Elma Sirkesi

Ev Yapımı Sirkelere Hayat Veren Bir Mucize: Sirke Anası

Favorilerime
Ekle

Dışarıdan hazır aldıklarınızdan ziyade evde yaptığınız doğal sirkelerin tadı bir başka oluyor, öyle değil mi? İşte o yüzden bugün ev yapımı sirkelerin doğal bir mucizesi ile tanıştıracağız sizi: Sirke anası!

Adını duymuş ama onunla hiç tanışmamış olanlar, sirkesi anasını evde nasıl yapıp nasıl saklayacağını merak edenler toplansın öyleyse...

Adım adım sirke anasını anlatıyoruz.

İçindekiler

  • Sirke anası nedir?

elma-sirkesi-shutter-2022

Sirke anası, ev yapımı sirkeleri yapmak için gerekli olan mayaya verilen isim aslında. Diğer bir deyişle sirke yaparken fermantasyon sürecinde kendiliğinden oluşan jel kıvamlı bir tabaka kendisi.

Fermantasyon sürecinden sonra bir kenara alınarak saklanabilen sirke anasıyla sonraki sirkelerinizi de kolayca yapabiliyorsunuz üstelik. İlk yapıldığında oldukça ince, elden kayar bir kıvamda olan sirke anası zamanla saklandığı kabın şeklini alıyor ve kıvamı da kalınlaşıyor.

Son olarak sirke anasının renginin kullanılan meyvenin rengine değiştiğini de ekleyelim.

  • Sirke anası nasıl yapılır?

sirke-shutter-2022

Sirke anasını yapmak için üç basit malzeme yeterli: İçme suyu, şeker oranı yüksek, doğal meyveler ve nohut gibi bakliyatlar.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta şekerli bir meyve seçmeniz ve bu meyvelerin çürük olmamasına dikkat etmeniz; zira çürük meyveler fermantasyon sürecini engelleyecektir. Meyveler kabukluysa ise kabuklarını soymaya da dikkat edin deriz.

Gelelim sirke anasının nasıl yapıldığına...

  • Önce iyice yıkadığınız meyveleri küçük küçük doğrayıp bir cam kavanoza doldurun.
  • Ardından içine bulgur, nohut ve içme suyu ekleyin ve plastik bir kaşıkla karıştırın.
  • Cam kavanozun ağzını bir tülbentle kapatın ve 20 gün boyunca ışık almayan, serin bir yerde saklayın.
  • 2 gün arayla kavanozu karıştırabilirsiniz.
  • 20 gün sonra kavanozda jelimsi bir tabaka oluştuğunu göreceksiniz. Sirke ananız hazır! Artık onu farklı bir kaba alarak diğer sirke yapımlarında kullanabilirsiniz.
  • Sirke anası nasıl saklanır?

Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi Tarifi

Ev yapımı sirkemizi mayalayarak görevini tamamlayan sirke anasını çöpe dökmeyin deriz. Zira bir sonraki sirke yapımında direkt onu kullanabilir ve sirkenizi daha hızlı mayalamasına izin verebilirsiniz.

Peki bu sirke anasını nasıl saklayacaksınız?

Sirke anasını başka bir cam kavanoza aktarın ve üzerini sirke ile tamamlayın. Kavanozun ağzını hava geçirmeyecek şekilde kapatın, karanlık ve serin bir yerde saklayın.

İşte bu kadar basit.

Bu kadar bahsetmişken ev yapımı sirkenin püf noktaları ve farklı sirke tariflerini içeren yazımıza da belki göz atmak istersiniz: Herkes Sirkesini Evde Yapsın Diye Harika Püf Noktaları ve Sirke Tarifleri


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?