Yağ Çekmeyen Çiğ Börek (Çi Börek) Tarifi

Lezzetleri Hep Hafif Olsun: Yağ Çekmeden Börek Nasıl Kızartılır?

Favorilerime
Ekle

Kocaman kahvaltı masalarının tam ortasında çıtır çıtır kızarmış çiğ börekler, sigara börekleri, puf börekler olurdu. Çayın yanında afiyetle yerdik. Annelerimiz ev toplaşmalarında masadaki olmazsa olmaz tatlardandı çıtır börekler. Akşam yemekleri, çay saatleri onsuz olmazdı. Kısacası günün her saati, keyfi paylaştığımız her an mutlaka bir börek tarifi eşlik ederdi bizlere. O yüzden aklımızda hep çıtır sesleriyle kaldı bu nefis börekler. Yine o güzel lezzet anlarına eşlik etsin börekler diye kollarımızı sıvıyor, yağ çekmeyen enfes böreklerin sırlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Hadi toplanın, nar gibi kızarmış börekleri yemeye gidiyoruz!

Yağ çekmeden börek nasıl kızartılır?

Yağ Çekmeyen Sigara Böreği Tarifi

Yağ Çekmeyen Sigara Böreği Tarifi

Eğer el açması bir börek hazırlıyorsanız ve kızartacaksanız yağ çekmemesinin püf noktaları tam da hamurunda saklı oluyor. Hamurunu mutlaka mayalı ya da kabartma tozlu bir hamur olarak hazırlamak gerekiyor. Bu hamurun içerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave etmek hamurun hem daha çıtır çıtır olmasını sağlar hem de pişerken yağ çekmemesine yardımcı olur. Börek hamurunuzu elde hazırlıyorsanız mutlaka buna dikkat edin.

cig-borek-puf-noktalari-7

Hazır yufkadan bir börek hazırlıyorsanız bu böreklerde en önemli püf nokta hamurunun aşırı kalın olmaması ve hamurun kaldıramayacağı yoğunlukta sos ilave etmemek. Eğer yufkanın taşıyamayacağı kadar sos eklerseniz pişerken yağ çekecektir. Bir diğer önemli nokta ise pek tabi sosunun kendisi. Börek soslarını hazırlarken içerisine soda koyarsanız böreğin çıtır çıtır olup puf puf kabarmasına da yardımcı olacaktır.

cig-borek-fb

Son önemli püf noktası ise yağ. Kullandığınız yağ mutlaka daha önce kızartma yapmak için kullanmadığınız bir yağ olsun. Bu yağı tavaya koyup iyice kızgın hale getirmeden içerisine böreklerinizi atmayın. Soğuk yağa atarsanız börekleriniz yağ çeker. Daha az yağ çekmesi için ise dilerseniz zeytinyağı ile kızartma yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?