Sandığınızdan Çok Daha Kolay: Sirke ile Peynir Yapımı

Favorilerime
Ekle

Kimi zaman dışarıdan aldığımız peynirlerin lezzeti bizi pek mutlu etmiyor. O tazecik peynirlerin özlemini çekiyoruz. Kimimiz evde en ekomomik ve lezzetlisini yapmanın peşine düşüyor. Evde yapılan peynirler hem daha sağlıklı hem daha bütçe dostu hem de lezzeti şahane! Kısacası evde kendi peynirini yapmak isteyenler için bu sürecin onlarca güzel avantajı mevcut. Özellikle de masaya getirdiğiniz anda, ''Peyniri de ben yaptım'' demenin haklı gururunu yaşıyorsunuz.

Üstelik evde kendi peynirinizi yapmak sandığınız kadar zor da değil. Sadece 2 malzeme kullanarak dışarıdan aldığınız peynirlerden çok daha lezzetlisini evde yapmanız da mümkün. Hadi o zaman! Sıvayın kolları, evde kendi peynirlerimizi yapalım. Bu yöntemle peynir yaptıktan sonra hazır peynirleri tüketmek istemeyeceksiniz.

Sirke ile peynir nasıl yapılır?

Bu tarifi yapmak için öncelikle tam yağlı bir süte ihtiyacınız var. Dilerseniz pastörize dilerseniz de taze (çiğ süt) kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz çiğ süt kullanmanızdan yana. Böylelikle süt yağlı olduğu için peynirinizin kıvamı çok daha şahane olacaktır. Pastörize süt kullanacaksanız direkt peynir yapma aşamasına geçebilirsiniz. Çiğ süt kullanacaksanız, tencere alıp güzelce kaynatın. Ardından oda sıcaklığında tamamen soğumasını sağlayın. Tamamen soğuduktan sonra peynir yapma aşamasına geçebilirsiniz.

sirke-ile-peynir-yapimi1

Sütünüzü ocağın üzerine alın. Kaynatmaya başlayın. Kaynama noktasına gelmeden hemen öncesinde içerisine sirke ilave edin. Bu sirke elma ya da üzüm sirkesi olabilir. Yaklaşık 4 litre için 1/2 çay bardağı sirke yeterli olacaktır. Sirkeyi ilave edin ve kaynamaya bırakın. Kaynadıkça süt kesilecek ve içerisinde tortular oluşmaya başlayacaktır.

sirke-ile-peynir-yapimi2

Tortular yüzeyde tam anlamıyla toplanana kadar, yani sütünüz iyice kesilene kadar kaynatma işlemine devam edin. Dilerseniz peynire henüz bu aşamadayken tuz ilavesinde bulunabilirsiniz. Peynirinizi tuzsuz yapmak istiyorsanız tuz ilave etmeyin, hafif tatlı bir peynir elde etmiş olursunuz.

sirke-ile-peynir-yapimi

Ardından biriken tortuları kevgir yardımıyla bir kaba aktarın. Diğer bir yöntem ise süzgeci bir kabın üzerine oturtup ardından tüm tortuları süzdürmek. Ardından bu tortuları bir tülbentin içerisine alın. Yüksekçe bir yere asın, altına da bir kap koyun ve fazla sularının oraya akmasını sağlayın. Bu şekilde 20 dakika kadar bekletin. Ardından tezgahın üzerine alın. Altına bir kap ve üzerine de bolca ağırlık koyun. 2-3 saat bu şekilde bekletin.

food52.com

food52.com

Peyniriz bekledikçe tüm suları süzülecek, tamamen birleşecek ve yuvarlak, mükemmel bir şekil alacaktır. Ne kadar çok bekler ve sularını süzdürürse o kadar güzel bir hal alır. Peynirizin tüm sularının güzelce süzüldüğünden emin olunca tülbentin içerisinden çıkarın.

sirke-ile-peynir-yapimi3

Ardından dilimleyerek servis edin. Tükemeyeceğiniz kısmını içi su ve tuz dolu bir kabın içerisine aktarın ve ağzı sıkıca kapalı bir şekilde buzdolabında muhafaza edin. Bu yöntem onun dayanma süresini uzatacaktır. Peynirizi dilediğiniz tarifte kullanabilirsiniz.

Peynir yapımından kalan peynir altı suyunu değerlendirmek isteyenlerizi de şöyle alalım: Dökmeden Önce Durun: Peynir Altı Suyu Nasıl Değerlendirilir?

Afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Tarik_G21 Temmuz 2019 12:59
Yanıtınız için teşekkürler Cemre Hanım :)
Yanıtla
Tarik_G18 Temmuz 2019 22:58
Merhaba, öncelikle tarifini için teşekkür ederim. 4 litre pastörize sütten ne kadar peynir elde ediliyor?
Yanıtla
Cemre Özgüzel 19 Temmuz 2019 11:54
Yanıtla
Yaklaşık 400 gram ağırlığında bir peynir elde ediliyor Tarık Bey. :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?