Yumuşacık Pişirmenin Püf Noktalarıyla: Et Nasıl Haşlanır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254709 takipçi1314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mart 23, 2016
Cemre Özgüzel
Mayıs 25
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9
YENİ
Duygu Arslan
Haziran 10

Et yemeklerini hazırlarken hepimizin beklentisi şöyle lokum gibi pişmiş etler yapmak. Çatalı değdirdiğinizde dağılan etleri pişirmenin birkaç yöntemi var. Bunlardan biri de etleri haşlamak. Etlerinizi haşlayarak hem et suyu hazırlayabilirsiniz hem de haşladığınız etleri çok uzunca bir süre saklayabilirsiniz. Bu yüzden et haşlama en sevilen ve kullanılan yöntemlerin başında geliyor.

Ancak etler haşlanırken gibi zaman fazla haşlandığı durumlarda lastik gibi sert ve uzayan bir kıvam alıyor. Eti yumuşatmak isterken daha da sert bir hale getirebiliyoruz. Et haşlarken tam kıvamında olmasını sağlamak için birkaç mühim püf noktası var. Gelin bu püf noktalarını da hep birlikte öğrenelim. Mükemmel pişmiş etler hazırlayalım. Şimdiden ellerinize sağlık.

Et nasıl haşlanır? Püf noktaları nelerdir?

Öncelikle kemikli, kemiksiz ya da kuşbaşı et haşlama sürelerinin birbirinden farklı olduğunu anlatarak başlayalım. Etlerin nereden kesildiklerine bağlı olarak ya da tazeliklerine bağlı olarak da pişme süreleri değişebiliyor. Ortalama et haşlama süresi etin gramajına ve türüne bağlı olarak 30 dakikayla 1,5 saat arasında değişiyor.

Eğer kemiksiz küçük bir etiniz ya da kuşbaşı etiniz varsa bu süre 30 dakika kadar olacaktır. Daha fazla haşlarsanız etiniz sertleşebilir. Etiniz oda ısısındayken (buzlu ve donmuş şekilde olmamalı) bir tencerenin içerisine aktarın. Üzerine su ilave edin.

et-nasil-haslanir

Ocağın üzerine alın ve kısık ateşte pişirmeye başlayın. Eğer kemikli ya da büyükçe bir etiniz varsa suyu ekleyip ocağın üzerine aldıktan sonra ara ara kontrol ederek 1 - 1,5 saat arasında pişirin.

et-nasil-haslanir-3

Pişirirken üzerinde oluşan tortuları kaşık yardımıyla alın. Özellikle kemikli etleri pişirirken üzerinde çok daha fazla tortu oluşacaktır. Eğer etlerinizi sebzeyle pişirmek istiyorsanız, kemikli etleri pişirmeye başladıktan 20 dakika sonra sebzeleri içerisine atın. Etinizi haşlarken içerisine tuz ilave etmeyin. Tuz etinizin sertleşmesine neden olur. Etinizi servis etmeden önce tuzunu ilave edin.

Haşlama Tarifi

Haşlama Tarifi

Et haşlama sürecinde etinizi daha lezzetli hale getirmek için sarımsak, defne yaprağı, tane karabiber, tane kimyon, kekik gibi malzemelerden de destek alabilirsiniz. Etleriniz piştikten sonra didikleyerek buzdolabı poşetlerine aktarabilir, buzlukta da saklayabilirsiniz. Elde ettiğiniz sularını buzluk kaplarında dondurarak et suyu niyetine daha sonradan yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?