ali-nazik-yemekcom

Yurdun Her Yerinden Mis Gibi Kokular Yükselten 11 Yöresel Kebap Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kabul edelim, yemek konusunda çok ama çok şanslıyız. Zira hemen her yörenin kendine özel nefis tarifleri, harika lezzetleri var ve tam olarak bu yüzden Türk mutfağı dünyanın en güzel mutfaklarından biri.

Ete çok düşkün bir millet olmamızın getirisi olarak da birçok yöresel kebabımız var. İşte buradan yola çıkarak en nefis, en farklı yöresel kebap tariflerini bir araya getirdik. O güzel şehirlere her canınız çektiğinde gidemeseniz de evde yapıp sevdiklerinizle paylaşın istedik.

Hazırsanız nefis bir sofra kurmak için sıvıyoruz kollarımızı... Buyursunlar.

 • Alinazik kebabı

En zengin mutfağa sahip şehirlerimizin başında gelen Gaziantep ile başlıyor yolumuza. Antepli Alinazik ustalarına sevgilerimizi yolluyor, bu nefis lezzeti evde yapabilmeniz için tarifimizi aşağıya bırakıyoruz.

En az baklavası kadar güzel: Alinazik kebabı tarifi

 • Manisa kebabı

Gaziantep'ten daha batıya doğru ilerliyor ve sadece yolunuz Manisa'ya düştüğünde yediğiniz nefis Manisa kebabını artık evde de kolayca yapabilin istiyoruz. Çünkü bu lezzeti herkes tatmalı.

Kaç porsiyon istersen: Manisa kebabı tarifi

 • Balaban kebabı

Bize çiğ börek gibi bir lezzeti armağan eden Eskişehir'deyiz şimdi de. Eskişehir'in yerel lezzeti balaban kebabını ev usulü yapıyor ve "Akşam ne pişirsem?" derdine son veriyoruz.

Yok böyle bir güzellik: Balaban köftesi tarifi

 • Tokat kebabı

Orijinali odun ateşinde yapılsa da onu evinizde fırında da çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik her damak lezzetine uygun ve sandığınızdan çok daha kolay.

Ziyafet var: Tokat kebabı tarifi

 • Tepsi kebabı

Türkiye'nin gastronomi merkezi Hatay'dan çıkan en nefis tariflerden biri bu. Bir tepsiye ne kadar fazla lezzet sığabildiğinin kanıtı olan tepsi kebabını evde yapınca onu çok daha fazla seveceksiniz.

Bir tepsi mutluluk: Tepsi kebabı tarifi

 • Testi kebabı

Gidenin büyülenmeden dönemediği Kapadokya'nın geleneksel lezzeti testi kebabıyla tanışın. Testinin boğum yerine çekiçle vurulduğunda üst kısmı kırılarak servis edilen testi kebabı çok ama çok özel bir tarif.

Kalpler kırılmasın: Testi kebabı tarifi

 • Çökertme kebabı

Muğla'nın güzide beldesi Bodrum'u sadece tertemiz denizi, uzun plajları, insanın içini ısıtan güneşiyle hatırlıyor ve seviyorsanız yanılıyorsunuz. Zira çökertme kebabı Bodrum'u sevmek için başlı başına bir sebep.

Bodrum'u özleyenlere: Çökertme kebabı tarifi

 • Oruk kebabı

İnce bulgur ve rendelenmiş soğanla hazırlanan, yağlı kuzu kıymasıyla bütünleştiğinde enfes bir lezzete dönüştüren Oruk kebabı Kilis yöresine ait mutlaka denenmesi gereken bir tarif.

Adana'yı kıskandırır: Oruk kebabı tarifi

 • Abant kebabı

Patlıcanla etin aşkı Abant yöresinde farklı bir anlam buluyor. Et, soğan, biber, mantar ve domatesle hazırlanan, üzerinde eriyen kaşarıyla şov yapan Abant kebabına bayılacaksınız.

Şimdi karnıyarık düşünsün: Abant kebabı tarifi

 • Manisa bohça kebabı

Listenin başında uğradığımız Manisa'ya bu sefer farklı bir kebap tarifiyle konuk oluyoruz. Bezelyeli et sotenin kreple bohçalanıp beşamel sosla taçlandırıldığı bu kebap en az Manisa kebabı kadar nefis.

Lezzet dolu bohçalar: Manisa bohça kebabı tarifi

 • Adana kebap

Adana Kebap Tarifi

Adana Kebap Tarifi

En sevilen, en fazla tüketilen milli kebabımızı ise en sona sakladık. Adana mutfağından çıkan en güzel şeylerden biri olan Adana kebap bu tarifle evinizi ocakbaşına çevirmeye kararlı.

Onsuz olmaz: Adana kebap tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?