Üzüm Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Üzümün tanelerinden ve saplarından üretilen üzüm sirkesi, aromatik ve ekşi tadı ile tanınan bir sirke türüdür. Üzüm sirkesi yeşil üzüm, kırmızı veya siyah üzüm gibi farklı üzüm çeşitlerinden yapılır ve koyu bordo bir renge sahiptir. Cilt bakımından farklı sağlık sorunlarına kadar geniş bir alanda kullanılan üzüm sirkesi, genel olarak yemeklere eklenerek tüketilir.

Evde üzüm sirkesi hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Marketlerde hazır satılan üzüm sirkesi evde de kolayca yapılabilir. Ezik, tatsız ve çürümek üzere olan üzümler seçilir. Seçilen üzümlerin arasına üzümlerin sap ve salkım kısımları da katılır. Kavanoza konan üzümlerin üç katı kadar su kavanoza eklenir ve kavanoz hava almayacak bir şekilde tülbentle kapatılır.

Üzümler on beş gün kadar bu şekilde bekletilir ve üzüm sapları yumuşayınca sirke süzülür. Sirkenin sıvı kısmına nohut, ekmek ve tuz gibi malzemeler katılır ve 40 gün dinlendirildikten sonra tüketilmesi gerekir. Üzüm sirkesinin içine kekik veya tarhun gibi baharatlar da katılabilir.

Üzüm sirkesi nasıl kullanılır?

Üzüm sirkesi yemeklere ve çorbalara aromatik tat katmak amacı ile kullanılır. Kekikle birlikte özellikle yeşil salatalara eklenir ve balık yemeklerinin üzerine dökülür. Başta fasulye turşusu olmak üzere pek çok sebze turşusunun içine katılan üzüm sirkesi, asidik özelliği sayesinde, sebzelerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Bunun yanı sıra elma sirkesi gibi sebze ve meyveleri yıkamak için kullanılır.

Şifa amacıyla da tüketilen üzüm sirkesi su ve tarçın ile karıştırılarak açken içilir. Aynı zamanda cilt sağlığı için farklı malzemeler ile karıştırılarak tonik yapılır. Üzüm sirkesi, saç ve vücut bakımı için banyo suyuna katılır ve haricen cilde uygulanabilir. Tıbbı amaçla tüketimi dışında doğal temizlik malzemesi olarak kullanılır.

Üzüm sirkesinin faydaları nelerdir?

- Cilt için oldukça faydalı olan üzüm sirkesi, defne yaprağı ve çiriş otu gibi sivilcelere karşı kullanılır.

- Yemeklerden önce su ile karıştırarak içilen üzüm sirkesi zayıflamaya yardımcı olur.

- Banyo suyunun veya şampuanın içine eklenen üzüm sirkesi kepeği temizlemeye yardımcı olur.

- Su ile karıştırılıp yatmadan önce içilirse uykusuzluk ve yorgunluğa iyi gelir.

- Boğaz ağrılarına ve baş ağrılarına karşı kullanılır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0