Mükemmel Kıvamıyla: Uzun Süre Dayanan Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Bahar aylarının ortasından yazın ilk aylarına kadar bulabiliyoruz çilekleri. Başka mevsimlerde ne lezzeti ne de kokusu o aylardaki gibi olmuyor. Bol bol yesek de, çileği hemen hemen tüm tatlılarımızda kullansak da hep fazlaca kalıyor. O durumlarda çilekleri değerlendirmenin en güzel yolu da reçel yapmak oluyor. Kahvaltılarınızdan tatlılara kadar birçok alanda afiyetle tüketebilirsiniz siz onu. Üstelik çilekleri ezilmiyor, reçel çok uzun süre dayanıyor. Kıvamı ne çok koyu ne de sıvı oluyor. Hem de iki farklı yöntemle aynı sonuç elde ediliyor.

Hazırsanız enfes çilek reçelleri hazırlamaya koyuluyoruz.

Çilek reçeli nasıl yapılır?

uzun-sure-dayanan-cilek-receli

Çilek reçellerinin çok uzun süreler dayanması için belli ölçülerde malzeme ilave edilerek pişirilmesi, kıvamlandırılması ve doğru saklama koşullarında muhafaza edilmesi şart. Vereceğimiz püf noktalarıyla enfes çilek reçelleri yapma şansına sahipsiniz.

cilek-receli-nasil-yapilir1

Çileklerimizi aldık. Çileklerin içlerinde varsa çürük ya da üzeri küflenmiş çilekleri mutlaka çıkarıyoruz. Çileklerin şekillerinin düzgün olması mükemmel bir çilek reçeli yapmak için önemli. Çileklerinizin yeşil sap kısımlarını da çileğe zarar vermeden ayıklayıp, çileklerinizi çok dikkatli bir şekilde yıkayın. Fazla sularını da bir köşede süzdürün.

cilek-receli-nasil-yapilir

Temizlenen çileklerinizi derin bir tencerenin içerisine alın. Üzerine toz şeker ilave edin ve kapağını kapatın. 1 kg çileğe 3 su bardağı kadar toz şeker ilave etmeniz yeterli. Şekeri bu şekilde tam kıvamında oluyor.

uzun-sure-dayanan-cilek-receli-nasil-yapilir-2

Şekerini ekledikten sonra tencerenin kapağını kapatın ve 1 gece bekletin. Ertesi gün ocağın üzerine alın, ihtiyaç duyarsanız çok az miktarda su ilave edip kaynatmaya başlayın. Kaynarken üzerinde oluşan köpükleri sık sık alın. Bu reçelinizin kıvamının güzelleşmesini sağlayacak ve daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Reçelinizi yaparken tahta kaşık kullanmaya ve sık aralıklarla karıştırmamaya özen gösterin.

uzun-sure-dayanan-cilek-receli-nasil-yapilir

Reçel hafiften koyu bir kıvam almaya başladığında 1 kg çilek için 1/2 adet limonun suyu ya da 1 adet limon tuzu ilave edip karıştırın. Limon ya da limon tuzu reçelin çok uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

uzun-sure-dayanan-cilek-receli-nasil-yapilir-1

Çilek reçeliniz istediğiniz kıvamı alınca ocaktan alın. Reçellerinizi kavanozlara henüz sıcak bir haldeyken pay edin ve oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletin.Soğuyunca kapaklarını kapatarak buzdolabına kaldırın.

Fırında çilek reçeli nasıl yapılır?

deskgram.net

deskgram.net

Fırında yaptığınız reçeller hem daha yoğun kıvamlı olacaktır hem de daha uzun süre dayanacaktır. Yukarıda belirttiğimiz reçele ilk başlama adımlarını yaptıktan sonra çileklerinizi geniş bir fırın kabına aktarın. Üzerine toz şeker ve su ilave edin. 1 kg çileğe 3 su bardağı toz şeker ve 1/2 su bardağı su yeterli olacaktır. 180 derecelik fırında ara ara çilekleri karıştırarak yaklaşık 1 - 1,5 saat kadar pişirin. Çıkarmadan 10 dakika önce limon suyu ya da limon tuzu ilave ederek güzelce karıştırın. Ardından çıkarın.

firinda-cilek-receli-nasil-yapilir-1

Oda sıcaklığında karıştırarak kıvam almasını sağlayın. Soğudukça kıvamı yoğunlaşacaktır. Ardından kavanozlara pay ederek ağızlarını sıkıca kapatın ve buzdolabına kaldırın. Reçellerinizi serin bir yerde saklamaya özen gösterin. Kullanacağınız zaman içerisine ıslak kaşık sokmayın ve kıvamını sulandırmamaya özen gösterin. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?