Çilek Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Çilek sirkesi, gülgiller familyasından gelen ve Latince ismi fragaria olan çilek meyvesinden yapılan sirke türüdür. Otsu bir bitki olan çileğin farklı türlerinden yapılabilen çilek sirkesi şifalı özellikleri ile öne çıkar. Çilek sirkesi halk arasında şifalı özellikleri ile kullanılır.

Çilek sirkesi nerede bulunur?

Çilek sirkesi, üzüm ve elma sirkesi gibi çok yaygın bir kullanıma sahip değildir. Yine de çilek sirkesi büyük marketlerde ve şarküterilerde bulunabilir. Bunun yanında gıda satışı yapan internet sitelerinden satıl alınabilen çilek sirkesini aktarlarda bulmak da mümkündür. Organik ürünler satan mağazalarda ve organik ürün pazarlarında çilek sirkesi bulunmaktadır.

Çilek sirkesi nasıl kullanılır?

Çilek sirkesi tatlı bir meyveden yapıldığı için hafif tatlımsı ve ekşi bir tada sahiptir. Diğer sirkeler gibi çorbalarda kullanılan çilek sirkesi, salatalara da eklenir. Çilek sirkesi diğer sirke çeşitleri gibi su ile karıştırılmadan aç karnına içilir.

Sade içileceği zaman bal ile karıştırılarak da içine limon suyu eklenerek tüketilir. Şifalı özellikleri ile haricen de kullanılan çilek sirkesi, doğal cilt maskesi yapımında kullanılır. Aynı zamanda cilt temizlemek için tonik olarak da cilde sürülür.

Evde doğal çilek sirkesi nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Çilek sirkesi tıpkı nar sirkesi ve nane sirkesi gibi evde doğal yöntemler ile hazırlanabilir. Doğal çilek sirkesi yapmak için çileklerin aynı boyda olmaları gerekir ve hormonlu, şekli bozuk çilekler kullanmamaya dikkat edilmelidir. Çilekleri sirke yapmadan önce bakterilerden arındırmak için iyice yıkamak lazımdır.

Aynı zamanda çilekler kavanoza alınmadan önce biraz ezilmeli ve mayalanmayı hızlandırmak için üzerine toz şeker eklenmelidir. Yaklaşık 40 gün bekletilen çileklerden sirke kokusu gelmeye başladığı zaman sirke tüketilebilir. Çilek sirkesi yaparken sirke ışık almayan karanlık bir alanda saklanmalıdır. Bunun yanı sıra çilek sirkesi koyu renk cam bir kavanozun içinde muhafaza edilmelidir.

Çilek sirkesinin faydaları nelerdir?

- Çilek sirkesi virüsleri öldürür. Ağız içinde oluşan yaralara ve deri yaralarına karşı kullanılır.

- Çilek sirkesi vücuda canlılık verir.

- Cilt lekelerine karşı kullanılan çilek sirkesi, akne ve sivilceleri geçirmeye yardımcı olur. Cilt üzerinde akne oluşumuna neden olan mikropları öldürür.

Görselin kaynağı: http://www.beachbody.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?