Belçika, Patates Kızartmasının Kültürel Miras Olarak Kabul Edilmesini İstiyor

yemek.com
Zeynep Yılmaz
Zeynep Yılmaz
55 takipçi106 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Haziran 5, 2018
Zeynep Çetin
Şubat 25
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Patates kızartmasını severiz. Hem de çok severiz. Belçika'daki dostlarımız için ise patates kızartması biraz daha "önemli". Belçika çikolatası ile waffle'ı gücenmesin ama onlar için patates kızartması her köşede, her dükkanda, her restoranda.

Reuters'in haberine göre patates kızartmasını bir hayat biçimi olarak kabul ettiğinin farkına varan Belçikalılar, UNESCO'ya başvuruyor ve patates kızartmasının Belçika'nın kültürel mirası olarak kabul edilmesini istiyor.

Belçika'daki patates kızartması aşkını şöyle tarif edelim: Belçika'nın tümünde patates kızartması satan irili ufaklı 5 binden fazla dükkan (bunlara "fritkot" deniyor) var. Bu da kişi başına düşünüldüğünde ABD'deki McDonalds şubelerinin 10 katına eşit bir rakam. Ayrıca ülkenin yüzde 95'inin yılda en az bir kez bir fritkot'a uğrayıp patates kızartması tükettiği söyleniyor.

firstwefeast - belçika patates kızartması

firstwefeast - belçika patates kızartması

Patates kızartmasının ismi "Belçika patatesi" gibi bir şekilde kültürel miras olarak kabul edilirse bu UNESCO'nun somut olmayan kültüre miras (intangible cultural heritage) listesindeki 315. ürün olacak.

Bu ürünlerden birinin Türk kahvesi olduğunu da gururla not düşelim.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?