Pırasalı Patates Graten Tarifi

Bir Hafta Boyunca “Akşam Ne Pişirsem” Derdine Çare Olacak 12 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Sıkı takipçilerimiz bilir, geçtiğimiz hafta size akşamları ne pişireceğinizi, ne yiyeceğinizi düşünmekten kurtaracak haftalık akşam yemeği tariflerimizi vermeye başladık. İstedik ki bütün gün aklınızın bir köşesinde akşam ne yapacağınız olmasın, gününüzü daha verimli geçirip akşam yemeğinizi düşünmekle vakit kaybetmeden hazırlayıverin.

İşte bu hafta da mevsimin en güzel, en taze sebzelerini değerlendirebileceğiniz, baklagilleri ve et ürünlerini de sofranızdan eksik etmeyeceğiniz tariflerimizi aldık geldik karşınıza.

Sağlıklı, pratik, doyurucu tarifleri bir bir yaydık haftaya. İçinde yemediğiniz malzemeler olan tariflerimiz varsa diye alternatiflerimizi de sıralamayı unutmadık tabii.

Sözün kısası, bu haftalık akşam yemeği tariflerimizi bir köşeye not edin, haftanız misler gibi geçsin.

Küçük bir not: Bu listelerde ana yemek tarifleri veriyor, bir ana yemekle sofranızı hızlıca şenlendirin istiyoruz ama siz, "bu yemeklerin yanına bir de çorba önerseniz ne güzel olur" derseniz Hafta İçi Sofralarına Pratikliğiyle İlaç Gibi Gelecek 12 Şifalı Çorba Tarifi listemize de göz atabilirsiniz.

Pazartesi dediğin pratik olmalı: Mantarlı patates yemeği

Mantarlı Patates Yemeği Tarifi

Haftaya hızlı bir giriş yapmışsın, pazartesi sendromunu öyle ya da böyle akşam saatine kadar başarıyla atlatmışsın, uzun uzun yemek yapmakla uğraşacak değilsin ya şimdi de.

Proteini bol şöyle pratiğinden bir yemek varken hem de: Mantarlı patates yemeği tarifi

Salı gününü mevsim güzeliyle taçlandırın: Zeytinyağlı pırasa

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Kışın en güzel sebzelerinden pırasanın en güzel zamanları yakında bitecek. Elinizi çabuk tutun, şöyle portakal suyunun da dahil olduğu mis kokulu, ışıl ışıl bir zeytinyağlı yapın mesela.

Salı gününü renklerle noktalayın: Zeytinyağlı pırasa tarifi

Çarşamba ete doyalım: Mozzarella dolgulu köfte

Pazartesi pratik olalım, salı sebzelerden de yararlanalım dedik ama etin lezzetini, o bol proteini de unutmadık. Çarşambayı ona ayırdık. Sizi çocukluğunuza götürecek, içinden akan oluk oluk peynirle mutluluğunuzu katlayacak, üstelik toplamda sadece 25 dakikanızı alacak bir tariften söz ediyoruz.

Yazılı tarifi için sizi hemen şöyle alalım: Mozzarella dolgulu köfte tarifi

Perşembe sofrasında baklagillere yer açın: Mantarlı nohut yemeği

Mantarlı Nohut Yemeği Tarifi

Bir kış sofrasının olmazsa olmazı baklagiller olduğuna göre, çıkarın nohutları hemen baş köşeye. Zaten nohutta bol bol protein var, biliyorsunuz ama bu kez bir de mantar ekleyin ona.

Lezzeti katlansın, proteini tavan yapsın: Mantarlı nohut yemeği tarifi

"Ben nohut yemeğini etle yapmaktan vazgeçmem" derseniz sizi hemen etli nohut yemeği tarifimize doğru da alabiliriz.

Cuma günü sofradan mis kokular yükseliyor: İstavrit tava

Hafta içinin son gününe denk gelmişsiniz, hafta sonuna resmi olarak adım atmışsınız... Bu güzelliği şöyle mis kokulu, tam da şu sıralar nefis olan balıklarla dolu bir sofrada kutlamak istemez misiniz?

Çünkü balığı ihmal etmek olmaz: İstavrit tava tarifi

Cumartesi günü yemek yapmanın tadını çıkaranlara: Calzone

Calzone Tarifi

Hafta içi her ne kadar pratik yemeklere daha bir meyilli olsak da hafta sonu gelince mutfağa girmek ayrı bir keyif bizce. Siz de bizim gibi düşünenlerdenseniz sizi hemen İtalyan pidesi diyebileceğimiz calzone'u keşfetmeye davet ediyoruz.

Buyursunlar: Calzone tarifi

Pazar günü artanları değerlendirsek ya: Krep lazanya

Krep Lazanya Tarifi

Cumartesi sabahı krep yaparsınız mesela, öyle çok yapmışsınızdır ki artar, kalır öyle bir köşede. Buzdolabında hafta içi yaptığınız köfteden artırdığınız kıyma bekliyordur mesela.

İşte tüm bu artanları bir araya getirsek, onlara yepyeni bir soluk versek, şöyle enfes bir lazanya yapsak ya...

Böylesini başka yerde bulamazsınız işte: Krep lazanya tarifi

Alternatifleri de şöyle bırakıyoruz: Pırasalı patates graten

Pırasalı Patates Graten Tarifi

Haftanın her günü için ayrı bir tarif verdik ama belli mi olur, içinde yiyemediğiniz yemekler, kullanmak istemediğiniz malzemeler vardır. İşte tam da o günler için değerlendirebileceğiniz alternatiflerimizden de söz etmek istedik.

Zeytinyağlı pırasaya mesafeliyseniz mesela, tazecik pırasalar bitip gitmeden onları farklı bir tarifle getirin sofranıza.

Çünkü belki de onu böyle seveceksiniz: Pırasalı patates graten tarifi

Hafiflik arayanlara: Brokoli wrap

Brokoli Wrap Tarifi

Şimdiden içini zayıflama telaşı saranlara, havalar ısınıyor yediklerime dikkat etmeye başlasam ne de güzel olacak diyenlere, hafta içi akşamları için uygun olacak şöyle hafifçe bir seçeneğimiz de var.

Hazırlaması kolay, sağlığı bol: Brokoli wrap tarifi

İstavritten başka alternatif arayanlara: Pesto soslu somon

Pesto Soslu Somon Tarifi

Balık yemeyi pek sevmiyor ya da istavritle öyle pek içli dışlı olmak istemiyorsanız somonda aradığınızı bulabilirsiniz. Maydanozlu pesto ile lezzetini bambaşka bir boyuta taşıdığımız bu yeşili bol ve alabildiğine hafif akşam yemeği alternatifini çok seveceksiniz.

İddiası lezzetinden: Pesto soslu somon tarifi

Tavuksuz olmaz diyenlere: Soslu tavuk şiş

Soslu Tavuk Şiş Tarifi

Malumunuz, bu sıralar tavukla ilgili ortaya birçok iddia atılıyor, dolayısıyla birçokları "ben artık eve tavuk sokmuyorum" diyor. Bu yüzden biz de tavuğu alternatiflerimiz arasına aldık, "ben güvenilir yerden tavuğumu alırım, misler gibi de yaparım" diyenlere akşam yemeklerine pek uygun şöyle bir tarif hazırladık.

Proteininiz bol olsun: Soslu tavuk şiş tarifi

"Şiş yapmak güzel fikir ama tavuk olmasa mı?" diyenleri de hemen terbiyeli kuzu şiş tarifimize doğru alabiliriz.

Akşam yemeklerini salatayla geçirenlere: Brokolili karnabahar salatası

Brokolili Karnabahar Salatası Tarifi

Akşam yemeklerini salata gibi hafif alternatiflerle geçirmek isteyenleri de unutmadık, mevsimin en sevdiğimiz yanı karnabaharları aldık, brokoliyle bir araya getirip herkesin yiyebileceği, çok da seveceği şöyle bir lezzete dönüştürdük.

Enerjiniz tavan yapar: Brokolili karnabahar salatası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?