Baharatlar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Baharatlar, bitkilerin kök, tohum, kabuk, tomurcuk ve meyvelerinden elde edilir. Genellikle kurutulmuş olarak satılır. Kuru ve serin bir yerde saklanmalı ve 6 ila 10 ay içinde tüketilmelidir.

Öğütülmemiş tane karabiber, muskat, kabuk tarçın, kimyon tohumları, kişniş otu tohumları öğütülmüş olan şekillerine göre daha lezzetli ve aromatiktir. Bu nedenle ihtiyaç halinde bir kahve değirmeni ile baharatlar öğütülerek kullanılmalıdır.

Öğütülmemiş baharatları bez torbalarda saklayabilir ve gerektiğinde yahnilere, çorbalara, turşulara, et ve sebze yemeklerine koyabilirsiniz.

Yenibahar

Tarçın, muskat ve karanfil tadında bir baharattır. Tatlı ve kokulu yemeklere konur. Pate, köfteler, meyveli tartlar, zencefilli ekmeklerin yapımında kullanılan bir baharattır.

Frenk kimyonu

Çavdar ekmeği ve bazı peynirlerin yapımında ana malzeme olarak kullanılır.

Kakule

Hamur işleri ve bal kabaklı tart ile mükemmel bir uyumu vardır. Garam masala yapımında kullanılan ana malzemelerden biridir.

Arnavut biberi ya da kırmızı biber

Birçok chili biberi çeşidinin karışımı olan toz ve acı bir baharattır. Yemeklere kullanırken az miktarda koyulmalıdır.

Kırmızı toz biber

Kurutulmuş çili biberi, kimyon, keklik otu, sarımsak, kişniş ve karanfilin karışımından oluşan acı bir baharattır. Kırmızı ete, fasulye soslarına, barbekü soslarına ve chili yemeğine ilave ederek kullanılabilir.

Tarçın

Tatlı ve kokulu olan bu baharat tropikal bir ağacın kabuğundan elde edilir. Meksika çikolatası, mole sosu ve hamur işi yapımında kullanılır.

Karanfil

Tatlı ve kokulu yemeklere yoğun bir tat katar; az miktarda kullanmaya dikkat edilmelidir.

Kişniş otu

Tohumları turşu yapımında; tozu ise sosislerde ve hamur işlerinde kullanılır.

Kimyon

Orta Doğu, Asya ve Güney Batı ABD mutfağının temel malzemelerindendir.

Köri tozu

Bir düzine farklı ot ve baharattan oluşan bir karışımdır. Kuzu eti, pirinç ve sebze sotelerine ilave ederek kullanabilirsiniz.

Zencefil

Asya mutfağının ana malzemelerindendir. Baharatlı ve zencefilli ekmeklere de konulabilir. Öğütülmüş olarak ya da rendelenmiş olarak kullanabilirsiniz.

Muskat

Beyaz soslara ve tatlı soslara ilave edilir. Eggnog üstüne serpilir, meyveli ve kabaklı tartlar ve baharatlı keklere konulur. Taze olarak ve rendeleyerek kullanılmalıdır.

Biber

Acı, tatlı ve tütsülenmiş olan çeşitleri vardır. Dip soslara, kremalı salatalara, salata soslarına, yahnilere, et sotelere, tavuk ve balık etlerine renk ve tat katar.

Tane karabiber

Hemen hemen bütün acı yemeklerde karabiber vardır. Beyaz biberi kremalı soslar ve beyaz renkli yemeklerde kullanılır. Diğer karabiber çeşitleri ise diğer yemekler için kullanılır.

Safran

Dünyanın en pahalı baharatıdır. Toz ya da iplikçikler halinde satılır. Az bir miktarı gıdalara renk ve koku vermek için yeterli olur. Paella ve Bouillabaisse gibi Akdeniz mutfağına özgü yemeklerin ana malzemesidir. Kremalı soslar ve pirinç yemeklerine zengin bir sarı renk verir.

Zerdeçal

Sarı-turuncu renkli bir toz baharat olup oldukça yoğun bir aroması ve acı bir tadı vardır. Amerikan usulü hardala rengini veren baharattır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?