda fayda var.

Magnezyum ve kalsiyum takviyesi şart!

Magnezyum ve kalsiyum içeren besinleri düzenli olarak tükettiğiniz takdirde migren ağrılarınızın şiddeti azalacaktır. Süt, yoğurt, peynir ve koyu yeşil sebzeler kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir.
Hepsinden daha önemlisi migren zannedilen bazı ağrılar nörolojik bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Gerekli tetkikleri yaptırmadan asla kendinize teşhis koymayın. Her hastalığın tedavisi vardır, yeter ki erken teşhis olsun!

Sağlıklı, ağrısız günler geçirmenizi dileriz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

dizi haberleri14 Aralık 2014 9:50
çok yorulduğumda vucudum iflas ediyor migrenle başım dertte ben migren tutunca kolonya ve karabiber ile şakak bölgesine bir bezle sarıp karanlıkta uyuyorum yoksa geçmiyor
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?