kek-neden-soner

Tam Kıvamında Kalması İçin Mutlaka Bilmeli: Kek Fırından Çıkarınca Neden Söner?

Favorilerime
Ekle

Yazın kurulan kocaman sofraların hafif lezzeti olarak tam köşeden göz kırpar bize. Yaz meyveleri ne de çok yakışır keklere. Soğuk meyve sularının, sıcacık demli çayların en sevilen eşlikçilerinden biri olur. Havalar soğuyup yağmurlar kendini göstermeye başlayınca da bol baharatlı, kış meyveli kekler alır yerini. Evdeki fırından mis kokulu, sıcacık tarifler çıkar. O yüzden keklerin mevsimi de zamanı da pek yoktur. Onlar her mevsimde her durumda tüm lezzetleriyle eşlikçimiz oluverirler. Keklerin en puf puf kabaranı, kalıptan muhteşem şekilde çıkanı makbul. Kimi zaman keklerimizi fırına atıp kocaman kabardıklarını görüyoruz, fırından çıkardığımız gibi de sönüyorlar. Öyle güzel kabaran kekler neden söner diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hadi gelin size nedenlerini anlatalım. Bu püf noktalarıyla da keklerimizin sönmesini engelleyelim.

Kek fırından çıkarınca neden söner?

Kekinizin ne kadar kabaracağı, kabartıktan sonra sönüp sönmeyeceği kek tarifinize, fırının pişirme performansına ve kullandığınız malzemelerle bağlantılı diyebiliriz. İlk önce malzemelerin kabarmaya ve sönmeye olan etkisine değinerek başlayalım. Keklerinizi yaparken kullandığınız malzemelerin aksi belirtilmediği takdirde oda sıcaklığında olması şart. Çok soğuk kullanılan malzemeler kekin yapısında sorunlar yaratabiliyor. Kekiniz çok kabarmayabiliyor ya da çok kabarsa da iç kısmı tam kıvamında pişmediği için fırından aldığınızda sönebiliyor. Bunun önüne geçmek için kek yapmaya başlamadan önce kek malzemelerinizi tezgaha çıkarın ve ılınmaya bırakın.

kek-neden-soner1

Bir diğer önemli nokta ise kek tarifinizin ta kendisi. Bazı kek tariflerinde yumurta beyazları ve sarıları ayrı ayrı şekillerde çırpılıp birleştiriliyor. Bu kek tariflerinde önemli olan unsur, yumurta beyazlarını harca ilave ederken söndürmemek. Sönmemesine özen gösterseniz bile kimi zaman bu kek tarifleri içindeki un miktarı fazla geldiği için malzemeleri taşıyamayıp hacmi küçülebiliyor. Fırında kocaman kabaran kekiniz sönebiliyor. Bu nedenle un miktarına böyle keklerde çok özen gösterin ve unu mutlaka birkaç kez eleyerek ilave edin. Keklerinize gereğinden fazla kabartma tozu koymayın. Gereğinden fazla koyduğunuz kabartma tozları ya da farklı kabartıcı maddeler kekinizin birden bire kabarıp, fırından aldığınız gibi de sönmesine neden olabilir. O yüzden elinizden geldiğince tariflere bağlı kalmaya özen gösterin. Bazı kek tarifleri de doğası gereği hacmi küçülen kek tariflerinden oluyor. Eğer kek tarifiniz böyle bir tarifse hiç canınızı sıkmayın. İç kıvamı enfes olacaktır. Fırın sıcaklığı ve oda sıcaklığı birbirinden farklı olduğu için havayla teması nedeniyle bu tarz durumlarda yaşanabiliyor. Bunun önüne geçmek için ise birkaç yöntem var. Kek pişince fırının kapağını ilk birkaç dakika açmamak, ardından hafif aralık bırakarak hava çıkışını sağlamak gibi.

kek-neden-soner2

Bir diğer sorun ise fırınlarımızın pişirme perfomansı ve kekleri fırına kaç derecede verdiğimiz. Kek tariflerinde genel olarak önceden ısıtılmış fırına keklerinizi vermeniz söylenir. Eğer tarifinizde verilen derecenin dışına çıkar ve çok yüksek sıcaklıkta bir fırına kekinizi verirseniz malesef kekinizin birden bire kabarıp aniden sönmesine neden olursunuz. Bir diğer sıkça yapılan hata ise kek pişerken fırının kapağını sık sık açmak ve bıçak gibi cisimler batırmak. Kekleriniz pişerken fırının kapağını açmamaya özen gösterin.

kek-neden-soner3

Pişirme süresinin bitimine doğru kürdan batırarak pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Bıçak gibi sert ürünler batırmayın. Bu da kekinizi söndürür. Kekiniz piştikten sonra fırının içerisinde uzun süre bırakmamak da oldukça önemli. Kekleri uzun süre fırının içerisinde bıraktığınız durumlarda ne yazık ki sönmelerine neden olursunuz. Yine yukarıda da anlattığımız gibi fırının kapağını hafif açık bırakıp tüm havanın çıkmasını sağladıktan sonra kekleri fırından almak en güzeli.

Bu yöntemlere çok dikkat edin. Kekleriniz hiç sönmesin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?