https://tr.pinterest.com/pin/475129829424369535/?lp=true |tr.pinterest.com

Sandığınızdan Çok Daha Kolay: Evde Nar Ekşisi Yapımı

Favorilerime
Ekle

Havalar ufak ufak soğumaya başladı. Dallardan narlar sarkmaya başladı. Sonbaharda arzıendam eden, en şifalı meyvelerin de başında gelen narlar... Tatlı süslemelerinden tutun da pastasına, nar suyundan salatasına kadar narı tek başına tüketmek dışında yapabileceğiniz onlarca tarif var aslında. Hem tatlıların içerisinde hem de tuzluların içerisinde kullanılabilen bu lezzetten dünyanın en enfes soslarından biri de çıkıyor. Kendisi yakından tanıdığınız nar ekşisi! Biraz emekle dışarıdan hazır aldıklarınızdan çok daha lezzetli ve sağlıklı nar ekşileri yapmanız mümkün.

Üstelik nar ekşisi yapmak sandığınız kadar zor da değil. Mevsimindeki narları alın. Evde hazırlayabileceğiniz en enfes, sağlıklı nar ekşisinin yapımını anlatmaya başlıyoruz. Şimdi gelsin nefis kısırlar, mercimek köfteleri, dolmalar... Keyfi bol olsun.

Evde nar ekşisi nasıl yapılır?

Ne kadar nar ekşisi yapmak istiyorsunuz? sorusunu sorarak başlayalım. ''Şişe şişe yapayım, bütün yıl dayansın.'' diyorsanız en az birkaç kasa nara ihtiyacınız var. ''Bana bir kavanoz yeter.'' diyorsanız 5 kilo kadar nar yeterli olacaktır. Tam mevsiminde, ekşisi ve tatlısı kıvamında narlardan yapmanız ekşisinizin tadının daha güzel olmasını sağlayacaktır. Ancak elinizde bu şekilde narlara erişim imkanınız yoksa marketlerde satılan narlarla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ardından bu narlarınızı güzelce yıkayın ve ortadan ikiye bölün. Bu aşamamız pek mühim. Çok dikkatli bir şekilde narların suyunu sıkmamız gerekiyor. Bunun için meyve suyu sıkacağı, elde narenciye sıkacağı, normal sıkacak kullanabilirsiniz. Farklı çözüm önerilerimiz de var. Narlarınızı ayıklayıp rondodan geçirdikten sonra tülbent yardımıyla posasından ve çekirdeklerinden süzdürerek de kullanabilirsiniz. En pürüzsüz kıvamlı ve lezzetli nar ekşisi için bizim önerimiz elde, meyve suyu satan yerlerde kullanılan metal narenciye sıkacaklarından kullanmanız. Ancak diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz.

Ardından sularını sıktığınız narları üzerine bir tülbent oturttuğunuz süzgeçten geçirip tencereye aktarın. Aktardıktan sonra ocağın altını en kısıkta açın. Karıştırarak kaynatmaya başlayın. Nar suyunuz kaynadıkça üzerine tortular birikecektir. Bu tortuları da bir kaşık yardımıyla sık sık alın. Nar suyunuz kaynadıkça katılaşacaktır. Burada kıvamı tamamen sizin damak zevkinize bağlı olarak şekillenecek. Dilerseniz hafif sıvı kıvamlı, dilerseniz de çok yoğun kıvamlı bir nar ekşisi elde edene kadar kaynatma işlemine devam edebilirsiniz.

Ardından yoğunlaşan nar ekşisinizi ocaktan alın ve karıştırarak ılıtın. Ilıttığınız nar ekşisini cam kavanozların ya da cam şişelerin içerisine aktarın. Hava almayacak şekilde, ılık ve serin bir yerde saklayın. Evde yaptığınız nar ekşileri hiçbir zaman dışarıdan aldığınız kadar koyu renkte olmayacaktır, aklınızda bulunsun.

tr.pinterest.com

tr.pinterest.com

Nar ekşinizi salatalarda ve yemeklerde dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık. Keyfi ve lezzeti de bol olsun.

Unutmadan, nar ekşisinin en çok yakıştığı tarifleri merak ederseniz şu yazımıza da bekleriz: Nar Ekşisinin Sadece Salata Sosu Olmadığının Kanıtı 10 Ağız Sulandıran TarifDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?