Limon Yağı

Favorilerime
Ekle

Soğuk pres yöntemiyle olgunlaşmamış limon kabuklarından elde edilen limon yağı, bol miktarda C vitamini içeren aromatik bir yağ türüdür. Limon yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Hafif yeşil ya da sarımtırak bir rengi bulunan limon yağı hem saf olarak hem yasemin yağı, Hindistan cevizi yağı, aspir yağı ve üzüm çekirdeği yağı gibi mineral yağlarla karıştırılarak kullanılabilmektedir.

Limon yağı nasıl kullanılır?

Sağlık, temizlik ve cilt bakımında kullanılan limon yağı, yemeklere de hoş bir koku ve tat katmaktadır. Salata ve hamur işlerine limon suyuyla birlikte birkaç damla limon yağı eklenebilir. Tavuk eti marine edilirken 2-3 damla limon yağı ilavesiyle daha lezzetli bir sonuç alınabilir.

Mikrop kırıcı özelliği bulunan limon yağı, sebze ve meyve yıkarken sirke yerine tercih edilebilir. Spreyli bir şişe içerisine bir miktar su ve birkaç damla limon yağı koyularak hazırlanan karışım, yüzeyleri sterilize etmek için ideal bir malzemedir.

Cilt bakımında yaygın olarak kullanılan limon yağı, cildin canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasını destekler. Suya ilave edilen birkaç damla limon yağı özellikle yağlı ciltler için mükemmel bir toniktir. Sabahları çaya ya da bir bardak suya katılan limon yağı da güne enerjik bir başlangıç yapmayı sağlar.

Limon yağının faydaları nelerdir?

- Kanı temizler, hafızayı güçlendirir ve vücuda kuvvet verir.

- Tıpkı portakal yağı gibi grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.

- Kalp ve damar tıkanıklıklarının tedavisine yardımcı olur.

- Sinek ve böcek ısırmalarında şişlik ve kaşıntıları bertaraf eder.

- Güçlü bir antibakteriyeldir. Tonik olarak kullanıldığında cildi onarır ve sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırır.

- Varisli ve selülitli bölgelere uygulandığında kan dolaşımı hızlandırarak damar ve selülit görünümünü azaltır.

- İyi bir idrar söktürücüdür. Böbrek taşlarının düşürülmesine fayda sağlar.

- Diş eti kanamalarını gidererek dişleri beyazlatır.

Limon yağının zararları nelerdir?

Limon yağı, cilde sürülerek uygulandığı gibi, aynı zamanda ağız yoluyla da alınabilir. Her iki kullanımda da yağ öncelikle inceltilmelidir. Aksi takdirde yanma, tahriş ve kızarıklık gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Bunun için limon yağı, zeytinyağı ve jojoba yağı gibi taşıyıcı bir yağ ya da su ile yarı yarıya inceltilebilir.

Limon yağının, özellikle boyun, yüz ve göz çevresi gibi cildin hassas bölgelerine doğrudan tatbik edilmemesi önerilmektedir. Bebeklerin, çocukların ve hamilelik dönemindeki kadınların limon yağı kullanması tavsiye edilmez. Aynı zamanda limon yağı sürüldükten sonra cilt mutlaka güneşten korunmalıdır. Aksi halde ciltte leke oluşumuna neden olabilir.

Görselin kaynağı: http://theunboundedspirit.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?