enginar-sarma-yemekcom

Buzdolabında Sürekli Bulundurmak İsteyeceğiniz 10 Değişik Zeytinyağlı Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sofranın en özelleridir zeytinyağlı yemekler. Hatta bazıları öyle güzel ve özeldirler ki "Ana yemekten az yiyeyim, zeytinyağlıya yer kalsın" dedirtirler. Hafiftirler, ferahtırlar, insanın ağzında nefis bir son dokunuş bırakırlar.

Özellikle yaz aylarında ana yemek olarak bile tüketilen zeytinyağlıların bu sefer en değişikleri karşınızda. Zeytinyağlı biber dolmasını, barbunyayı başka zaman da yaparsınız.

Şimdi sıra onların.

"Ben yapılışlarını adım adım izlemek istiyorum" diyenlere özel bonusla başlıyoruz: Hep aynı zeytinyağlıları yapmaktan sıkılanlara 8 farklı zeytinyağlı yemek

Mini mini imambayıldıdan börülceli enginara, şu ana dek belki de hiç denemediğiniz ama bir an önce denemeniz gereken tarifler onlar!

Ferah ferah yemelik bu lezzetlerin yazılı tarifine ulaşmak isterseniz YouTube kanalımızı ziyaret etmeniz yeterli.

  • Zeytinyağlı enginar sarması

Zeytinyağlı yaprak sarmasını gönlümüzün en güzel yerine koyup kaldırıyoruz, çünkü bu sefer sebzelerin en faydalılarından enginar bu görevi üstlenmeye hazır.

Bir içim su: Zeytinyağlı enginar sarması tarifi

  • Patlıcan çığırtma

Zeytinyağlı denince akla ilk gelen yerden, Ege'den sesleniyoruz bu kez. Bergama yöresinden patlıcanın başrolde olduğu nefis ve farklı bir tarifimiz var.

Soğuk soğuk yemeli: Patlıcan çığırtma tarifi

  • Zeytinyağlı elma

Şimdi görüp görebileceğiniz en farklı zeytinyağlı tariflerden biriyle tanışmaya hazır olun. Çünkü bu sefer kütür kütür yemeyi sevdiğimiz bir meyve bir zeytinyağlı tarifin göbeğinde.

Elmayı hiç böyle görmemiştiniz: Zeytinyağlı elma tarifi

  • Yoğurtlu kabak sıyırma

Zeytinyağlı yemekleriyle ünlü Girit'in en hafif lezzetlerinden birini tanıştırmak istiyoruz sizinle. Kabağın tadının tam anlamıyla hissedeceğiniz bu tarif çok ama çok hafif.

Tam bir yaz yemeği: Yoğurtlu kabak sıyırma tarifi

  • Çırtma

Kabağın ana malzeme olduğu bir başka zeytinyağlı tarif de çırtma. Bazı yerlerde çırpma olarak da bilinen çırtma hemen her evde bulunan malzemelerle hazırlanıyor, bu yüzden güne 1-0 önde başlıyor.

Çırpalım: Çırtma tarifi

  • Girit kabağı dolması

Zeytinyağlı biber dolmasından vazgeçemeyenlere en az onun kadar lezzetli bir önerimiz var. Kalbi Ege'de kalanlara ve diğer herkese önerimiz yemelere doyamayacağınız Girit kabağı dolması.

Ege'ye özlem: Girit kabağı dolması tarifi

  • Zeytinyağlı türlü

Türlüyü hep sıcak yemek olarak sofranıza koyduysanız şimdi bu halini denemenin tam zamanı. Bol sebzeli, bol sağlıklı türlü dediğin böyle olur.

Ana yemek yerine: Zeytinyağlı türlü tarifi

  • Barbunyalı taze fasulye

En az "Anneni mi daha çok seviyorsun, yoksa babanı mı?" sorusu kadar olan zor olan "Barbunyayı mı daha çok seviyorsun, yoksa taze fasulyeyi mi?" sorusuna cevabımız hazır: İkisini birden; yani barbunyalı taze fasulye.

İkisi bir arada: Barbunyalı taze fasulye tarifi

  • Narenciyeli ayvalı kereviz

Kerevizi sevmeyenler de buraya. Çünkü onu sevmenin yolunu bu tarifin içine sakladık. Bol C vitamini de cabası.

Onu bir de böyle deneyin: Narenciyeli ayvalı kereviz tarifi

  • Zeytinyağlı kuru börülce yemeği

Zeytinyağlı Kuru Börülce Yemeği Tarifi

Zeytinyağlı Kuru Börülce Yemeği Tarifi

Protein kaynağı kuru börülce şimdi zeytinyağlı bir tencere yemeği olarak karşımıza çıkıyor. Barbunya sevenler bunu da çok sevecek.

Bereketli yemek: Zeytinyağlı kuru börülce yemeği tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Elif Öztürk22 Haziran 2020 15:04
hepsi çok harika görünüyor
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?