Kabak Çintmesi Tarifi

Sıcak Günlerde Mutfakta Geçirdiğiniz Zamanı Kısaltan 22 Pratik Yaz Yemeği

Favorilerime
Ekle

Hava sıcak, çok çok sıcak.

Öyle mutfağa girip saatlerce ocak, fırın başında yemek yapmak eskisi kadar keyifli olamayabiliyor, farkındayız. Hemen pratik bir şeyler hazırlamak ama aynı zamanda da mükellef sofralar kurmak istiyoruz.

İşte bu pratik yaz yemekleriyle bu mümkün. Sizi mutfakta sıcakta zora sokmayacak ama aynı zamanda yaza yakışır enfes yemekler hazırlamanızı sağlayacak bu tarifleri çok seveceksiniz.

 • Kısır tarifi

Bulgur zaten başlı başına ekonomikliği, lezzeti ve kolayca hazır olmasıyla mutfakta hayat kurtaran bir malzeme. Onun kısıra dönüşen haliyse hem yaz sofralarına çok yakışıyor hem de bir kasesi bile tıka basa doyurmaya yetiyor.

Uğraştırmadan hazır oluyor: Kısır tarifi

 • Fırında mücver tarifi

Yazın en güzel sebzelerinden kabağın her halini severken onu sofralarımıza davet etmemek olmazdı. Üstelik ocak başında bekleme derdi yok, kızartmanın yaz sıcaklığında verdiği o ağırlık yok; çünkü bu mücver fırında pişiyor.

Hafiflik garantili: Fırında mücver tarifi

 • Türlü tarifi

Pazar alışverişinizi yaptıktan hemen sonra mutfağa bekleniyorsunuz, çünkü bu yaz sebzelerinin renklilik ve sağlık kattığı türlü tarifi öğle ve akşam yemeklerinizin yıldızı olacak.

Yanında yoğurtla: Türlü tarifi

 • Kabak çintmesi tarifi

Özellikle Antalya mutfağında kendine sık sık yer bulan, mevsimin en taze isimlerinden kabağın başrolü kaptığı bir yemek bu. Henüz kabağı hiç böyle pişirmeyi denemediyseniz...

Şimdi tam sırası: Kabak çintmesi tarifi

 • Fasulye kızartması tarifi

Taze fasulyenin mevsimiyken onu pek bilinmeyen bir haliyle balkona kurduğumuz yaz sofralarına davet ediyoruz. Fasulye kızartması, patlıcan ve kabak kızartmasının pabucunu dama atacak kadar leziz.

Ilık yaz gecelerine eşlik etsin: Fasulye kızartması tarifi

 • Yumurtalı ot kavurma tarifi

Taptaze otlar bir araya geliyor, tavada hafifçe kavrulduktan sonra üzerlerine bir de yumurta ekleniyor. Ortaya tam da yaz sofralarına yakışır şöyle mis kokulu, doyurucu ama bir o kadar da hafif bir lezzet çıkıyor.

İşte bu: Yumurtalı ot kavurma tarifi

 • Fırında kaşarlı mantar tarifi

Bazı lezzetler için saatlerinizi vermeniz gerekmez. Öyle güzel tarifler var ki siz göz açıp kapayıncaya kadar hazırlanıyor ve masaya geliyor. Tıpkı fırında kaşarlı mantar gibi...

Ah o kaşarların erimesi: Fırında kaşarlı mantar tarifi

 • Yoğurtlu kabak salatası tarifi

Sizin de salata deyince aklınıza hemen bol marullu, karın doyurma konusunda pek de yetenekli olmayan salatalar geliyorsa henüz onunla tanışmamışsınız demektir. Hazır kabakların tam da zamanıyken bu lezzeti bir an önce yemeğe davet edin.

Tek başına tıka basa doyurabilecek hafiflik: Yoğurtlu kabak salatası tarifi

 • Fırında kızartma tarifi

Kızartma aslında genel olarak bol yağ kullanılarak hazırlanan bir pişirme yöntemi olsa da biz bu kez onu neredeyse aynı tadı verdiği için kullandık. Sebzeleri fırında, adeta kızartılmışçasına çıtır çıtır bir lezzete kavuşturduk.

Hem hafif hem de pek pratik oldu: Fırında kızartma tarifi

 • Labne peyniri dolgulu domates tarifi

Domatesler sulu suluyken onları harika bir aperatife çeviriyoruz. Hem pratik, hem de hafif bir tarif arayanlara müthiş bir alternatif labne peyniri dolgulu domates.

Sunumu da müthiş: Labne peyniri dolgulu domates tarifi

 • Patlıcan pane tarifi

Yazın buzdolabından çıkarıp soğuk soğuk yediğimiz patlıcan kızartmalarının yerini bu sefer patlıcan pane ile dolduruyoruz. Hem farklı, hem de her öğüne çok yakışıyor.

Hemen denemeli: Patlıcan pane tarifi

 • Girit usulü kabak tarifi

Uğruna aşk şarkısı yazılası bir tarif Girit usulü kabak. Bir kere çok az malzemeli, sonra hem tadı enfes hem de sunumu çok havalı. Kabağı hiç böyle görmemiştiniz.

Çok güzelsin: Girit usulü kabak tarifi

 • Sebzeli güveç tarifi

En başta söyledik, yaz sıcaklarında tencere başında uzun uzun yemek karıştırmak pek de cazip bir seçenek değil. Tam da bu yüzden yine sözü fırına bırakıyor, sebzeleri ona emanet ediyoruz.

Tabii ki yine güvenimizi boşa çıkarmıyor: Sebzeli güveç tarifi

 • Bulgur salatalı patlıcan tarifi

Bostan patlıcanları ikiye bölüyor, her bir parçasını porsiyonluk çanaklara dönüştürüyoruz. İçine koyduğumuz bulgur salatasıyla doyuruculuğu da garantileyen bu tarifi tüm yaz sofranızdan eksik etmek istemeyeceksiniz.

Bağımlılık yapar: Bulgur salatalı patlıcan tarifi

 • Barbunyalı taze fasulye tarifi

Kurusunu da bol bol kullandığımız için aslında tüm yıl değerlendirebildiğimiz barbunyalar şu sıralar bulabileceğiniz en taze halleriyle tezgahlarda. O yüzden onunla sadece zeytinyağlı barbunya yemeği hazırlayıp geçmek olmaz, şöyle mevsimin en taze isimlerinden taze fasulyeyle de onu bir araya getirmeli.

Biz denedik, nefis oldu: Barbunyalı taze fasulye tarifi

 • Ton balıklı makarna salatası tarifi

Makarnasız gün geçiremeyenlerin imdadına yaza en çok yakışan makarna tarifi geldi. Ton balığıyla zenginleştirdiğimiz bu makarnayı çocuklar da çok sevecek.

Denizden babam çıksa: Ton balıklı makarna salatası tarifi

 • Ton balıklı salata tarifi


Ton balığı konservelerinin pratikliğini öyle tek bir tarifte kullanmakla yetinemeyenlerdenseniz artık klasikleşen lezzetler arasında yerini sağlamlaştıran nefis bir salata da fena olmaz deriz.

Doyuran salata: Ton balıklı salata tarifi

 • Tavuklu patlıcan oturtma tarifi

Patlıcanın ana yemek kategorisinde tavukla birlikte sofraya teşrif ettiği bu tarif daha önce yediğiniz hiçbir şeye benzemiyor. Öyle değişik, öyle lezzetli.

Çok yakıştı: Tavuklu patlıcan oturtma tarifi

 • Zeytinyağlı bezelye tarifi

Bezelyeyi sadece kıymalı ana yemek olarak düşünmek ona haksızlık olur. Zeytinyağlı halini deneyince hemen her gün yemek isteyeceğiniz bu enfes tarif sıcak yaz günlerine ilaç gibi gelecek.

En taze haliyle: Zeytinyağlı bezelye tarifi

 • Kaşkarikas tarifi

Yaz demek bolca kabak yemeğinin tadını çıkarmak demek ama bu kez ufak bir değişiklik yapıyor, kabağın kabuklarını başrole taşıyoruz. "O nasıl olacak?" diye düşünenleri, hatta bu fikri tuhaf bulanları hemen kaşkarikası yapmaya davet ediyoruz. Deneyince neden bu kadar iddialı olduğumuzu anlayacaksınız.

İddiamız lezzetinden: Kaşkarikas tarifi

 • Karpuz salatası tarifi

Tatlı niyetine dahi yiyebileceğiniz, ferahlama garantili bir tarif karşınızda! Kendisi bu yazın favorisi olacak.

Sunumu da pek sevimli: Karpuz salatası tarifi

 • 3 malzemeli dondurma tarifi

Üç Malzemeli Dondurma Tarifi

Üç Malzemeli Dondurma Tarifi

Peki ya canınız aniden mis gibi bir dondurma yemek isterse? Onun da kolayı var...

Şipşak hazır: 3 malzemeli dondurma tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?