Kabak Çekirdeği Yağı

Favorilerime
Ekle

Kabak çekirdeği yağı, Latince adı cucurbita pepo olan kabak bitkisinin iç kısmındaki çekirdeklerden üretilen yağ türüdür. Kabak çekirdeği yağı için kullanılan çekirdekler özel olarak yetiştirilir. Sarı veya yeşil renkte olan bu kabak çekirdekleri, kavrulur ve farklı yöntemler ile yağ yapılır. Şifalı özellikleri ile öne çıkan kabak çekirdeği yağının üzerinde farklı tıbbi araştırmalar da yapılmaktadır.

Kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı, Orta ve Doğu Avrupa’da yemek yapımında kullanılır. Türk mutfağında ise gıdalar için soğuk pres yöntemi ile üretilen kabak çekirdeği yağı tüketilir. Zeytinyağı ile birlikte salata soslarına eklenir. Sıcak tüketilmesi tavsiye edilmeyen yağ, yemeklere ve kızartmalara da eklenebilir. Kabak çekirdeği yağının şifalı özelliklerinden de yararlanılır. Haricen cilt üzerine masaj yapılarak sürülür ve cilt bakımında kullanılır. Bitkisel ilaç olarak kullanılacak ise ılık suya katılarak aç karnına içilir.

Kabak çekirdeği yağının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

A ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği yağı; demir, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri içerir. Özellikle prostat büyümesine karşı kullanılan çinko, kabak çekirdeği yağında yüksek oranda bulunur. Vücuda dışarıdan alınması gereken temel amino asitler açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği yağı, Omega-6 ve Omega-3 yağ asitleri içeren önemli bir doğal kaynak kabul edilir.

Kabak çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

- Kabak çekirdeği yağı, prostat büyümesini karşı kullanılır. Prostat büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.

- Fosfor açısından zengin olan kabak çekirdeği yağı, kemik sağlığını destekler ve bağırsak sorunlarına iyi gelir.

- İçeriğindeki E vitamini ile kan damarlarının, sinirlerin ve dokuların korunmasına yardımcı olur.

- Kabak çekirdeği yağı, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

- Kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğü bilinir. Aynı zamanda düzenli tansiyon ilacı kullanan hastalarda tansiyon ilaçlarının etkisini arttırdığı düşünülmektedir.

- Haricen kullanıldığında macadamia yağı gibi cildi nemlendirir. İçeriğindeki E vitamini ile cildin düzgün ve parlak görünmesini sağlar.

- Cilt üzerinde oluşan ince çizgileri ve kahverengi lekeleri azaltmaya yardımcı olur.

Görselin kaynağı: http://www.stopostopoduzetnik.hr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?