https://yemek.com/tarif/portakalli-ters-yuz-kek/ | Portakallı Ters Yüz Kek Tarifi

Portakalın Enfes Aromasıyla Lezzetini Katladığı 15 Farklı Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kışın gelmesinden en memnun olmayan insanı bile mutlu edebilecek portakallar tezgahlardaki yerlerini aldı!

Onları en taze halleriyle bol bol yiyip şifasından faydalanmayı ihmal etmeyin ama onu sadece o şekilde değerlendirip lezzetini de göz ardı etmeyin. Zira kendisi sadece kabuğunun aroması sayesinde bile tatlılara sınıf atlatabiliyor bildiğiniz gibi.

Tabii sadece portakal kabuğunu sade bir kek harcının içine ekleyerek değerlendirmek de yetmez, daha onun suyundan ve kendisinden de bol bol faydalanacağımız o kadar çok tarif var ki...

İstedik ki portakalı kullanabileceğiniz tüm tatlı tariflerimizi bir araya getirelim, siz de bu listeyi not edip hepsini bir bir deneyin.

Malum, daha uzun süre bizimle olacaklar.

Portakallı kek tarifi

O, yıllar yılı portakal kabuklarını değerlendirmenin en tatlı yolu oldu ve olmaya devam ediyor! Karşınızda puf puf kabaran, içinde sadece portakal kabuğu rendesi değil aynı zamanda portakal suyu da bulunan nefis bir kek...

Haydi o zaman, doğru mutfağa: Portakallı kek tarifi

Portakallı tart tarifi

Nefis bir tart hamuru, portakal kabuğuyla aromalandırılmış şahane bir krema ve bolca portakal dilimi... Afiyet, bal, şeker olur.

Portakallı bir tatlıdan daha ne istenebilir ki: Portakallı tart tarifi

Portakallı sufle tarifi

Havalar soğuyunca daha çok canımınızın istediği o sıcak sıcak yenen çikolatalı sufleler var ya... İşte onları bile unutturacak kadar nefis, lezzetini portakal suyu ve kabuğundan alan bir önerimiz var.

Sıcak sıcak yemelik: Portakallı sufle tarifi

Portakallı muffin tarifi

Porsiyonluk oluşları ve mini mini halleriyle daha ilk görüşte kendini sevdiren bu muffin'ler, öyle lezzetli ki her an yemek isteyecek, hatta çantanıza atıp gittiğiniz her yerde yanınızda götürmek isteyeceksiniz.

Mis gibi aromasıyla: Portakallı muffin tarifi

Portakallı revani tarifi

Revaninin en sade halini bile çok seviyoruz ama içine portakalı da dahil edip onu tam bir kış tatlısına dönüştürmeden de edemiyoruz.

Kaç dilim yiyeceğiniz size kalmış: Portakallı revani tarifi

Cevizli portakallı kek tarifi

Cevizden gelen enerjisi, portakaldan gelen lezzeti ve doyuruculuğuyla bu kek, bir çatalıyla bile insanı mutlu etmeye başlıyor. Dilimlerce yemekse neredeyse kaçınılmaz oluyor.

Yanına da sıcacık bir çay: Cevizli portakallı kek tarifi

Portakallı ters yüz kek tarifi

Karamelize olmuş portakalların lezzetiyle harmanlanan puf puf bir kek yapmaya ne dersiniz? Yalnız baştan uyaralım, bir oturuşta hepsini bitirmek isteyeceksiniz.

Bu nasıl bir doku, bu nasıl bir lezzet: Portakallı ters yüz kek tarifi

Çikolatalı portakallı kek tarifi

Üzerinden asalet akan, dünyanın en zarif, en kışa yakışan keki o. Öyle şık ki gören pasta zanneder.

Pek de haksız değiller: Çikolatalı portakallı kek tarifi

Portakallı çikolatalı pasta tarifi

Hemen yukarıda güzelliğiyle neredeyse pastalarla yarışabilecek bir kek tarifi verdik ama size tam anlamıyla bir pasta tarifi lazımsa hemen böyle de alabiliriz. Enfes dolgu kreması, portakal kabuğuyla lezzetlenen keki ve görüntüsüyle bu pasta tam da aradığınız tarif.

İddiası lezzetinde saklı: Portakallı çikolatalı pasta tarifi

Portakallı kurabiye tarifi

İçine portakal kabuğu rendesi koyup bırakmadığımız, şekliyle, rengiyle adeta bir portakal dilimini andıran, iç açan, ağızda dağılan nefis bir kurabiye bu.

Kıyır kıyır: Portakallı kurabiye tarifi

Portakallı cheesecake tarifi

Cheesecake seviyorsanız muhtemelen en çok sevdiğiniz hallerinden biri limonlusu. Ama iddialıyız, portakallısını bir kez denedikten sonra limonlusunu unutacaksınız.

Tanıştıralım, yeni favoriniz: Portakallı cheesecake tarifi

Portakallı irmik keki tarifi

Birbirinden güzel portakallı kek tariflerimizden söz ettik ama bir de istedik ki onu irmikle buluşturalım. Sizce de irmikle her şey çok daha lezzetli değil mi?

Tadı damakta kalanlardan: Portakallı irmik keki tarifi

Portakallı sıcak çikolata tarifi

Taze sıkılmış portakal suyunun kalbimizdeki yeri başka ama soğuk havalarda şöyle daha sıcak bir lezzet arayanları da unutacak değiliz. Çikolata ve portakalın uyumunu henüz keşfetmediyseniz, şimdi tam zamanı.

Nasıl da pratik: Portakallı sıcak çikolata tarifi

Portakal kreması tarifi

Uygun gördüğünüz her tatlının içine ya da üzerine dahil ederek lezzet patlaması yaşatabileceğiniz bu kremayı bir kez yapıp tadına bakınca oturup kaşık kaşık yeme isteğiyle dolabilirsiniz, bizden söylemesi.

Tatlılar onu çok sevdi: Portakal kreması tarifi

Portakallı krep tarifi

Portakallı Krep Tarifi

Portakallı Krep Tarifi

Kendisi yurt dışında "crepe suzette" olarak anılsa da gelin biz ona portakallı krep diyelim, günün en güzel öğününe, kahvaltıya onu sık sık davet edelim. Özellikle kahvaltı sofrasından tatlı bir şeyler yemeden kalkamayanlara şiddetle tavsiye edilir.

Sosu yeter: Portakallı krep tarifiDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?