Artık Hep Bu Yöntemi Kullanacaksınız: Sarma En Pratik Nasıl Sarılır?

Favorilerime
Ekle

Davet sofralarının olmazsa olmazı yaprak sarmalar... Bazı tariflerde içine bolca baharat ve kuş üzümü konularak tatlı bir şekilde hazırlanır, bir assolist edasıyla sofraya getirilir. Bazı yörelerimizde de bol ekşili hali yapılır, harcının içerisine salça konur, tatlı baharatlar ilave edilmez. Hangi tarifle yaparsak yapalım yaprak sarmaların lezzeti hep şahane! İşin en göz korkutan kısmı ise yaprakları sarmak. İlk kez deneyecek olanlar ''acaba sarabilecek miyim?'' diye tedirgin olabiliyor. Bazen de yapraklar sıkıca sarılmadığı için pişerken pirinçler fazlaca şişip şekillerinin bozulmasına neden olabiliyor. Bazen bilenler bile fazla vakit alacağı düşüncesiyle sarma yapmıyor. Gelin hem zamandan kazandıran hem de şekillerinin bozulma riskini minimuma indiren bir yöntemle tanıştıralım sizi.

Sarma en pratik nasıl sarılır?

buzdolabi-posetinde-yapraksarma1

Sarma içlerinizi dilerseniz çiğden, dilerseniz pişirerek hazırlayın. Dilerseniz bol baharatlı, hafif tatlı, dilerseniz de ekşili bir harcınız olsun. Eğer salamura yaprak kullanacaksanız, sarma sarmadan 30 dakika- 1 saat önce suyun içerisine koyup bekletmenizi öneririz. Bu sayede fazla tuzu çıkmış olacaktır ve sarmanız aşırı tuzlu olmayacaktır. Ardından bir kesme tahtasının ya da düz bir yüzeyin üzerine buzdolabı poşetini serin. Poşetin üst kısmına yaprağı yerleştirin.

buzdolabi-posetinde-yapraksarma2

Yaprağın kalınlığına ya da boyutlarına göre içerisine iç harcını yerleştirin. 1,5 çay kaşığı kadar iç harç genel olarak yeterli olacaktır. Sarmanızın pişerken çok şişip patlama riskini de azaltır. Ardından yaprağınızın kenarlarını içe doğru katlayın. Yaprağın üst kısmını da içe katlayın. Ardından buzdolabı poşetinin üst kısmını yaprağın üzerine örtün. Sert bir yüzey kazıyıcı ya da spatula yardımıyla sabitleyin ve alttan buzdolabı poşetini yavaşça çekin. Böylece sarmanız kolaylıkla sarılmış olacaktır.

buzdolabi-posetinde-yapraksarma3

Tüm yaprağa bu işlemi uyguladıktan sonra tencerede yan yana hafif boşluk kalacak şekilde dizin. Sarış aşamasının detaylı videosunu da sizler için şuraya bırakalım: Buzdolabı Poşeti ile Yaprak Sarma Bu yöntemi kullanarak kolaylıkla yapraklarınızı sarabilirsiniz. Hepsinin boyut ve şekilleri de birbirine benzer olacaktır. Üzerine pişirme taşı ya da bir tabak kapatarak pişirmeye bırakabilirsiniz.

kolay-yapraksarma

Sarmalarınız piştikten sonra servise hazır. Birbirinden nefis ve farklı yaprak sarma tarifleri için de sizi şuradan alalım. Şimdiden ellerinize sağlık: Sofraların Onsuz Hep Biraz Eksik Kaldığı 8 Nefis Sarma TarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?