Macadamia Yağı

Favorilerime
Ekle

Macadamia yağı, fındıkgiller familyasından gelen ve dört mevsim yeşil kalan macadamia ağacının meyvesinden üretilen yağdır Macadamia fındığı olarak da tanınan bu ağaç, 20 - 25 metreye kadar uzayabilir. Dört mevsim yağış alan sıcak bölgelerde yetişen ağacın meyvesi “cadı fındığı” olarak da adlandırılır. Macadamia fındığı, normal fındığın iki katı büyüklüğünde olup daha yumuşak ve yüzde 65 - 70 oranında yağa sahip bir fındıktır.

Macadamia yağı nerelerde kullanılır?

Macadamia yağı, öncelikli olarak cilt ve saç bakımında kullanılır. Kozmetik sektöründe nemlendirici kremlerin üretiminde kullanılır. Mutfakta kullanılmayan yağ, gıda sanayinde kek, kurabiye, bisküvi ve hamur işi gibi gıdalara katılır. Bunun yanında şekerlemelerin içine eklenir.

Macadamia yağı nasıl kullanılır?

Macadamia yağı, sade halde temiz cilde ve nemli saça uygulanır. Yağ sorunlu bölgelerine masaj yapılarak sürülür ve tüm gece boyunca ciltte bekletilebilir. Göz çevresine hafif vuruşlarla uygulanan yağ, vücut nemlendiricisi olarak da duşun ardından sürülür. Saç bakımında ise hem boyalı hem de boyasız saçlara uygulanabilir. Saç diplerine ve saça boydan boya sürülerek ahşap bir tarak ile saç taranır. Cilt ve saç tarafından oldukça hızlı emilir ve etkin bir nemlendirme sağlar.

M

acadamia yağının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Macadamia yağı, oleik asit, palmitoleik asit ve linoleik asit yönünden oldukça zengindir. Çoklu doymamış yağları içeren macadamia Omega 3, Omega 6 ve Omega 7 içerir. Özellikle Omega 7 yalnızca macadamia yağında bulunur.

Macadamia yağının faydaları nelerdir?

- Macadamia yağı düzenli olarak saça uygulandığında saçın kuruma süresini kısaltır ve saçları besler. Kayısı yağı gibi saçların parlak ve güzel görünmesini sağlar.

- Tüm gece ciltte bekletilen macadamia yağı, cildin nem ihtiyacının yüzde 90’ını karşılar ve cilde yumuşaklık kazandırır.

- Diz ve dirseklere masaj yaparak uygulandığında cildi yumuşatır. Sert ve pürüzlü dirsek kısımlarını güzelleştirir.

- Macadamia yağı ciltte oluşan yara izlerine, güneş yanıklarına ve güneş lekelerine iyi gelir.

- Cilt kuruluğu nedeni ile oluşan çatlaklara ve tahrişlere karşı cildi besler ve onarır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Aylin Poyraz24 Ekim 2016 13:34
ben cildim için doa kozmetikten macadamia yağını aldım. cildimi rahatlattı öneririm.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?