tahin-pekmez-yepyeni-kalsiyum

Günlük İhtiyacı Karşılayacak Kalsiyum İçeren Besinler

Favorilerime
Ekle

Kalsiyum ihtiyacı anne karnında başlar. Kemiklerin ve kasların gelişimi, yaşam boyunca sağlamlığı için gerekli olan bu maddenin bilinmeyen birçok faydası da var. Eklemlerin yapılandırılması, kanın pıhtılaşması, kalp atışlarının düzenlenmesi, doku ve hücrelerin canlılığını sağlaması gibi birçok etkisi olan kalsiyum neredeyse vücudu baştan aşağı yapılandıran bir özelliğe sahip.

Kalsiyum içeren besinler

Kalsiyum açıcından en zengin besinlerin başını, bilindiği üzere süt ve süt ürünleri çeker. Yaşlılık, hamilelik, çocukluk gibi dönemlerde bol bol alınması gereken bu ürünler yetişkinlik döneminde ihmal edilebilir. Laktoz alerjisi olan kişiler için de başka kalsiyum içeren besinler mevcut. Ancak kalsiyum sadece süt ürünlerinden alınmaz. Kalsiyumu alacağınız birçok besin var. Mesela yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum açısından oldukça zengindir. Özellikle ıspanak, lahana, brokoli, kereviz, şalgam gibi sebzeler günlük ihtiyacı karşılayacak nitelikte.

Kalsiyumun faydaları

sozcu

sozcu

Kalsiyum kemiklerin ve dişlerin temel yapısını oluşturur. Dolayısıyla kalsiyum eksikliğinde kemik ve diş sorunları ortaya çıkar. Ayrıca kalp basıncı ve kan pıhtılaşmasında da önemli görevleri olan kalsiyum sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, kemik erimesini önler.

Katarakt, yüksek kan basıncı, böbrek taşı gibi hastalıklarda önleyici ve tedavi edici özelliği olan kalsiyum, fasulye, barbunya, nohut gibi bakliyat ürünlerinde de fazlasıyla bulunur. Bunun yanı sıra, fındık ve ceviz gibi yemişler de kalsiyum açısından oldukça zengindir. Et ürünlerinin hepsinde mevcut olsa da balık, kırmızı ve beyaz ete nazaran birkaç kat daha fazla kalsiyum deposudur.

Kalsiyum fazlalığı olmaması için günlük kalsiyum ihtiyacı nedir?

Meyve Sebze - Sağlıklı Beslenme

Yetişkin bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı 800 ila 1000 mg arasındadır. Gün içerisinde kahvaltıdan akşam yatana kadar aldığınız her besin bu ihtiyacı karşılamak için destek sağlar. Özellikle süt ürünleri ve yumurtanın bulunduğu kahvaltı, sebze veya bakliyat yemekleri, salatalık, soğan, marul ve havuç içeren salatalar, elma, portakal, kayısı, çilek gibi meyvelerle geçireceğiniz bir gün ihtiyacınızı karşılamak için yeterli olacaktır. Düzenli yemek yemek bu açıdan oldukça önemlidir ve ekstra takviye ihtiyacı duymamanızı sağlar.

Kalsiyum eksikliği varsa ne yapmalı?

tahin-pekmez-yepyeni-kalsiyum

Fakat kalsiyum eksikliğiniz varsa ilaç kullanımı yerine fazla kalsiyum içeren besinlerin tüketimine özen gösterebilirsiniz. Tahin, pekmez, sardalye, susam, çökelek gibi yiyecekler tercih edebilirsiniz. Eğer gün içinde düzenli yemek yiyemiyor veya ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız özel olarak bu besinlerin kullanımına dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Her yaş için günlük gerekli kalsiyum ihtiyacı değiştiği gibi, farklı sağlık sorunlarının (şeker hastalığı, laktoz alerjisi vs.) bulunması gibi durumlarda alternatiflerle denge sağlanabilir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?