Yanından Sarımsaklı Yoğurdun Eksik Edilmemesi Gereken 15 Sıcak Dolma ve Sarma Tarifi

Favorilerime
Ekle

Zeytinyağlı yaprak sarmaya ya da şöyle ışıl ışıl parlayan enfes bir zeytinyağlı biber dolmaya söyleyecek sözümüz yok tabii ki, önlerinde saygıyla eğiliyor, her fırsatta afiyetle mideye indiriyoruz ama... Bir ana yemek olarak sofraya çıkan, mümkün olduğunca üzerinden sarımsaklı yoğurdu eksik olmayan sıcak sarma ve dolma tariflerine de ayrı bir hayranız, doğruya doğru.

Buzdolabında hep olsun istediğimiz zeytinyağlıların aksine, bir tencereyi henüz sıcacıkken bir oturuşta bitirmek istediğimiz lezzetler onlar bir kere! Kalabalık misafirler ağırlayacağımız zamanlarda da doyurucu bir ana yemek hazırlamak istediğimizde de imdada yetişiyor, tek başlarına, yanlarına hiçbir ekstra yemek sunmaya ihtiyaç bırakmadan sofradaki herkesi doyuruyorlar.

Anlayacağınız, sıcak sıcak servis edilen sarma ve dolma tariflerinin de mutfaklarımızdaki yeri çok başka!

Genelde içine kıyma ya da ufak parçalar halinde kırmızı etler ilave edilen ama yeri geldiğinde lor peyniriyle bile hazırlanabilen bu sıcak sarma ve dolma tariflerini bir köşeye not edin, "Bugün ne pişirsem?" diye düşündüğünüz anlarda gönül rahatlığıyla değerlendirin.

Bu kadar çok ve çeşitli sıcak sarma ve dolmalar hazırlayabileceğinizi belki de hiç bilmiyordunuz...

"Ben yapılışlarını detaylı olarak izlemek istiyorum" diyenlere özel bonusla başlayalım: Karışık kuru dolma

Kurutulmuş patlıcanlar ve biberler el ele veriyor, kıymalı pirinçli enfes bir iç harçla bir araya geliyor... İçinden nar ekşisi ve sumak da eksik edilmeyince ortaya böyle daha sıcacıkken bitiverecek enfes bir tabak, uzun süre tadı damakta kalacak şahane lezzetler çıkıyor.

Yedikçe yenir: Karışık kuru dolma tarifi

 • Etli yaprak sarma

Klasiklerle başladığımız listemizde ilk sıra tabii ki onun! Asma yapraklarını değerlendirmenin en lezzetli yolu olan sarmaların harcını bu kez kıymayla hazırladık, pişer pişmez afiyetle yenecek enfes bir ana yemeğe dönüştürdük.

Zeytinyağlısını unutturur: Etli yaprak sarma tarifi

 • Biber dolması

Sadece iç harcını kaşıklayarak yemek isteyeceğiniz kadar güzel ama nefis, bol etli ve renk renk biberler sayesinde tamamını afiyetle mideye indireceğiniz bir lezzet o. Bir tanesiyle tıka basa doysak da...

Yemeye doyamadıklarımızdan: Biber dolması tarifi

 • Lahana sarması

Kış sebzeleri içinde belki de değeri en az bilinenlerden biri o. Neyse ki böyle enfes bir şekilde dolmaya dönüştürülüyor da herkes onu afiyetle yemeye devam ediyor. Üzerinden de sarımsaklı yoğurdu eksik etmeyince...

Tek başına lahanayı sevmek için güçlü bir neden oluyor: Lahana sarması tarifi

 • Pırasa dolması

Konu az sevilen kış sebzelerinden açılmışken lahanaya rakip olabilecek, ne yazık ki sevmeyeni çok olan sebzelerden biriyle daha devam edelim dedik. Pırasayı herkese sevdirmek için çıktığımız bu yolda tabii ki yolumuz önce enfes bir dolma tarifinden geçti.

Bu tarif sayesinde pırasayı sevmeyen kalmadı: Pırasa dolması tarifi

 • Karalahana sarması

Çorbasından ana yemeğine, Karadeniz mutfağında en sık kullanılan, iyi ki de kullanılan malzemelerden biri karalahana. Bu sayede şöyle enfes bir lezzet yaygınlaştı işte!

Karadeniz mutfağına ne kadar teşekkür etsek az: Karalahana sarması tarifi

 • Kabak dolması

Dolmalar arasında mutfaklara en çok konuk olmayı başaranlardan biri o. Yaz mevsiminin gelmesini iple çektirir, herkese kendini daha ilk lokmadan sevdirir.
Onu sevmeyen var mı: Kabak dolması tarifi

 • Pazı sarması

Pazı yapraklarının değerini bir kat daha anlamamızı sağlayan tariflerden biriyle yolumuza devam ediyoruz. Bu kez içinden nar ekşisi ve sumak gibi lezzetini katlayacak tatları da eksik etmiyoruz.

Kaç tane yediğimizi şaşırıyoruz: Pazı sarması tarifi

 • Lor dolması

Klasiklere kısa bir ara veriyor ve bu kez bolca lor peynir kullanılarak hazırlanan iç harcıyla farkını ortaya koyan, efsane bir lezzete uzanıyoruz.

O bir Erzurum mutfağı harikası: Lor dolması tarifi

 • Patlıcan dolması

Kuru patlıcan dolmasının hem zeytinyağlı hem de etli haline çok alışkınız ama nedense patlıcanın kurutulmamış, taptaze halini dolma yapma fikri hala o kadar yaygın değil. Oysa öyle güzel oluyor ki...

Bir kez yapan bir daha ondan vazgeçemiyor: Patlıcan dolması tarifi

 • Ekşili soğan dolması

Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu mutfaklarında sıklıkla yapılan, yapılışında yöresel farklılıklar olsa da soğanın başrole taşınmış olması nedeniyle her haliyle enfes olacağı garanti bir tarif o.

Hemen bu akşam için hazırlayabilirsiniz: Ekşili soğan dolması tarifi

 • Domates dolması

Sulu sulu domatesler, pirinç, baharatlar ve tabii ki kıyma gibi lezzetlerle tatlandırılmış iç harç ve üzerine gelecek sarımsaklı yoğurtlu enfes sos... Fazla söze gerek var mı...

Ağızlar şimdiden sulandı: Domates dolması tarifi

 • Katıklı dolma

Tencerede yada fırında hazırlanan klasik kabak dolmalarını unutmaya hazırsanız yaklaşın böyle. İnce bulgur ve reyhan gibi alışık olmadığımız efsane bir iç harçla hazırlanan, hem çok pratik hem de çok ekonomik bir şekilde hazır olan bu dolma yeni favoriniz olacak.

Bitlis mutfağından sofranıza geliyor: Katıklı dolma tarifi

 • Kırmızı biber dolması

Kırmızı biberleri daha önce hiç böyle değerlendirmeyi düşünmüş müydünüz bilmiyoruz ama henüz bu lezzetle tanışmadıysanız yeşil dolmalık biberlerin pabucunu dama atmaya hazır olun deriz.

İddiamız lezzetinden: Kırmızı biber dolması tarifi

 • Ayva dolması

Her yıl, ayva mevsimini dört gözle beklemek için tek başına bir neden olacak, rengiyle kalpleri, tadıyla damakları şenlendiren ayva tatlısını bile geri plana itecek enfes bir ana yemek o.

Tabii ki sıcak sıcak yemesi makbul olanlardan: Ayva dolması tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?