Hangi Ot Hangi Yemeğe Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Mutfakta, sık kullanılan kurutulmuş otlardan bulundurmak istenebilir ancak kişniş gibi bazı otları taze tüketmek daha iyidir. Bu tür otları buzdolabında saklayarak birkaç gün içinde tüketebilirsiniz. Diğer otları ise taze ya da kurutulmuş alabilirsiniz. Taze otlar, kurutulmuş otlara göre daha canlı, taze ve hafif bir tada sahiptir.

Eğer tarifte bir yemek kaşığı kurutulmuş ot kullanmanız isteniyorsa taze olanından iki yemek kaşığı kullanmanız gerekir.

Kurutulmuş otlardan daha çok lezzet elde etmek istiyorsanız yemeğin içine atmadan önce eliniz ile ezin.

Fesleğen

Akdeniz mutfağının temel malzemelerinden biridir, özellikle İtalyan ve Fransız mutfağında çok kullanılır. Domates, yumurta, kümes hayvanları eti, makarna, balık ve sirkeli salata sosuna yakışır.

Defne yaprağı

Kurutulmuş yapraklarını yahniler, çorbalar, buğulamalar, salamuralar ve fırın tavalar gibi uzun süre pişirilen yemeklere koyulur. (Yemeği servis etmeden önce defne yaprağı yemekten çıkarıp atılır.)

Frenk maydanozu

Balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurtalar, tavuk, domates, kuşkonmaz, sakız kabağı, patlıcan ve otlu tereyağı ile birlikte kullanılır.

Frenk soğanı

Krema sosları ya da çorbalara konulabilir. Tavuk, yumurta, kabuklu deniz ürünleri ya da marine edilmiş salatalara kullanılır veya süzme peynirin üstüne serperek tüketilir.

Kişniş

Kurutulmuş olan kişniş taze olana göre daha soluktur. Meksika ve Asya mutfağına özgü yemeklere kullanılır. Özellikle pirinç, balık eti ya da salsa ve guacamole soslarına yakışır.

Dereotu

Tohumlarını turşu yapımında kullanılır; yapraklarını ise balık, kabuklu deniz ürünleri, tavuk, omletler ve salatalarda kullanılır.

Mercanköşk

Hemen hemen tüm sebze yemeklerine koyabilirsiniz.

Nane

En yaygın olan çeşitleri bahçe nanesi ve kıvırcık nanedir. Taze meyveler, soğuk meyve çorbaları ve sosları ve soğuk çaylar ya da mojito
ile birlikte nefis olur.

Keklik otu

İtalyan ve Yunan mutfağına özgü yemeklerin yapımında kullanılan bir malzemedir. Az bir miktar kullandığınız sürece kümes hayvanları eti, domates sosları, yumurtalar ve sebzeli yahnilere lezzet katar.

Maydanoz

Taze hali kurutulmuş olana tercih edilir. Çok amaçlı kullanılan bir ottur ve servis tabağı süslemek için de kullanılır.

Biberiye

Izgarada pişen kırmızı etler için, özellikle kuzu eti için mükemmeldir. Otlu ekmek ve salamura yapımında kullanılır. Ayrıca zeytinyağını tatlandırmak için kullanılır.

Ada çayı

Kümes hayvanları dolması, balık ve tavuk eti ile yapılan pate ve otlu tereyağı yapımında kullanılır.

Zahter otu

Kış ve yaz mevsimlerinde iki farklı çeşidi yetişir. Taze ya da kurutulmuş fasulye salatalarında, balık ve kabuklu deniz ürünleri yemeklerinde, omletlerde, pirinç yemeklerinde kullanılır. Ayrıca domates, patates ve kuşkonmazın üstüne serperek kullanabilirsiniz.

Tarhun

Hollandez sosunu bearnaise sosuna çeviren bir ottur. Tavuk, kuzu eti, dana eti, balık, ve kabuklu deniz ürünleri ile de deneyebilirsiniz.
Beyaz sirke ve sıcak ya da soğuk patatese tat katmak içinde kullanabilirsiniz.

Kekik

Sebzelere, kırmızı ete, kümes hayvanları etine, balık etine, çorbalara, yahniler ve kremalı çorbalara ilave edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?