findik-ezmeli-kadayif-yemekcom

Üzerine Bir Top Dondurma Koyarak Lezzetini İki Katına Çıkarabileceğiniz 13 Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Yazın sevilen lezzeti dondurma yeri geliyor tatlılarla da nefis bir birlikteliğe imza atıyor. Normalde yaz sıcaklarında ağır gelecek tatlılar dondurma eşliğinde hafifliyor, ferahlıyor, yedikçe yedirtiyor.

Biz de bundan yola çıkarak üzerine bir top dondurma koyarak lezzetini iki katına çıkaracağınız, misafirlerinize gururla ikram edebileceğiniz tatlıları derledik.

Dondurmayı evinizde daha sağlıklı bir şekilde yapmak isterseniz diye de dondurma tariflerimizi şuraya bıraktık. Afiyet olsun.

 • Kakaolu trileçe

Genelde karamellisi tercih edilen son yılların en popüler tatlısı trileçeyi bir de siz böyle görün. İçindeki kakao bir yana, şerbetinde de çikolata kreması var. Üstünde de dondurma, daha ne olsun?

Islak dokusuyla: Kakaolu trileçe tarifi

 • Fırınlanmış peynir helvası

Höşmerim olarak da sevdiğimiz peynir helvası bu sefer biraz farklı haliyle karşınızda. Ezine peyniriyle hazırlayıp fırına attığımız peynir helvasına dondurma ilavesi de çok yakışıyor.

Olsa da yesek: Fırınlanmış peynir helvası tarifi

 • Şeftali mantısı

İsminin mantı olduğuna bakmayın, çok farklı bir tatlı tarifiyle tanışmaya hazır olun. Yazın en güzel meyvelerinden şeftalinin milföy hamurlarıyla bir araya gelip ortaya çıkardığı bu lezzet sizi kendine hayran bırakacak.

Vanilyalı dondurma ilavesiyle: Şeftali mantısı tarifi

 • Katmer

Keşke canımız her çektiğinde Gaziantep'e gidebilsek ama biliyoruz ki bu mümkün değil. O yüzden katmeri evimizin mutfağında bir şef edasıyla hazırlıyor ve dondurmayla birlikte sevdiklerimizle paylaşıyoruz.

Herkes her istediğinde yiyebilsin diye: Katmer tarifi

 • İrmikli perde tatlısı

Dışı çıtır çıtır, içi şerbetini tam çekmiş bir kıvamda olan irmikli perde tatlısı irmikli tatlıları sevenler için nefis bir alternatif. Bir kez deneyince vazgeçmek de imkansız.

Paylaşalım: İrmikli perde tatlısı tarifi

 • Dondurmalı irmik helvası

İrmikten bahsetmişken hemen herkesin en sevdiği tatlılardan biri olan irmik helvasını es geçecek değildik. Bu sefer dondurmayı tarifin üstüne değil içine de ekliyoruz üstelik.

Tam yaz günleri için: Dondurmalı irmik helvası tarifi

 • Çıtır kadayıflı üçgen muhallebi

Çıtır çıtır kadayıflarla kaplı, yumuşacık muhallebili bir tatlı düşünün. Sunumuyla alkışları toplayacak olan bu tatlıyı tabakta yatay olarak sunabilir, üzerine koyacağınız dondurmayla lezzetini iki katına çıkarabilirsiniz.

Sandığınızdan da kolay: Çıtır kadayıflı üçgen muhallebi tarifi

 • İncir tatlısı

İncir dolması tatlısı olarak da bilinen bu tarifte bol bol kuruyemiş var. Enerjinizi tavan yapacak, ağızları tatlandıracak incir tatlısına dondurma da çok yakışıyor.

Hadi yapalım: İncir tatlısı tarifi

 • Nevzine tatlısı

Kayseri mutfağından çıkan mantı, yağlama gibi tariflere saygımız çok büyük. Ama yine bu mutfağın en nefis lezzetlerinden nevzine tatlısını da kimsenin unutmasını istemiyoruz. Bu yüzden onu evinizde denemeniz şart.

Onu süsledik: Nevzine tatlısı tarifi

 • Haytalı

Çoğu zaman bici bici ile karıştırılan haytalı aslında ondan çok farklı bir lezzet. Hatay'ın nefis yöresel lezzetlerinden biri olan haytalıyı artık evinizde kolayca yapabileceksiniz.

Ferahlık garantili: Haytalı tarifi

 • Fındık ezmeli kadayıf

Kadayıfın çıtırlığı ve Giresun fındığı bir araya geliyor, ortaya yemelere doyamayacağınız bir tarif çıkıyor. Misafirlere ikram etmelik, özel günlere saklamalık bu tatlıya bayılacaksınız.

Sütlü şerbetiyle: Fındık ezmeli kadayıf tarifi

 • Ekmek kadayıfı

Geleneksel şerbetli tatlılarımızdan ekmek kadayıfı denince aklınıza hemen kaymak geliyor biliyoruz. Bu sefer kaymakla değil de dondurmayla deneyin, onu yaz aylarında da keyifle tüketin.

Kaymak gitti, dondurma geldi: Ekmek kadayıfı tarifi

 • Çikolatalı sufle

Sıcak sıcak yendiğinde kışın içimizi ısıtan bol çikolatalı sufle yaz aylarında dondurmayla bir araya gelip sizi ferahlatmaya kararlı. Onu bir de böyle deneyin.

Yemeye kıyamazsın: Çikolatalı sufle tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?