Sirkeli Poğaça Tarifi

İçindeki Sirke Sayesinde Tazeliğini Kaybetmeyen 13 Kıyır Kıyır Hamur İşi Tarifi

Favorilerime
Ekle

Puf puf kabarmış nefis poğaça tarifleri, yumuşacık ve mis gibi kokan kekler, ağızda dağılan kıvamlarıyla kendilerine hayran bırakan kurabiye tariflerinin uzun süre bayatlamadan kalanları ve özellikle kurabiye, poğaçaların kıyır kıyır olanları, böreklerin yağ çekmeyenleri çok daha makbul.

İşte üzerinden günler geçse de taptaze kalan, ağızda dağılan hamur işlerinin sırrı çoğunlukla içindeki tek bir malzemede saklı ve o malzeme "sirke"den başkası değil!

Birazdan vereceğimiz sirkeli hamur işleri mutfaktaki büyük bir sorunu çözerek daha keyifli çay saatleri vaat ediyor.

Hazırsanız başlayalım.

 • Sirkeli tuzlu kurabiye

Pastanelerden almaya alışık olduğumuz tuzlu kurabiyeleri bu sefer evde yapıyor ve tam kıvamında kurabiyeler elde ediyoruz. Kıyır kıyırlığını ise içindeki sirkeye borçlu.

Pastaneleri kıskandırır: Sirkeli tuzlu kurabiye tarifi

 • Sirkeli poğaça

Tazeliğini uzun süre koruyan bir poğaça tarifi için mutfaktayız bu sefer. Poğaçanın da kıyır kıyırının nefis olduğunun kanıtı olan bu poğaça, çay saatlerinin vazgeçilmezi olacak.

Hep ilk günkü gibi: Sirkeli poğaça tarifi

 • Sirkeli mini börek

Çok çabuk hazırlanan ve mayalanma derdi olmayan hamuru var. Üstelik içindeki sirke sayesinde kızartılırken hiç yağ çekmiyor. Daha ne olsun?

Minik mucizeler: Sirkeli mini börek tarifi

 • Susamlı simit kurabiye

Kandil simitlerinin susamlı olanı diyebileceğimiz bu tarif ağızda dağılıyor, çayın yanına çok yakışıyor. Koca bir tepsiyi bitirme garantili susamlı simit kurabiyeleri çok seveceksiniz.

Gevrek gevrek: Susamlı simit kurabiye tarifi

 • Yumurtasız sütsüz kek

Süt tüketmeyenler, yumurtanın kokusundan hoşlanmayanlar, vegan beslenenlerin de rahatlıkla tüketebileceği bir kek tarifi bu. Lezzeti ise kendinden beklenmeyecek kadar güzel.

Üstelik yumuşacık: Yumurtasız sütsüz kek tarifi

 • Yağ çekmeyen çiğ börek

Eskişehir'in mutfağımıza armağanı çiğ böreğin en güzel haliyle karşınızdayız. Çünkü bu çiğ börek (çi börek) içindeki sirke sayesinde hiç yağ çekmiyor, üstelik kabardıkça da kabarıyor.

Yanında ayranla: Yağ çekmeyen çiğ börek tarifi

 • Tuzlu mini kurabiyeler

Doğum günlerinde, pasta, böreğin yanında servis edebileceğiniz bu tuzlu mini kurabiyeler lezzetini içindeki rezene, çörek otu gibi malzemelerden alıyor. Ağızda dağılmasının sırrını ise artık hepimiz biliyoruz: Sirke!

Minik mutluluklar: Tuzlu mini kurabiyeler tarifi

 • Tam ölçülü mayasız poğaça

Mayasız olduğu için bekletmeden hazırlanan, ölçüsü asla şaşmayan bir poğaça hazırlamaya ne dersiniz? En acemi aşçıların bile yapabileceği bu poğaça tarifi çok da pratik.

Kahvaltıya da olur: Tam ölçülü mayasız poğaça tarifi

 • Fıstıklı lokumlu kurabiye

Kendimizi şımartmak ya da farklı kurabiyelerle misafirlerimizi şaşırtmak istediğimiz günlere özel bir tarifimiz var. Lokumun tazecik dokusunu nefis Antep fıstıklı ve sirkeli kurabiye hamurunun içine saklıyor, gerisini yiyenlerin keyfine bırakıyoruz.

Farklılaşmak isteyenlere: Fıstıklı lokumlu kurabiye tarifi

 • Midye börek

Sunumuyla merak uyandıran, lezzetiyle herkese tarifini sordurtan midye börek çay saatlerinin, misafir ağırlamalarının en havalı konuğu. Ona tabağınızda yer açın.

Görüntüsü yeter: Midye börek tarifi

 • Arapgir pişisi

İsmini Malatya'nın Arapgir ilçesinden alan bu nefis tarif bildiğiniz pişilere benzemiyor. Kabardıkça kabaran, üzerindeki pudra şekeriyle tuzlu pişilerden ayrılan Arapgir pişisi hamurunun içindeki karbonat ve sirkeyle de farklılaşıyor.

Malatya'ya sevgilerimizle: Arapgir pişisi tarifi

 • Bitli kurabiye

İsmiyle merak uyandıran bir tarifte sıra. İçindeki çörekotları sebebiyle ona bitli ismi yakıştırılmış olsa da hafif tadı, yapımının kolaylığı ve hep taze kalmasıyla tüm kavanozları onunla doldurmak isteyeceksiniz.

Tek lokmalık lezzet bombası: Bitli kurabiye tarifi

 • Çıtır tuzlu çubuklar

Çıtır Tuzlu Çubuk Tarifi

Çıtır Tuzlu Çubuk Tarifi

Bu tuzlu çubuklar kum gibi bir yapıya sahip olmasını içerisindeki sirkeye borçlu. İster çay saatinde, ister karnınız zil çaldığında atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz bu çubukları hep evde bulundurmak isteyeceksiniz.

Her eve lazım: Çıtır tuzlu çubuklar tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?