Lezzetleri Hep Hafif Olsun: Yağ Çekmeden Börek Nasıl Kızartılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254746 takipçi1316 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Haziran 2, 2020
Cemre Özgüzel
Ekim 8, 2019
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
Cemre Özgüzel
Aralık 31, 2020

Kocaman kahvaltı masalarının tam ortasında çıtır çıtır kızarmış çiğ börekler, sigara börekleri, puf börekler olurdu. Çayın yanında afiyetle yerdik. Annelerimiz ev toplaşmalarında masadaki olmazsa olmaz tatlardandı çıtır börekler. Akşam yemekleri, çay saatleri onsuz olmazdı. Kısacası günün her saati, keyfi paylaştığımız her an mutlaka bir börek tarifi eşlik ederdi bizlere. O yüzden aklımızda hep çıtır sesleriyle kaldı bu nefis börekler. Yine o güzel lezzet anlarına eşlik etsin börekler diye kollarımızı sıvıyor, yağ çekmeyen enfes böreklerin sırlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Hadi toplanın, nar gibi kızarmış börekleri yemeye gidiyoruz!

Yağ çekmeden börek nasıl kızartılır?

Yağ Çekmeyen Sigara Böreği Tarifi

Yağ Çekmeyen Sigara Böreği Tarifi

Eğer el açması bir börek hazırlıyorsanız ve kızartacaksanız yağ çekmemesinin püf noktaları tam da hamurunda saklı oluyor. Hamurunu mutlaka mayalı ya da kabartma tozlu bir hamur olarak hazırlamak gerekiyor. Bu hamurun içerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave etmek hamurun hem daha çıtır çıtır olmasını sağlar hem de pişerken yağ çekmemesine yardımcı olur. Börek hamurunuzu elde hazırlıyorsanız mutlaka buna dikkat edin.

cig-borek-puf-noktalari-7

Hazır yufkadan bir börek hazırlıyorsanız bu böreklerde en önemli püf nokta hamurunun aşırı kalın olmaması ve hamurun kaldıramayacağı yoğunlukta sos ilave etmemek. Eğer yufkanın taşıyamayacağı kadar sos eklerseniz pişerken yağ çekecektir. Bir diğer önemli nokta ise pek tabi sosunun kendisi. Börek soslarını hazırlarken içerisine soda koyarsanız böreğin çıtır çıtır olup puf puf kabarmasına da yardımcı olacaktır.

cig-borek-fb

Son önemli püf noktası ise yağ. Kullandığınız yağ mutlaka daha önce kızartma yapmak için kullanmadığınız bir yağ olsun. Bu yağı tavaya koyup iyice kızgın hale getirmeden içerisine böreklerinizi atmayın. Soğuk yağa atarsanız börekleriniz yağ çeker. Daha az yağ çekmesi için ise dilerseniz zeytinyağı ile kızartma yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?