Yulaf Kasesi Nasıl Hazırlanır?

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı beslenmede porsiyon kontrolünün ne kadar önemli olduğu ile ilgili şimdiye kadar defalarca konuşmuşumdur. Sağlıklı kabul edilen bir besin ihtiyacınızdan fazla tüketildiğinde ağırlık artışına sebep olabilir veya sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda sağlıksız diye nitelendirilen besinler doğru porsiyonda, doğru sıklıkta tüketildiğinde sağlığınızı olumsuz etkilemeyebilir.

Diyete başlar başlamaz alışveriş listesine eklenen yulaf da sağlıklı beslenmenin temel taşı olarak görülebilir. Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Yulaf yemeden de diyet yapabilirsiniz. Ama yulafla da nefis öğünler hazırlayabilirsiniz.

Yulaf ile öğün hazırlayacağınız zaman içine neler eklediğiniz, üzerine koyacağınız süslemeler günlük enerji dengesinde artışa sebep olabilir. Örneğin yulaf kasesi yapıp üzerine 3-4 porsiyon meyve koyduğunuzda günlük karbonhidrat alımınızı otomatik olarak artırmış olacaksınız. Veya hem yulaf, hem meyve, hem de bal veya farklı bir tatlandırıcı eklenen kaseler kan şekerinizin hızlı yükselmesine sebep olacaktır. Fıstık ezmesi de sağlıklı yağ kaynaklarından saydığımız bir besin. Yulaf kaselerinde de sıklıkla kullanılıyor. Ancak yulafınızın içine Hindistan cevizi yağı koyup üzerine bir de kocaman bir kaşık fıstık ezmesi koyarsanız yağ alımınızı biraz artırmış olursunuz.

YULAF KASESİ HAZIRLAMA

Görselde besin gruplarına göre yulaf kaselerine ekleyebileceğiniz malzemeler yer alıyor. Bunların porsiyon miktarları kişiye göre değişebilir, ama besinlerin 1 porsiyonunu merak ederseniz yorumlarda hepsini cevaplandırabilirim. Yulaf kasenizi pişirerek, çiğ ya da smoothie yaparak tercih edebilirsiniz o da damak tadınıza kalmış.

Yulaf kaselerini klasik olarak 2-3 yemek kaşığı yulafa 1 su bardağı sıvı malzeme ile hazırlayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi yaklaşık 70-80 kkal enerji içerir, bu da 1 dilim ekmeğe eşdeğer düşünülebilir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Buse Yıldız2 Şubat 2021 2:17
Sonunda birisi doğru malzemelerle bu yenilemez denen şeyi yenir hale getirmiş. Teşekkürler 😊
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?