Fırını Uzun Bir Tatile Çıkaracak Yağ Çekmeyen 12 Kızartma Hamur İşi Tarifi

Favorilerime
Ekle

Fırının fişini bugünlük çıkarın ve onu tatile yollayın. Çünkü bugün yapacağımız hamur işi tarifleri için ona ihtiyacımız hiç yok.

Fırın başında saatlerce beklemeden, kısa sürede hazırlanan ve çay demlenene kadar tabaklardaki yerini alan birbirinden nefis ve pratik hamur işleri için mutfağa giriyoruz bugün.

Hazır mısınız?

 • Yağ mantısı

Kayseri'nin dünyaya armağanı, bir kaşığa kırk tane sığanının makbul olduğu mantısı kadar sevdiğimiz bir diğer lezzeti ise yağ mantısı. Yağda kızarıp çıtır çıtır olan bu mantılara bayılacaksınız.

Mantıyı kim sevmez: Yağ mantısı tarifi

 • Yağ çekmeyen çiğ börek

Kayseri'den Eskişehir'e uzanıyor ve nefis çiğ böreklerini (çibörek) evde yapıyoruz bugün. Kızgın yağda hızlıca pişmesiyle ünlü çiğ börekler üstelik bu tarifle hiç de yağ çekmiyor.

Tüm püf noktalarıyla: Yağ çekmeyen çiğ börek tarifi

 • Puf puf kabaran pişi

Hamur kızartması olarak da bilinen, kahvaltıların, çay saatlerinin yıldızı pişileri kısa sürede hazırlayıp sofranıza getirmeye hazır mısınız? Üstelik bu pişiler kocaman kabarıyor.

Yedikçe yedirtir: Puf puf kabaran pişi tarifi

 • Lalanga

Osmanlı mutfağından belki de daha önce hiç denemediğiniz bir tarif geliyor. İsmiyle de merak uyandıran bir hamur işi tarifi olan lalanga içindeki kaşar peyniriyle farklı bir formda karşımıza çıkıyor.

Hep onu yapmak istersin: Lalanga tarifi

 • Avcı böreği

İlk ısırıkta vurulacağınız bir börek o. Dışının dokusuyla farklılaşıp bol iç harcıyla keyfinizi katlayan, çayla da ayranla da çok iyi giden avcı böreğini çok seveceksiniz.

Akşam yemeğinde bile yenir: Avcı böreği tarifi

 • Ağzı açık

Genelde Afyon ve Şanlıurfa gibi birçok yöremizde yapılan farklı bir hamur işinde sıra. Kızartma esnasında kıymalı harcının dökülür diye korkmayın, öyle bir ihtimal yok.

Sıcak sıcak yiyiniz: Ağzı açık tarifi

 • Peremeç

Pişi hamuruyla yapılan, çiğ böreğin iç harcına benzer bir kıyma harcıyla hazırlanan bir tarif peremeç. Üstüne bol yoğurt takviyesiyle yediğiniz en güzel şeylerden biri olacak.

Olsa da yesek: Peremeç tarifi

 • Yağ çekmeyen sigara böreği

Yufka katlarına sürülen soda sayesinde yağ çekmeden çıtır çıtır kızaran bir sigara böreği hazırlamaya ne dersiniz? Dilerseniz hazırlayıp buzluğa da atabilir, canınız çektiğinde, aniden misafir geldiğinde çıkarıp hızlıca kızartabilirsiniz.

Aranılan tat: Yağ çekmeyen sigara böreği tarifi

 • Cennet hurmalı kızarmış çörek

Sonbahar-kış aylarında yüzünü gösteren cennet hurması ya da diğer adıyla Trabzon hurması bu sefer çok farklı bir tarife konuk oluyor. İçi çıkarılan cennet hurmaları elma ve muzla birleşince öyle nefis bir tarife ilham verdiler ki...

Zamanı gelince: Cennet hurmalı kızarmış çörek tarifi

 • Hamur kızartması

Dilerseniz hazır ekmek hamuruyla, dilerseniz evde kendiniz hazırladığınız mayalı hamurla yapabileceğiniz hamur kızartmasının biz bu sefer içine peynir koyarak hazırladık.

Yağ çekmeden, kabara kabara: Hamur kızartması tarifi

 • Sirkeli mini börek

İçindeki sirke sayesinde neredeyse hiç yağ çekmeyen, yapımı oldukça kolay bir tarifle tanıştırmak istiyoruz sizi. Üstelik hamurunu mayalama derdi de yok.

Kahvaltıya yetişir: Sirkeli mini börek tarifi

 • Arapgir pişisi

Arapgir Pişisi Tarifi

Arapgir Pişisi Tarifi

Bildiğiniz pişileri unutun. İsmini Malatya'nın ilçelerinden Arapgir'den alan bu pişi tarifinin üzerine pudra şekeri serpilerek servis ediliyor; hafifliği, yağda kızartılmasına rağmen hiç yağ çekmemesiyle hemen kalplerde taht kuruyor.

Çok pratik: Arapgir pişisi tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?