Çin Mutfağı Meraklılarını Koşar Adım Mutfağa Götürecek Kadar Nefis 12 Farklı Çin Yemeği Tarifi

Favorilerime
Ekle

Uzak Doğu mutfaklarına meraklı olanlar bilir, Çin mutfağı bir noodle'dan çok fazlasınız ve Çin yemekleri içinde öyle yemekler vardır ki bizlerin de damak tadına çok uyar aslında.

Tam da bunun için size birbirinden farklı ama her biri nefis Çin yemeklerini tanıtacak, bununla da kalmayacak her birinin tarifini tek tek vereceğiz tabii ki. Size düşense bu listeyi bir köşeye not etmek ve canınız farklılık yapmak, sofrada yenlik rüzgarları estirmek istediğinde her birini tek tek denemek olacak.

Çin yemeklerinin ne denli çeşitli ve lezzetli olduğunu bir kez keşfedince zaten her gün birini yeniden ve yeniden yapmak isteyeceksiniz, eminiz.

Sahi, sizin Çin mutfağından en sevdiğiniz yemek hangisi? Cevaplarınızı yorum olarak bırakabilir, Çin mutfağına ait, sizin de sık sık yaptığınız nefis tarifleriniz varsa bize hemen gönderebilirsiniz. "Size nasıl tarif göndereceğim ki?" derseniz hemen şuradan detaylı bilgi edinebilirsiniz: Yemek.com'a Nasıl Tarif Yollanır?

 • Çin mantısı tarifi

Bu kez bir kaşığa 40 mantı sığdırmıyor, neredeyse 1 adet mantıyla bile doyabilecek şekilde porsiyonluyoruz onları. Yapımı bildiklerimizden farklı, lezzetiyse efsane bu Çinli lezzetle hiç vakit kaybetmeden tanışmalısınız.

Bildiğiniz tüm mantıları unutun: Çin mantısı tarifi

 • Ballı susamlı tavuk tarifi

Soya sosu ve balla lezzetlendirilen, üzerinden susamı da eksik edilmeyen nefis tavuk parçaları düşünün... Sadece şu görüntü bile karnınızı acıktırıyorsa ne duruyorsunuz, hemen bu akşam deneyin deriz.

Yapımı da çok pratik: Ballı susamlı tavuk tarifi

 • er fıstıklı ananaslı noodle tarifi

Uzak Doğu mutfakları söz konusu olduğunda aklımıza ilk gelen lezzetlerden biri noodle, kabul edelim. Onun en lezzetli ve en farklı haliyse izlediğiniz bu videoda saklı. Büyük ihtimalle daha önce bir araya getirmeyi hiç denemediğiniz bu lezzetleri birlikte kullanınca çok sevecek...

Her gün yemek isteyeceksiniz, eminiz: Yer fıstıklı ananaslı noodle tarifi

 • General Tso karnabahar tarifi

Çin mutfağının en özel, en sevilen ve en meşhur lezzetlerinden olan General Tso tavuk tarifini aldık, onu bu kez tavukla değil karnabaharla yaptık.

Bu halini de çok seveceksiniz: General Tso karnabahar tarifi

 • Yumurtalı Çin pilavı tarifi

Biz pilavı, içine şehriye, haşlanmış nohut, hadi bilemeniz bezelye gibi malzemeler ekleyerek hazırlamaya alışkınız ama bu seferki pilavımız Çin usulü olacak. "Onların yaptıkları hep lapa gibi, tatsız-tuzsuz oluyor" diyenleri bile lezzetiyle ikna edecek bu sıra dışı pilavla bir an önce tanışın.

Malzemesi bol, lezzeti yerinde: Yumurtalı Çin pilavı tarifi

 • Siyah Çin pilavı tarifi

Eğer "Madem Çin mutfağından bir şeyler yapıyoruz, çok farklı bir tarif olsun" derseniz ve siyah pirinç bulabilirseniz sizi bu özel Çin pilavı tarifimize doğru da alabiliriz. Sofradaki herkesi görüntüsüyle şaşırtacak, lezzetiyle ise hayran bırakacak bu pilav, tek başına gecenin yıldızı olacak.

İlk kez görenler, yiyenler şaşkın: Siyah Çin pilavı tarifi

 • Kıymalı dumpling (Mantı) tarifi

Yine Uzak Doğu mutfaklarının en sevilen, ünü tüm dünyaya yayılmış olan lezzetlerinden biriyle, yani dumpling ile devam ediyoruz. Bakmayın dumpling dediğimize aslında kendisi şöyle büyükçe bir mantı diyebiliriz. Damak tadınıza uygun olarak bu kez kıymayla hazırlanmış olanından üstelik.

Sunumuyla da farkını ortaya koyar: Kıymalı dumpling (Mantı) tarifi

 • Çin Böreği (Spring rolls) tarifi

Pirinç yufkası ile hazırlanan ve içindeki renk renk sebze ile bugüne dek yediğiniz en farklı böreklerden birine dönüşen Çin böreği öyle ünlü ki kendisi dünyanın farklı yerlerinde de sık sık sofralara konuk oluyor, "spring rolls" olarak da anılıyor.

Midenize bahar gibi gelecek: Çin Böreği (Spring rolls) tarifi

 • Yeşil soğanlı Çin gözlemesi tarifi

Çin mutfağından nefis bir hamur işi tarifiyle daha devam ediyoruz! Belki bugüne dek gözlemeyi yeşil soğanla hazırlamayı hiç düşünmemiştiniz ama bugünden sonra işler değişecek.

Tadına varan ondan vazgeçemeyecek: Yeşil soğanlı Çin gözlemesi tarifi

 • Soya soslu balık böreği tarifi

En sevdiğiniz balıkla dolu çıtır çıtır bir börek düşünün... Yapında "Daha önce neden benim aklıma gelmedi" dedirten bir lezzete hazır olun. Balık yemeyenlere bile balığı sevdirecek nefis bir tarif geliyor...

Soya sosunuzu da hazır etmeyi unutmayın tabii: Soya soslu balık böreği tarifi

 • Şans kurabiyesi tarifi

Çin de dahil olmak üzere Uzak Doğu mutfaklarında, hatta kültürlerinde önemli bir yere sahip olan şans kurabiyeleriyle tatlı tatlı sona yaklaşıyoruz. İçine dilediğiniz gibi güzel notlar, dilekler yazabileceğiniz kağıtlar koyarak sürpriz yapabileceğiniz bu kurabiyeler, sevdiklerinize sunabileceğiniz en tatlı hediyelerden üstelik.

Tüm dilekleri okumak için hepsini bir seferde yemek isteyeceksiniz: Şans kurabiyesi tarifi

 • Kombucha (Kombu) çayı tarifi

Kombucha Çayı Tarifi

Kombucha Çayı Tarifi

Biraz da içelim diyor ve sizi son olarak sıra dışı bir içecek ile baş başa bırakıyoruz. Kombucha mantarı (mayası) kullanılarak hazırlanan, çok şifalı olduğu söylenen ve yapımı bir hayli sabır gerektiren bu çay, bildiğiniz gibi son yıllarda bir hayli popüler hale geldi. Eğer siz de evde onu yapmak istiyor ama bir türlü doğru tarifi bulamıyorsanız...

Artık buldunuz demektir: Kombucha (Kombu) çayı tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?