Hemen Bu Akşam için Hazırlamak İsteyeceğiniz Mevsim Sebzeleriyle Dolu 12 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Sonbahar bitmeden, tam şu sıralar tezgahlarda boy gösteren sebzelerle yapabileceğimiz o kadar farklı ve o kadar lezzetli tarifler var ki... Bu lezzetleri hiç vakit kaybetmeden herkes keşfetmeli!

Açık konuşmak gerekirse, bu mevsimde çıkan sebzelerin birçoğu herkes tarafından çok sevilen sebzeler değil. Lahanaları, pırasaları, kerevizleri, brokolileri düşününce siz de bize hak vereceksiniz, eminiz.

Ama birazdan tanışacağınız tariflerden sonra mutfağınızda da sofranızda da en çok onları görmek isteyecek, hepsini tek tek denemek isteyecek, hatta hemen bu akşam için içlerinden birini hazırlamak isteyeceksiniz, ondan da eminiz.

Her zaman söylediğimiz gibi eğer bir sebzeyi sevmiyorsanız bugüne dek onu doğru tarifte kullanmamışsınız demektir.

En sevilenlerden biriyle yavaş yavaş başlayalım: Karnabahar kızartması

Karnabahar, yukarıda saydığımız birçok sonbahar sebzesine göre biraz daha şanslı, biraz daha çok sevilen bir sebze, doğruya doğru. Tam da bu yüzden listemize onunla başlayalım, herkese sebze sevdirmeye kararlı olduğumuzu bir kez daha gösterelim istedik.

Sofranızdan çıtırtılar yükselsin: Karnabahar kızartması tarifi

Brokoliyi bir de böyle deneyin: Beşamelli fırın makarna

Eğer brokoliyi tek başına yiyemiyorsanız ya da çevrenizde yiyemeyen biri varsa bu tarif sofranıza iyi gelecek. Neredeyse kimsenin hayır diyemediği bir lezzet olan fırın makarnayı brokolilerle renklendiriyor, hem lezzetini hem de görüntüsünü çok daha nefis bir hale geliyoruz.

Sofradaki herkese de afiyetle yemek düşüyor: Beşamelli fırın makarna tarifi

Bütçe dostu köfte: Ispanak köftesi

Hazırlaması 15 dakikanızı, pişirmesi ve sofraya çıkarması da toplam 20 dakikanızı alacak, hem pratik hem de pek bütçe dostu bir köfte geliyor! Bu tarif sayesinde herkes afiyetle ıspanak yemeye...

Hatta ıspanağı sevmeye başlıyor: Ispanak köftesi tarifi

Şimdi kabak değil kereviz zamanı: Kereviz mücver

Kerevizi sevmiyorsanız ya onu bugüne dek doğru bir tarifte değerlendirmemiş ya da hiç yememişsiniz demektir. O zaman bu noktada size ufak bir yardımımız olsun, o çok sevdiğiniz mücverleri bu kez kabakla değil kereviz ve patatesle hazırlayın mesela.

Biz denedik, mis gibi oldu: Kereviz mücver tarifi

Onu hiç böyle denememiştiniz: Lahana kapama

Daha önce lahana kapama yapmış olsanız dahi böylesini yapmamışsınızdır, eminiz. Şef Ferhat Bora'nın özel püf noktalarıyla bu kapama bugüne dek yediğiniz tüm lahana yemeklerini unutturacak.

Lahanayı favori sebzelerinizden biri yapacak: Lahana kapama tarifi

Kaç tane yediğinizi şaşıracaksınız: Pırasa dolması

Bu dolma öyle bir dolma ki sofraya "Ya ben pırasa sev-mi-yo-rum" diye oturanı bile şaşırtıyor, insan kaç tane yediğini sayamaz hale geliyor.

Bol bol yapın, herkese yetsin: Pırasa dolması tarifi

Tavuk kanat sanacaklar: Acılı karnabahar

Ferhat Şef'in tarif defterinden çıkan ve yine başka hiçbir yerde aynısını bulamayacağınız çok özel bir lezzetle devam ediyor, bu kez karnabaharı herkese afiyetle yedirelim diyoruz. Gören tavuk kanat sanacak...

Tadına bakanın karnabahara karşı olan tüm ön yargıları yıkılacak: Acılı karnabahar tarifi

Beşamel sos sevmeyen henüz bulunamadı: Ispanak graten

Graten halindeki her türlü sebze ve et yemeğini seviyorsak tek sebebi beşamel sos desek yanlış olmaz. Beşamel sos sayesinde lezzetleri katlanan bu ıspanakları ister ana yemek ister et yemeklerinin yancısı olarak değerlendirebilirsiniz üstelik.

Afiyetle: Ispanak graten tarifi

Peynir tutkunları buraya: Fırında peynirli karnabahar

Peynirin bir kahvaltılıktan çok daha fazlası olduğunu bilenleri, en tok anında bile olsa uzayan bir peynir gördüğünde bir anda karnı acıkanları böyle alalım. Çünkü karnabahar, bol bol peynirle çok daha güzel!

Uzayan peyniri yeter: Fırında peynirli karnabahar tarifi

Et yemeden doyamıyorsanız: Pırasalı köfte

"Mevsim sebzelerini kullanalım ama işin içine biraz da et girsin" derseniz, akşam yemeğinde bir şekilde et yemeden doyamıyorsanız pırasayla lezzetlendirdiğimiz bu köfteleri de hemen bu akşam için deneyebilirsiniz mesela.

Soğan yerini pırasaya bırakırsa: Pırasalı köfte tarifi

Tavuk da olur: Kereviz saplı ve mantarlı tavuk

Köfte tarifi verip geçmek istemedik, akşam yemeğindeki et tercihini tavuktan yana kullananlar için de mis gibi kereviz saplarını değerlendirebileceğiniz, mantardan da protein alabileceğiniz şöyle enfes bir tavan hazırladık.

Şimdi sıra sizde: Kereviz saplı ve mantarlı tavuk tarifi

Meyve bonusu: Ayva dolması

Hep renk renk, vitamin dolu sebzelerden söz ettik ama tam da mevsimi olan bir meyveden, güzeller güzeli ayvalardan da söz etmeden duramadık. İçlerini oyup misler gibi bir harçla doldurduk, bu kez tatlı olarak değil ana yemek olarak ona sofrada yer ayırdık.

Tabaklar bu akşam onunla dolsun: Ayva dolması tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?