Ev Yapımı Sirkelere Hayat Veren Bir Mucize: Sirke Anası

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253423 takipçi1770 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Şubat 6
Cemre Özgüzel
Ekim 16, 2018
YENİ
5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Cemre Özgüzel
Temmuz 25, 2019

Dışarıdan hazır aldıklarınızdan ziyade evde yaptığınız doğal sirkelerin tadı bir başka oluyor, öyle değil mi? İşte o yüzden bugün ev yapımı sirkelerin doğal bir mucizesi ile tanıştıracağız sizi: Sirke anası!

Adını duymuş ama onunla hiç tanışmamış olanlar, sirkesi anasını evde nasıl yapıp nasıl saklayacağını merak edenler toplansın öyleyse...

Adım adım sirke anasını anlatıyoruz.

Sirke anası nedir?

Sirke anası, ev yapımı sirkeleri yapmak için gerekli olan mayaya verilen isim aslında. Diğer bir deyişle sirke yaparken fermantasyon sürecinde kendiliğinden oluşan jel kıvamlı bir tabaka kendisi.

Fermantasyon sürecinden sonra bir kenara alınarak saklanabilen sirke anasıyla sonraki sirkelerinizi de kolayca yapabiliyorsunuz üstelik. İlk yapıldığında oldukça ince, elden kayar bir kıvamda olan sirke anası zamanla saklandığı kabın şeklini alıyor ve kıvamı da kalınlaşıyor.

Son olarak sirke anasının renginin kullanılan meyvenin rengine değiştiğini de ekleyelim.

Sirke anası nasıl yapılır?

Sirke anasını yapmak için üç basit malzeme yeterli: İçme suyu, şeker oranı yüksek, doğal meyveler ve nohut gibi bakliyatlar.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta şekerli bir meyve seçmeniz ve bu meyvelerin çürük olmamasına dikkat etmeniz; zira çürük meyveler fermantasyon sürecini engelleyecektir. Meyveler kabukluysa ise kabuklarını soymaya da dikkat edin deriz.

Gelelim sirke anasının nasıl yapıldığına...

 • Önce iyice yıkadığınız meyveleri küçük küçük doğrayıp bir cam kavanoza doldurun.
 • Ardından içine bulgur, nohut ve içme suyu ekleyin ve plastik bir kaşıkla karıştırın.
 • Cam kavanozun ağzını bir tülbentle kapatın ve 20 gün boyunca ışık almayan, serin bir yerde saklayın.
 • 2 gün arayla kavanozu karıştırabilirsiniz.
 • 20 gün sonra kavanozda jelimsi bir tabaka oluştuğunu göreceksiniz. Sirke ananız hazır! Artık onu farklı bir kaba alarak diğer sirke yapımlarında kullanabilirsiniz.
 • Sirke anası nasıl saklanır?

  swanbarnfarm

  swanbarnfarm

  Ev yapımı sirkemizi mayalayarak görevini tamamlayan sirke anasını çöpe dökmeyin deriz. Zira bir sonraki sirke yapımında direkt onu kullanabilir ve sirkenizi daha hızlı mayalamasına izin verebilirsiniz.

  Peki bu sirke anasını nasıl saklayacaksınız?

  Sirke anasını başka bir cam kavanoza aktarın ve üzerini sirke ile tamamlayın. Kavanozun ağzını hava geçirmeyecek şekilde kapatın, karanlık ve serin bir yerde saklayın.

  İşte bu kadar basit.

  Bu kadar bahsetmişken ev yapımı sirkenin püf noktaları ve farklı sirke tariflerini içeren yazımıza da belki göz atmak istersiniz: Herkes Sirkesini Evde Yapsın Diye Harika Püf Noktaları ve Sirke Tarifleri

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?