Lutenitsa Tarifi

Kahvaltı Sofranızda Reçelleri Bile Geride Bırakıp Başrolü Kapacak 13 Ezme ve Sos Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kahvaltı sofrasının en büyük zenginliği sizce de masanın üzerine konan o renk renk soslar, ezmeler değil mi?

Birçoğumuzun ancak hafta sonları yapmaya fırsat bulabildiği o uzun uzun oturulan kahvaltı sofraları söz konusuysa hele, sofrayı onlarla donatmadan olmaz! Hatta yeri gelir sofrada sadece ekmek ve acuka olması bile yeterli olur, o ekmeğe acukayı süre süre, e tabii bir de sıcacık çayımızdan yudum ala ala doyuruveririz karnımızı.

Eğer siz de bizim gibi düşünenlerdenseniz birazdan tanışacağınız tariflerin her birini tek tek hazırlamak ve her hazırladığınız kahvaltı sofrasına taşımak isteyeceksiniz, eminiz.

En klasik kahvaltı sosu tarifinden tutun en farklısına, en sağlıklısından en pratik şekilde hazırlananına, bu kahvaltılık sos tarifleri ve ezmeler, tek başına kaşık kaşık yemek isteyeceğiniz kadar güzel! Hatta iddiamızı bir adım daha öteye taşıyoruz, bu kahvaltılık soslar, size en sevdiğiniz reçeli bile unutturacak, kahvaltı sofranızın başrolü olacak!

Neden bu kadar iddialı olduğumuza gelirsek, sizi hemen aşağıya alalım, bu tarifleri görünce eminiz siz de bize hak vereceksiniz.

 • Muhammara tarifi

Bugüne dek onu sadece mezelerle doldurduğunuz sofralara konuk ettiyseniz, bir kahvaltı sofranıza dahi konuk etmediyseniz böyle bir lezzete büyük haksızlık yapmışsınız diyor ve sizi güne güzel başlatmaya kararlı nefis muhammara tarifiyle baş başa bırakıyoruz.

Ekmekler kızarsın, gün onunla başlasın: Muhammara tarifi

 • Kahvaltılık sos tarifi

Domates, biber, biraz sarımsak ve maydanoz... Belki hafa içi değil ama hafta sonu geldiğinde uzun uzun yapılan kahvaltılara en çok yakışan isim o.

Sofrada bir o, bir ekmek olsun yeter: Kahvaltılık sos tarifi

 • Kahvaltılık acı sos tarifi

Acı severleri de unutacak değiliz, onlar için, damak tatlarına çok daha uyacak bir halini, şöyle acısını hazırladık, ekmeğe sürmeye de yemeye de doyamadık.

Yanında demlikler dolusu çay biter: Kahvaltılık acı sos tarifi

 • Parmesanlı acı sos tarifi

Klasik kahvaltılık soslardan sıkıldıysanız ya da özel misafirleriniz için şöyle biraz daha havalı, biraz daha farklı bir kahvaltılık hazırlamak istiyorsanız parmesandan destek alabilirsiniz.

Mesela şöyle: Parmesanlı acı sos tarifi

 • Hibeş tarifi

Kahvaltıya çok yakışan o mis gibi kırmızı soslara kısa bir ara veriyor ve lezzetin farklı tonlarını da keşfedelim diyoruz. Kahvaltıdan akşam yemeğine, her öğünde sos ya da meze olarak kullanılabilecek hibeşi ekmeğimize sürüp sürüp yemeye doyamıyoruz.

Antalya mutfağına teşekkürlerimizle diyoruz: Hibeş tarifi

 • Kahvaltılık çemen tarifi

Kabul, içindeki baharatlar nedeniyle sahip olduğu koku kimilerini rahatsız edebilir, bu yüzden her gün değil, çoğunlukla hafta sonu evde yapacağımız kahvaltı sofralarını süsler o ama... Tadına da doyum olmaz!

Artık hazır almayın, evde ellerinizle hazırlayın: Kahvaltılık çemen tarifi

 • Lutenitsa tarifi

Kahvaltılık sos tarifleri arayışımıza bir destek de Balkan mutfağından geldi. Bu kez işin içine patlıcanın da dahil olmasıyla lezzet de kahvaltı keyfi de en az iki katına çıktı.

Sofraya nasıl da yakıştı: Lutenitsa tarifi

 • Acuka tarifi

Biberler domates salçasıyla buluyor, içinden bolca ceviz, sarımsak ve baharat da eksik edilmiyor. Dilerseniz farklı baharatlar da ilave ederek lezzetini katlayabilirsiniz üstelik.

Onu görünce ekmek bile heyecanlanır: Acuka tarifi

 • Fıstık ezmesi tarifi

Rafine şeker kullanmadan, pişirme uğraşına girmeden toplam 20 dakikada şipşak hazırlayabileceğiniz efsane bir lezzet geliyor...

Hazırlarını unutun, karşınızda: Fıstık ezmesi tarifi

 • Fındık ezmesi tarifi

Fıstık ezmesi yaparız da fındık ezmesini atlar mıyız sandınız? Onun da en güzeli evde olur!

Bakınız, yaptık oldu: Fındık ezmesi tarifi

 • Ceviz kreması tarifi

Malzemeleri hazırladıktan sonrası toplam 15 dakikanızı alacak, ardından kavanozlara doldurup her kahvaltı sofranıza ilk önce çıkarmak isteyeceğiniz tatlardan biri olacak.

Kahvaltıda tatlı yemeden duramayanlara: Ceviz kreması tarifi

 • Karamelli elma kreması tarifi

Yapımı diğer tüm kahvaltılık soslara ve ezmelere göre biraz daha zahmetli gibi gözükse de verdiğiniz tüm emeğe değecek, ekmeğinize sürüp yemenin, hatta sadece kavanozdan kaşıklarca alıp tadını çıkarmanın lezzetini başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir lezzet o.

Mutlaka denenmesi gerekenlerden: Karamelli elma kreması tarifi

 • Kestaneli çikolata kreması tarifi

Kestaneli Çikolata Kreması Tarifi

Kestaneli Çikolata Kreması Tarifi

Kendisi kahvaltının en tatlı sonu olmaya şimdiden hazır! Sadece 4 malzemeyle hazırlanması, kestanenin o kendine has tadını ve dokusunu içinde barındırması da cabası.

Aynısını başka yerde bulamazsınız: Kestaneli çikolata kreması tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?