Havuçlu Kerevizli Meze Tarifi

Hazırlaması Maksimum 10-15 Dakikanızı Alacak 12 Kolay Meze Tarifi

Favorilerime
Ekle

Soframızı zenginleştirmek için hızlıca yapıp afiyetle yediğimiz mezeler, mezelerimiz...

Yeri geldiğinde karnımızı sadece mezelerle doyuruyor, gözünüz ana yemek bile aramıyorsa sebebi çok aslında. Yoğurtlusu, sarımsaklısı, patlıcanlısı ve daha nice lezzetle harmanlananı ile mezeler o kadar çeşitli şekilde yapılabiliyor ki insan bu zenginliğe hayret ediyor.

Üstelik yanında sadece kızarmış ekmekler olması yetiyor, tek başına afiyetle yeniyor.

Bıraksanız mezeler için şiir bile yazabiliriz, öylesine seviyoruz ama konuyu uzatmadan sizi hazırlaması maksimum 10-15 dakikanızı alacak ve bir anda sofranızı dünyanın en kallavi sofralarından birine dönüştürecek kolay meze tarifleri ile baş başa bırakalım.

Mutfakta en acemi olanların bile kolayca yapabileceği bu pratik meze tariflerini bir köşeye not edip sık sık değerlendirmeyi unutmayın.

 • Tahinli tarator

Meze sofrası der demez akla gelen isimlerden biri o. O zaman biz de önceliği ona verelim, nefis bir tahin tarator nasıl yapılır tüm püf noktalarıyla izleyip bir an önce işe koyulalım.

Kıvamı yerinde: Tahinli tarator tarifi

 • Havuçlu kerevizli meze

Yoğurt ve sarımsağın işe dahil olmasıyla birlikte hemen her türlü mezenin lezzeti katlanabilir, biliyorsunuz. İşte bu yüzden sofradaki herkese afiyetle kereviz yedirecek, bugüne dek kerevizi ağzına dahi sürmeyenleri bile ikna edecek bir önerimiz var şimdi.

Hazırlaması da öyle pratik ki: Havuçlu kerevizli meze

 • Kaşarlı polenta

İtalyan mutfağının en sevilen garnitürlerinden olan polentayı aldık, kaşar peyniriyle hazırladık. Eğer şu ana dek onunla hiç tanışma fırsatı bulamadıysanız en yakın zamanda onu sofranıza konuk etmelisiniz.

Deneyince onu çok seveceksiniz: Kaşarlı polenta tarifi

 • Etsiz çiğ köfte

"Çiğ köfteyi hazırlamak nasıl 10-15 dakika sürer ki?" demeden önce tarifimize bir göz atın deriz. Çünkü biz bu kez dünyanın en pratik çiğ köftesini hazırladık, uzun uzun yoğurma aşamasını devre dışı bıraktık.

Böylesi çok daha kolay: Etsiz çiğ köfte tarifi

 • Eğin piyazı

Sizi pratik olduğu kadar farklı tariflerle de buluşturmaya kararlı olduğumuz listemizde sıra geldi yöresel lezzetlerimizden Eğin piyazına. Bugüne dek yaptığınız, yediğiniz tüm piyazları unutmaya hazır olun, zira bu piyaz çok farklı...

Bir o kadar da lezzetli: Eğin piyazı tarifi

 • Peynirli kırmızı biber mezesi

Kapya biber ve beyaz peynir zaten tek başlarına bile yan yana gelseler yeter bize ama bu kez onları farklı malzemelerle de harmanlayıp daha özel, daha lezzetli bir meze haline getirdik.

Şimdi sıra sizde: Peynirli kırmızı biber mezesi tarifi

 • Atom meze

Acı severler için bir meze sofrasının olmazsa olmaz mezesidir o. Kurutulmuş biberin ağızda bıraktığı o muhteşem acı tadının yoğurtla ferahlatıldığı bu nefis meze, yanında yenen diğer tüm mezelerle de muhteşem bir uyum yakalıyor.

Bu lezzet her gün sofrada yer almayı hak ediyor: Atom meze tarifi

 • Muhammara

Ekmek içi, ceviz içi ve tahin mis gibi salçayla buluşur da böyle bir lezzete kayıtsız kalmak mümkün olur mu? Lezzetini içindeki çeşit çeşit baharatla perçinlediğimiz muhammara, sizin de en sevdikleriniz arasındaysa buyursunlar önce videoya, sonra hemen aşağıya.

Tam ölçülü nefis tarifiyle, karşınızda: Muhammara tarifi

 • Haydari

Yoğurt ve peynirin güçlerini birleştirip onlara en çok yakışan isimlerle, sarımsakla, ceviz içiyle buluşmasıyla oluşan, dünyanın hem en pratik hem de en lezzetli mezelerinden biri o.

Daha kolayı yoğurdu doğrudan kaşıklamak: Haydari tarifi

 • Patlıcanlı haydari

"Klasik mezeleri zaten yapabiliyorum, bana farklı tarifler lazım" derseniz haydariyi patlıcanlarla buluşturduğumuz bu tarifi deneyin deriz. Yeni favoriniz olacak...

Herkes bu fikre bayılacak: Patlıcanlı haydari tarifi

 • Peynir kovası

"Bir meze sofrası kuracaksam o sofranın başrolü peynir olmalı" diyorsanız, sevdiklerinizi etrafına toplayacağınız kahkahası ve sohbeti bol masalar kurmaksa amacınız bu peynir kovası hem kolayca hazırlanması hem de herkese yetecek kadar doyurucu olması sayesinde en ideal alternatiflerinizden olacak.

Görüntüsüyle şaşırtır: Peynir kovası tarifi

 • Paşa mezesi

Paşa Mezesi Tarifi

Paşa Mezesi Tarifi

Sadece 5 dakikada yapabileceğiniz bir meze ile pratikliğin sınırlarını zorluyor, aslında günün her anına uygun efsane bir tat hazırlıyoruz.

İşte bu kadar basit: Paşa mezesi tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

T.C. YALÇIN UĞUROL12 Nisan 2019 16:12
Bazılarının 15 dakikada. yapılacağını tahmin etmiyorum.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?