nane-yagi-faydalari-one-cikan-yeni

Faydalarını Öğrenince Evinizden Eksik Etmek İstemeyeceksiniz: Nane Yağı

Favorilerime
Ekle

Bitkilerden elde edilen o mis kokulu, pek faydalı yağlardan nane yağını tüm yönleriyle tanıyalım istedik bugün.

Herkesin doğaya yüzünü dönmeye çalıştığı, kimyasallarla dolu çeşit çeşit ürün kullanmak yerine olabildiğince doğal ve organik ürünleri tercih ettiği zamanlardayız artık, biliyorsunuz.

Belki siz de bu akıma ayak uydurmaya özen gösteriyor, çarşı-pazar gezerken en doğal sebze ve meyveleri almaya çalışıyor, kişisel bakım ürünlerinizi seçerken bile tercihinizi kimyasallardan uzak olanlardan yana kullanıyorsunuz. Belki de önceliğiniz bütçeniz olduğu için ya da farklı birçok nedenle bu duruma pek de önem veremiyorsunuz, her şey mümkün.

Ama hangi tarafta olursanız olun, nane yağını tanıdıktan, nane yağının faydalarını ve nerelerde, nasıl kullanıldığı öğrendikten sonra eminiz onu mutlaka evinizde bulundurmak isteyeceksiniz.

Bütçeleri çok yormaması ve vücudumuza neredeyse tepeden tırnağa çeşit çeşit fayda sağlamasıyla nane yağı evlerin demirbaş malzemelerinden biri olmaya aday.

Ona yer açın!

Nane yağı nedir?

nane-yagi-faydalari-15

Nane yağı, elbette adından da anlaşılacağı üzere naneden elde edilen esansiyel bir yağ. Taze nanenin körpe yapraklarından hazırlandığında çok daha etkili ve faydalı olduğu bilinen bu yağ, vücudumuzda sentezleyemediğimiz ve dışarıdan almamız gereken yağ asitlerini de içeriyor.

Dünya çapında çok yönlü kullanım açısından neredeyse en fazla adı geçen yağlardan olan nane yağı, baş ağrısından tutun da burun tıkanıklığına kadar yaşadığımız birçok sorunda vücudumuza destek oluyor.

Yetiştirmesi çok büyük bir zahmet gerektirmediğinden ve oldukça uyumlu bir bitki olduğundan nane, dünyanın hemen her yerinde yetişebiliyor. Bu nedenle nane yağı da kolayca bulunabilen yağlardan biri sayılıyor.

Nane yağını kısaca tanıdığımıza göre, geçelim asıl önemli meseleye...

Nane yağının faydaları nelerdir?

Doğal bir ağrı kesici görevi görüyor

 • Kas ve karın ağrılarını dindiriyor
 • Kan dolaşımına olumlu etkileri oluyor

 • Bu sayede baş ağrılarının da daha hızlı geçmesini sağlıyor
 • Sinüslerin açılmasını sağlıyor

 • Buna bağlı ağrıların ve solunum sıkıntılarının da önüne geçiyor
 • Vücut ateşinin dengelenmesini sağlıyor

 • Yüksek ateşi düşürme konusunda vücuda destek oluyor
 • İştah kapatıyor

 • Fazla iştahın önüne geçerek iştah kapatıcı bir etki gösteriyor
 • Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • Sindirim sistemine destek olarak hazmı kolaylaştırıyor
 • Mide bulantılarına iyi geliyor

 • Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri bu konuda da devreye giriyor, bulantılara da iyi geliyor
 • Ağız sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor

 • Ağız kokusunun engellenmesine yardımcı oluyor
 • Kış hastalıklarına karşı vücudu koruyor

 • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi yaygın hastalıkların olumsuz etkilerini azaltıyor
 • Beynin sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • Odaklanma, konsantrasyonu artırma, hafızayı güçlendirme gibi etkiler yaratıyor
 • Kaşıntıya iyi geliyor

 • Alerjik reaksiyonlar nedeniyle oluşan cilt ve burun kaşıntılarını azaltıyor
 • Dudak sağlığını destekliyor

 • Dudak çatlamalarını engelliyor, dudakların daha dolgun gözükmesine yardımcı oluyor
 • Saçların ve saç derisinin sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor

 • Saçlarda oluşan kepek sorunundan kurtarıyor
 • Vücut direncini artırıyor

 • Antimikrobiyal özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, akne tedavinde de kullanılıyor
 • Nane yağı nasıl kullanılır?

  styloplanet

  styloplanet

  Nane yağının faydalarını görünce, siz de onun neredeyse her işe yaradığını, her konuda bize yardımcı olmaya çalıştığını fark edeceksiniz. Peki ya bu faydalarını görebilmek için nane yağını nasıl kullanmalıyız?

  Akne tedavisi, cildin nemlenmesini sağlama gibi durumlarda nane yağını cilde doğrudan uygulayabilir ya da farklı yağlarla bir araya getirerek ondan destek alabilirsiniz.

  Örneğin güneş yanıkları için nane yağını kullanmak istiyorsanız bir ölçek Hindistan cevizi yağı ile bir ölçek nane yağını karıştırıp kullanabilirsiniz. Böylece yanıklarınız ferahlayacak ve iyileşme süreci hızlanacaktır.

  Eğer saçlarınızdaki kepeklerden kurtulmak istiyorsanız kullandığınız şampuanın içine nane yağı damlatmanız yeterli olacaktır.

  Nane yağını harici olarak değil de doğrudan ağız yoluyla tüketmek isterseniz bir su bardağı suya bir-iki damla nane yağı damlatarak onu değerlendirebilirsiniz. Nane yağını bu şekilde kullanırsanız ağız kokularından hazımsızlıktan ve bulantılardan kurtulmanız kolaylaşacaktır. Bazı durumlarda bulantılar için sadece nane yağının kokusundan da destek almanız işe yarayacaktır, aklınızda bulunsun.

  Eğer nefes alma sıkıntıları çekiyor, sinüslerinizde bir tıkanma hissediyor ya da burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız büyükçe bir kasenin içine kaynar su ekleyip içine 5-10 damla kadar nane yağı damlatabilir, o sudan yükselen buharla burnunuza buhar banyosu yaparak tıkanıklıklardan kurtulabilirsiniz. Bu uygulama, horlama sorunu olanlara da iyi geliyor, bizden söylemesi. Buhar banyosu tam olarak nasıl uygulanıyor derseniz sizi hemen Tek Bir Malzemeyle Horlamayı Kesen Müthiş Yöntem başlıklı yazımıza doğru alabiliriz.

  Baş ya da kas ağrılarından kurtulmak içinse nane yağını sürüp masaj yaparak yaydırmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz bu masaj sırasında burun deliklerinizin etrafına da birkaç damla nane yağı sürerek süreci hızlandırabilirsiniz.

  Son olarak, dudak çatlaklarından kurtulmak ya da dudaklarını daha dolgun göstermek isteyenlerin de birkaç damla nane yağını doğruca dudaklarına sürmeleri gerektiğini söyleyelim. Yanız hemen uyaralım, bu uygulama hafif bir yanma hissine neden olabilir ve dudakları dolgunlaştırma özelliği birkaç saat içinde geçebilir.

  Küçük bir not: Nane yağını harici olarak uygulamadan önce, uygulayacağınız bölgede açık bir yara olmadığından emin olun. Aksi takdirde yanma hissini çok şiddetli bir şekilde hissedebilir, yaranıza daha çok zarar verebilirsiniz.

  Nane yağının zararları nelerdir?

  nane-yagi-faydalari-14

  Nane yağını öve öve bitiremediğimiz doğrudur. Bu kadar faydasını öğrendikten, neredeyse her işe yaradığını gördükten sonra hakkını yiyemezdik, doğruya doğru. Ama akıllarda hiçbir soru işareti kalmasın, nane yağının bir yan etkisi varsa ondan da haberdar olun diye zararlarından da bahsetmeden geçecek değildik.

  Öncelikle içinize su serpecek bir bilgi verelim: Nane yağının bilinen ciddi bir zararı bulunmuyor. Bulunmuyor ama dikkati de elden bırakmamak gerekiyor. Özellikle ağız yoluyla alınması pek de önerilen bir yöntem değil örneğin.

  Aynı zamanda nane yağı, faydalarında söz ettiğimiz gibi içindeki uçucu yağların etkisiyle iştah kapatıcı özelliklere sahip olmasına rağmen, nane yağının da yapıldığı "nane bitkisinin" kendisi iştah açıcı özellikler gösterebiliyor. Çünkü nane bitkisi doğrudan yendiğinde tükürük bezlerinin olması gerekenden fazla çalışmasına sebep olabildiği gibi hazmı da hızlandırıyor. Hal böyle olunca bu bitkiden elde edilen yağın ağız yoluyla tüketilmesi durumunda da iştah kapatıcı değil, aksine iştah açıcı özellikler gösterebileceği söyleniyor. Sözün özü, siz siz olun, nane yağını ağız yoluyla tüketmemeye, onun faydalarından harici olarak yararlanmaya özen gösterin.

  Son olarak, her zaman söylediğimiz gibi, her şeyin fazlası zarar, azı karar unutmayın diyor ve özellikle ciddi bir rahatsızlığınız varsa nane yağı da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmamanız gerektiğini ve mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerektiğini hatırlatalım diyoruz.

  Sağlık ve mutluluk dolu bir ömrünüz olması dileklerimizle. Afiyetle kalın efendim.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?