https://yemek.com/tarif/portakalli-irmik-helvasi/ | Portakallı İrmik Helvası Tarifi

Şu Ana Kadar Yapmadığınız Her Gün İçin Pişman Olacağınız 12 Enfes İrmik Helvası

Favorilerime
Ekle

Tatlı krizi denince aklınıza çikolatalı pasta, cheesecake, şerbeti Tuna nehri gibi akan bir tatlı geliyorsa bir yerlerde eksik yapıyorsunuz demektir. Başka bir ifadeyle, yeteri kadar şeker krizine girmemiş ve farklı tatlılara uzanan yolları henüz aşındırmamışsınız demektir.

Evet, irmik helvasından bahsediyoruz. Bize göre uçan kaçan akan zıplayan onlarca tariften çok daha güzel. Ve neredeyse aklınıza gelebilecek bütün sofraların assolisti olabilecek kadar da şık. Düşünün, bir yaz akşamında aklınıza irmik helvası düştü diye de yapabilirsiniz, özel misafirlerinizi ağırlayacağınız o şık sofranızı güzelleştirsin diye de irmik helvası yapabilirsiniz.

Kıymetini yeteri kadar bilenlere ve irmik helvasını yeni yeni keşfedenlere gelsin o zaman bundan sonra söyleyeceklerimiz. Şimdi alın kalemi kağıdı elinize ya da adımlarınızı mutfağa doğru sıklaştırın: Hepsi birbirinden farklı ve nefis irmik helvası tarifleri yapıyoruz!

 • İrmik helvası

Hayatında irmik helvası yapmamış olanlar için, irmik helvasını bu kadar övdükten sonra en çetrefilli tariften başlamak olmazdı. Gerçi irmik helvasının en kallavi tarifi ne kadar zamanınızı alabilir, orası da ayrı ama olsun, niyetimiz size bu akşam irmik helvası yaptırmak. İrmik Helvası Sevenler Derneği Başkanı olsak bu kadar ısrarcı olamayız biliyoruz ama...

Gelin, pişman olmayacaksınız: İrmik helvası tarifi

 • Kolay irmik helvası

Hemen her evde bulunan birkaç basit malzeme ile daha kolayca hazırlanan bir reçete isterseniz sizi hemen bu tarifimize doğru da alabiliriz.

İrmik helvasını herkes evde yapabilsin diye: Kolay irmik helvası tarifi

 • Sütlü irmik helvası

Sütün o kendine has dokusu sayesinde yumuşacık bir kıvama sahip olan bu helva, bugüne dek onu hiç sütle hazırlamamış olanların damaklarında uzun süre iz bırakır, tam yerinde kıvamıyla günlerce konuşulur.

Okuyarak anlaşılmaz, denemeniz gerek: Sütlü irmik helvası tarifi

 • Dondurmalı irmik helvası

Sana laflar hazırladık, hem de çok güzel laflar! Yeme içme sevdası aslında hiçbir zaman tek kişilik bir olay olmadı. Sofralar paylaşılınca, yemek sevgisi paylaşılınca güzel. Ancak buradaki yalnızlıktan kastımız bu değil. Biz, sofrada düet severiz. O yüzden sofra ikililerimiz vardır bizim. Bu ikililer arasında da...

En güzeli odur: Dondurmalı irmik helvası tarifi

 • Portakallı irmik helvası

portakalli-irmik-helvasi-yemekcom

Torpilli tatlıların (ki onların adı pasta, cheesecake, brownie falan olsun) irmik helvası gibi tatlılardan temel farkı, meyve aromalı olabilmesi ya da meyveye eşlik edebilmesidir. Daha doğrusu öyle görünmesidir. Çünkü irmik helvası da istediği takdirde bir meyveye çok güzel eşlik edebilir...

İnanmayana kanıtlar: Portakallı irmik helvası tarifi

 • Kakaolu irmik helvası

Gelenekselleşen lezzetlerin yeni yorumlara ayak uydurmasında bugün kakaoya hoş geldin diyen irmik helvası tarifi var. Daha önceki satırlarda irmik helvasının aslında her lezzete ayak uydurmasının mümkün olduğundan bahsetmiştik. Kakaolu irmik helvası da bizi bir kez daha haklı çıkarıyor...

Bkz: Kakaolu irmik helvası tarifi

 • Peynirli irmik helvası

Hatay mutfağı ve tatı kelimeleri bir araya gelince büyük ihtimalle aklınıza ilk olarak künefe geliyor ama... Bu özel ve az bilinen tarifi denedikten sonra o gelecek, eminiz.

"Her gün olsa da her gün yesek" diyeceksiniz: Peynirli irmik helvası tarifi

 • Damla sakızlı irmik helvası

Her lokması ferahlık, her lokması ayrı bir lezzet... Klasik irmik helvasının pabucunu dama attıracak farklı irmik helvası tariflerinin belki de en iddiası o.

Denemeyenler bize hak verecek: Damla sakızlı irmik helvası tarifi

 • Unlu irmik helvası

Sadece un helvasından ya da sadece irmik helvasından söz etmiyoruz bu kez. İki lezzet şöleninin adeta güç birliği yaptığı, efsane bir tariften söz ediyoruz.

Hem damakta eriyor hem ağızda dağılıyor: Unlu irmik helvası tarifi

 • Haşhaşlı irmik helvası

Sadece yumuşacık bir kıvamı olmasın, içinde hafif de çıtırtılar olsun istiyorsanız, tatlılara da mis gibi haşhaşları çok yakıştırıyorsanız buyursunlar, hiç vakit kaybettirmeden sizi böyle alalım.

En yakın zamanda denemelisiniz: Haşhaşlı irmik helvası tarifi

 • Sütsüz irmik helvası

Daha en başlarda süt ile yapılan irmik helvasının nasıl yumuşacık bir dokuya sahip olduğundan söz ettik ama olur da evinizde süt olmaz ya da süte alerjiniz vardır, bu tarifi de mutlaka bilmelisiniz.

Tarif defterlerine not etmelik: Sütsüz irmik helvası tarifi

 • Dondurmalı irmik helvası

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

Bir ferah irmik helvası tarifi de Ferhat Şef'ten gelsin. Şefimizin püf noktaları sayesinde tahmin ettiğinizden de kısa sürede ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz dondurmalı irmik helvaları tabaklarda yerini alsın.

Bu şölen hiç bitmesin: Dondurmalı irmik helvası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?