https://www.culturedfoodlife.com/the-trilogy/kefir/how-to-make-kefir-cheese-and-whey/comment-page-1/ |culturedfoodlife.com

Bir Daha Asla Dökmeyeceksiniz: Yoğurt Suyu Nasıl Değerlendirilir?

Favorilerime
Ekle

Yoğurt suyunun en az yoğurt kadar hatta ondan çok daha fazla faydası var. Üstelik kullanım alanları da say say bitmiyor diyeceğimiz türden. Bu zamana kadar yoğurdu hep kalıp gibi mayalamaya çalıştıysanız, sulanmasın diye çok çabaladıysanız bu anlatacaklarımızdan sonra kendi isteğinizle sulandırmaya çalışacağınızdan eminiz.

Tıpkı peynir altı suyu gibi yoğurt suyunun da sağlığımıza faydası büyük, kullanım alanları da çok fazla. Hadi gelin döktüğümüz ya da gördüğümüzde mutsuz olduğum yoğurt suyunun nasıl elde edileceğini, nerelerde kullanılabileceğini ve faydalarını hep beraber öğrenelim.

Yoğurt suyu nasıl elde edilir?

Ev yapımı bir yoğurt mayaladığınızda üst kısmında suyu kalmışsa şanslısınız. Suyu kalmamışsa bile suyunu elde etmenin yöntemleri var. Bir temiz tülbenti süzgecin üzerine yerleştirin. Altına da bir kap koyun. Yeni mayaladığınız yoğurdu bu tülbetin üzerine aktarın ve sularının güzelce süzülmesini sağlayın. Ve işte bu kadar... Yoğurt suyunu elde ettiniz bile. Bu suyu şişeye dökerek 1 hafta kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Yoğurt suyunun kullanım alanları

İngilizcede ''Whey'' diyerek geçen yoğurt suyunun hem yemeklerde hem de güzellik sektöründe farklı farklı kullanım alanları mevcut. Öncelikle tariflerdeki kullanım alanlarını anlatalım sizlere. Elde ettiğiniz yoğurt suyunu özellikle hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Kek harcının kocaman kabarmasını sağlayacak, poğaçalarınızın lezzetli ve yumuşacık olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle yoğurt suyu kullanılarak hazırlanmış ekmekler hem daha besleyici hem de yumuşak dokularıyla yiyenlere mutluluk verecek cinsten.

Yoğurt suyunu dilerseniz fermente gıdaların yapılış aşamalarında, özellikle de probiyotik turşuların yapım aşamalarında kullanmanızı öneririz. Probiyotik turşuların nasıl yapıldığı merak edenleriniz varsa onları da şuradan alalım: O Aslında En Eski Turşu Kurma Yöntemlerinden: Probiyotik Turşu Nasıl Yapılır?

Bunların yanında çorbalarınızın içerisinde de kullanabilir, lezzet ve besleyicilik katabilirsiniz. Çorbalarda kullanılan yoğurt suyu o çorbaya kıvam da verecektir. Bunların yanında tavuk, kırmızı et gibi etlerin marinasyonlarında kullanabilirsiniz. Etlerinizin yumuşacık bir şekilde pişmesine de yardımcı olacaktır. Yemek haricinde yoğurt suyunu yüzünüze yoğurt suyu maskesi yaparak sürebilir, nemlendirip daha ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Yoğurt suyu maskesinin nasıl yapıldığı merak edenlerinizi de şuradan alalım: Cildi En Az 5 Yaş Gençleştiren Leke ve Akne Düşmanı Yoğurt Suyu Maskesi

Yoğurt suyunun faydaları

extranews.net

extranews.net

 • Sindirim sistemi problemlerinin çözümüne destek olur.
 • Kemiklerin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlar, ileride kemiklerde oluşabilecek hastalıkların riskini en aza indirir.
 • Vücudu toksinlerden arındırır, daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Tokluk hissi verir, zayıflamaya yardımcı olur.
 • Önemli bir protein kaynağı olduğu için kas gelişiminde önemli bir katkısı vardır. Özellikle spor yapanların kaslarının daha güçlü olmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltır, daha canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.


 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?