https://www.theartofdoingstuff.com/how-to-fix-salty-homemade-pickles/ |theartofdoingstuff.com

Çözümü Çok Kolay: Çok Tuzlu Turşu Nasıl Kurtarılır?

Favorilerime
Ekle

Kış mevsimi gelince yaz sebze ve meyvelerini, yaz gelince de kışın meyve ve sebzelerine özlem duyuyoruz hep. Bu işi en kolaylaştıran yiyecekler de reçeller ve turşular oluyor. Reçelleri yapması bir tık daha kolay ama turşular sabır ve emek istiyor. İçerisine koyduğunuz sirke ya da limonun oranından tuzuna, daha uzun süre dayanması için eklediğiniz ekstra malzemelerde kurduğunuz kaba kadar turşunuzun lezzetini etkileyen birçok faktör var. Ama işin en önemli sırrı kullanılan tuzun miktarında saklı.

Turşunuzu binbir emekle kurdunuz, sabırla beklemeye başladınız. Her şey yolunda göründüğünde, zamanı geldiğinde de turşunuzun lezzetine baktınız. Ancak turşunuz inanılmaz tuzlu. Suyun içerisinde bekletip tuzunun gitmesini sağlamaya çalıştınız ancak bu defada tüm tadı kaçtı. Peki bu durumlarda ne yapılması gerekiyor? Kalıptan çıkmayan kekleri, şerbetini çekmeyen tatlıları, tutmayan yoğurtları kurtardığımız gibi gelin şimdi de çok tuzlu olan turşularımızı kurtaralım.

Çok tuzlu turşu nasıl kurtarılır?

Turşunun tuzunun çok fazla kaçtığı durumlarda yapılan başlıca hatalardan biri turşunun tuzunun çıkması için suyun içerisine koymak. Suyun içerisine koyduğunuzda ve suyunu sık sık değiştirdiğinizde hem lezzeti bozulacak hem de kıvamı beklediğiniz gibi olmayacak ve uzun süre dayanmayacaktır. Bu nedenle turşunuzun tuzunun çok fazla olduğunu fark ettiğiniz anda turşunuzun tamamını derin bir kabın içerisine boşaltın. Yeni ve temiz bir turşu kavanozunun tabanına lahana ilave edin. Lahanaların üzerine turşunuzun tanelerini süzdürerek aktarın. Ardından turşunun suyundan bir kısmını ilave edin. Üzerine biraz da su ekleyin ve yeniden ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde birkaç hafta daha bekletin. İçine koyduğunuz lahana sayesinde tuz oranı dengelenecektir.

Bir başka püf noktası ise çok tuzlu olan turşunuzun içerisine elma ilave etmekte saklı. Çok tuzlu olan turşunuzun içerisine elma ilave ederek ve yukarıda anlattığımız şekilde yeni bir kavanoza aktararak da kurtabilirsiniz. İçerisine 1 avuç kadar nohut ilave ederseniz de tuzluluk oranını azaltmanıza yardımcı olur.

thepioneerwoman.com

thepioneerwoman.com

Bunlar dışında tuzluluk oranını azaltmak amacıyla içerisine patates ya da ekmek de ilave edebilirsiniz. Ancak patates nişastalı bir sebze olması nedeniyle turşunuzun suyunu bulandırabilir ve lezzetini kötü etkileyebilir. Ekmek tuzunu almaya yardımcı olur ancak içinde eriyeceği için beklediğiniz gibi bir sonuç alamayabilirsiniz. Aklınızda bulunsun.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

AYŞE ARABACI26 Eylül 2019 10:40
ELMA DİLİMİNİ DENEDİM İYİ SONUÇ ALDIM.YİNE TUZLU OLUYOR AMA ESKİ HALİNE ORANLA CİDDİ FARKEDİYOR.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?