Her Daim Hazırda Bulunsun: Patlıcan Konservesi Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Yazlık sebze meyveleri kış gelince çok özleyenlerdenseniz, ''Elimin altında acil durumlar için hep konservelere bulunsun'' diyenlerdenseniz hadi gelin. Her daim evinizde sebzelerin ve meyvelerin en tazesi bulunsun. Uzunca süre dayansın, tadına da doyum olmasın. Bu amaçla yola çıktık. Barbunyadan fasulyeye, vişneden yaprak sarmaya kadar buzluklarımızda onlarca şey sakladık, kışa hazırlandık. Şimdi sırada kışın en tazesini bulmanın en zor olduğu sebzelerden biri olan patlıcanı saklamak var!

Patlıcanı buzlukta da saklayabilirsiniz ancak en güzel saklama yöntemlerinin başında konserve haline getirmek geliyor. Malzemeleriniz hazırsa en güzel konserve yapımlarından biri ve püf noktaları geliyor.

Patlıcan konservesi nasıl yapılır?

patlican-konservesi-nasil-yapilir

Bu konservelerin hazırlığı için en tazesinden patlıcanlara ihtiyacınız var. Dilerseniz bostan patlıcanı, kemer patlıcan ya da küçük bahçe patlıcanı kullanabilirsiniz. Ama biz özellikle bostan patlıcanı kullanmanızı öneririz. Patlıcanlarınızı güzelce yıkayın. Kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Üzerine çatal ya da bıçak yardımıyla minik minik delikler açın.

Patlıcanınızı dilerseniz ocağın üzerinde, mangalda ya da fırın ızgarasının üzerinde güzelce közleyin. Közledikten sonra iç kısmını bir kaşık yardımıyla çıkarın ya da patlıcanınızın kabuklarını soyun.

Sıra geldi patlıcan konservesinin diğer olmazsa olmazlarına. Konserveyi sadece közlenmiş patlıcan, zeytinyağı ve tuz ilavesiyle yapabilirsiniz. Ancak biz biraz daha lezzetlendirerek içerisine soğan, sarımsak, közlenmiş kırmızı biber ve domates eklemenizi şiddetle öneriyoruz.

Özellikle közlenmiş domates ve biber kullanarak konservenizin lezzetini iki katına çıkarabilirsiniz. Tıpkı patlıcan gibi fırın, mangal ya da ocakta biber közleyebilirsiniz. Domates için fırında közlemenizi öneririz. Domatesleri kabuklu bir şekilde bırakabilirsiniz ama biberlerin tohum, sap ve kabuklarını közledikten sonra mutlaka çıkarın. Dilerseniz soğan ve sarımsak da közleyebilirsiniz.

simplyrecipes.com

simplyrecipes.com

Tüm malzemeleri çok minik minik doğrayarak ya da rondodan geçirerek kavanozların içerisine aktarın. Dilerseniz patlıcan hariç tüm malzemeleri rondodan geçirip patlıcanları iri iri bırakarak da konserve yapabilirsiniz. Kavanoza aktardıktan sonra 2-3 parmak boşluk bırakın. Bolca zeytinyağı ilave edin.

patlican-konservesi

Kapaklarını kapatarak ters çevirin ve tezgahın üzerinde 1 saat bekletin. Ardından güneş almayan ılık bir ortamda ya da buzdolabında konservelerinizi saklayın. Dilediğiniz zaman çıkarıp afiyetle tüketin. Bu yöntemle ve hava almadıkları sürece konserveleriniz yaklaşık 6 ay kadar dayanacaklardır. Keyfi bol olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?