Mis Gibi Aromasıyla Tüm Yıl Elinizin Altında Olsun: Portakal Kabuğu Tozu Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Mis gibi portakalları mevsiminde taze taze yemekle yetinecek değiliz, kabuklarına da hak ettiği değeri verecek, kendisini mutfaklarımızda başköşeye taşıyacak, hatta portakal lezzetini tüm yıla yayacağız! "O nasıl olacak?" derseniz portakal kabuğu tozu nasıl yapılır, öğrenmenizin zamanı çoktan gelmiş demektir.

Kabul, portakal kabuklarını kekler başta olmak üzere yakıştırdığımız her tarife rendeleyerek ilave edebiliyoruz ama böyle bir lezzeti sadece tazeyken değerlendirmek zorunda değiliz aslında. Şimdi portakalları doğru şekilde kurutup toz haline getirebilir, yazın dahi portakal aromalı mükemmel lezzetler hazırlayabiliriz.

Buyursunlar, karşınızda mis gibi kokusuyla yaptığınız her tarife dahil etmek isteyeceğiniz portakal kabuğu tozu tarifi!

Portakal kabuğu tozu nasıl yapılır?

portakal-kabugu-tozu-nasil-yapilir-shutter-1

Portakal kabuğu tozunu evde kolayca yapabilirsiniz dedik ama bunun için gerekli malzemeleri ve püf noktalarını da bilmelisiniz tabii. Hadi o zaman, hemen ihtiyacınız olabilecek malzemeleri sıralayalım şimdi.

 • Portakal kabuğu tozu tarifi

portakal-kabugu-tozu-nasil-yapilir-shutter-2

Malzemeler:

 • İstediğiniz miktarda portakal kabuğu
 • Bir fırın tepsisi
 • Mutfak robotu
 • Nasıl yapılır?

  portakal-kabugu-tozu-nasil-yapilir-shutter-3

 • Portakalları güzelce yıkayıp temizleyin ve kabuklarını keskin bir bıçak yardımıyla ayıklayın.
 • Ardından kabukların iç kısımlarında beyaz kaldıysa olabildiğince temizleyin.
 • Dikkatlice beyazlarını aldığınız kabukları eğer eviniz bolca güneş alıyorsa güneş gören bir yerde kurutun. Ancak bu doğal yöntem hem uzun süreceği hem de kış aylarında yeterli miktarda güneş alamayacağı için bunun yerine portakal kabuklarını hijyene dikkat ederek kalorifer peteklerinin ya da sobanın üzerine koyabilirsiniz. Bu yöntem de sizin iç.in uygun değilse son bir yöntem olarak da portakal kabuklarını bir fırın tepsisine dizip düşük sıcaklıkta çalıştırdığınız fırında, kontrollü şekilde kurumaya bırakabilirsiniz, aklınızda bulunsun.
 • Portakal kabukları nemini yitirip kuru bir hal aldığında elinizle ufak parçalara ayırın ve mutfak robotundan olabildiğince ince olacak şekilde geçirin.
 • Tamamen toz halde kullanmak için robottan geçirdiğiniz ve ufalan portakal tozlarını bir elek ile güzelce eleyin. Eleğin üzerinde kalan iri taneleri farklı tariflerde değerlendirebilir, tekrar mutfak robotundan geçirerek toz haline gelmelerini sağlayabilir, biriktirip portakal kabuğu taneleri şeklinde farklı tariflerde kullanabilirsiniz. Ellerinize sağlık.
 • Portakal kabuğu tozu nasıl kullanılır?

  portakal-kabugu-tozu-nasil-yapilir-shutter-4

  Portakal kabuğu tozunu hazırladıktan sonra onu kuru ve hava almayacak şekilde ağzını kapatabileceğiniz cam bir kavanoza aktarabilir ve serin bir yerde uzun süre güvenle saklayabilirsiniz. Nasıl kullanacağınıza gelirsek, hazırladığınız bu mis kokulu tozu yakıştırdığınız her türlü kek, kurabiye, bisküvi, revani, muhallebi gibi tatlı ve atıştırmalık tariflerinde kullanabilirsiniz.

  Eğer harici olarak değerlendirmek isterseniz portakal kabuğu tozunun faydalarından da yararlanmanızı sağlayabilecek şekilde cildiniz için yapabileceğiniz doğal karışım ve maskelerin içine dahil edebilirsiniz. Bunun için en pratik olacak şekilde yoğurt, süt ya da bal gibi malzemelerle karıştırmanız yeterli olacaktır. Ancak kullandığınız tüm malzemelerin cildinize uygun olmasına özen göstermeli, doktorunuza danışmadan hiçbir cilt maskesini cildinize tabii ki uygulamamalısınız, bizden uyarması.

  Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  Çöpe Atmayın, Bu Yollarla Dönüştürün: Portakal Kabuğu Nasıl Değerlendirilir?

  Portakal Kabuğunun Bir An Önce Keşfedilmesi Gereken 9 Farklı Kullanımı

  Bugüne Dek Kullanmadan Çöpe Attığınız İçin Pişman Olacağınız 10 Meyve Kabuğu


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?